Průměrná mzda opět povyrostla

  • 123
Čeští zaměstnanci mají podle statistik v peněženkách stále více peněz. Průměrná mzda se ve třetím čtvrtletí zvedla na 16 522 korun. Oproti pololetnímu výsledku se zvýšila o 1,3 procenta. V meziročním srovnání ale poskočila o 6,3 procenta neboli 974 korun.

Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny klesly o desetinu procenta, měl člověk s průměrnou mzdou oproti loňsku reálně k dispozici téměř celou tisícikorunu navíc.

Kdo si žije nad průměrem? A kdo hluboko pod ním? PROHLÉDNĚTE SI MZDOVOU MAPU

Rychlejší růst mezd tentokrát zaznamenala nepodnikatelská sféra, tedy především státní zaměstnanci.

Jejich průměrná mzda stoupla o 1095 korun (7,5 %) na 15 719 koruny. Reálně brali o 7,6 procenta více.

Jejich mzda však stále zůstává hluboko pod průměrem podnikatelské sféry, kde se průměrný výdělek zvýšil o 948 korun (6 %) na 16 755 korun, reálně o 6,1 procenta.

"Dlouhodobě dochází vždy v 1. a 3. čtvrtletí k prohloubení rozdílu ve výši průměrných mezd v obou sférách. Ve 3. čtvrtletí 2003 byla průměrná mzda v podnikatelské sféře vyšší o 1036 korun než ve sféře nepodnikatelské," uvedl Český statistický úřad.

Nejlépe se mají zaměstnanci cizinců
Většina lidí se jako vždy v průměru nezhlédne. Někteří berou víc, předchozí statistiky ale ukázaly, že většina lidí je pod průměrem. Mzdu takzvaného prostředního zaměstnance (medián) ČSÚ zatím nezveřejnil.

Už když se průměrná mzda rozdělí na odvětví, ukážou se značné rozdíly.

U odvětví, která zaměstnávají nejvíce lidí, se růst mezd pohyboval od 12 procent ve spojích (průměrná mzda 4790 koruny nad republikovým průměrem) až po 1,4 procenta v kolonce ostatní podnikatelské činnosti (průměr 1142 koruny pod průměrem ČR).

"Nejvyšších průměrných mezd dlouhodobě dosahují firmy v mezinárodním vlastnictví (ve 3. čtvrtletí 21 333 Kč). Nejnižší mzdy jsou naopak v subjektech vlastněných družstvy (11 544 Kč)," oznámil statistický úřad.

"V absolutním vyjádření si ovšem nejvíce polepšili zaměstnanci bank a pojišťoven, kde se průměrná mzda zvýšila o 2 269 korun na 31 644 korun," uvedl ekonom Patria Online David Marek. 

Růst mezd už zpomaluje
Třetí čtvrtletí ale potvrdilo zpomalování růstu nominálního výdělku. Zatímco letos za tři čtvrtletí stoupla průměrná mzda o 6,8 procenta na 16 321 korun, loni v prvních třech čtvrtletích rostla o 7,4 procenta a předloni dokonce o devět procent.

Protože ale klesaly ceny v obchodech, růst reálné mzdy se zrychlil. Letos od ledna do září dosáhl 6,9 procenta, ve stejném období minulého roku 5,1 procenta, předloni to byly jen čtyři procenta.

"Tempo růstu mezd sice postupně zvolňuje, přesto vysoko převyšuje přírůstky v produktivitě práce. Letošní rok bude patrně již druhým rokem v řadě, kdy růst mezd neodpovídal reálnému vývoji ekonomiky," uvedl Marek.

Podle něj by se HDP měl zvýšit v běžných cenách o 4,2 procenta. Právě fakt, že lidé mají k dispozici více peněz a chuť utrácet, je už dlouhou dobu tahounem růstu HDP.

Miroslav Brabec z Raiffeisenbank se domnívá, že krátkodobé žití si nad poměry ekonomice neuškodí, neboť pomáhá překlenout obtížnou dobu, kdy české ekonomice nepomáhá růst v západní Evropě.