Bohatství, peníze, luxus

Bohatství, peníze, luxus - Bohatství, peníze, luxus | foto: Profimedia.cz

Průměrný plat v padesátce nejštědřejších firem je 77 tisíc

  • 153
Každá dobrá rada je drahá. To potvrzuje lidové pořekadlo i žebříček nejlépe platících firem. Ten MF DNES sestavila podruhé v historii, a to tak, že prozkoumala výroční zprávy tisícovky společností z oborů, které tradičně patří k nejvýnosnějším.

Tyto firmy představují naprostou špičku. Co jméno, to lídr v daném oboru. Nepřekvapí proto, že více než osmi tisícům svých zaměstnanců platí v průměru 77 566 korun měsíčně.

GRAFIKA: ŽEBŘÍČEK 50 NEJŠTĚDŘEJŠÍCH FIREM

Milovat je musí i stát, protože jen na důchody a zdravotní pojištění ročně zaplatí přes tři miliardy korun.

Školy, tréninky...
Učit se, učit se, učit se! Oblíbené heslo komunistického revolucionáře V. I. Lenina má v Česku skutečný smysl až v období kapitalismu.

Máte zájem o místo v padesátce nejlukrativnějších společností? Až na výjimky počítejte s vysokou školou nebo speciálním tréninkem, netuctovými schopnostmi, minimálně jedním jazykem na úrovni (cizím nebo programovacím), popřípadě s uměním prodávat drahá auta či léky.

Podobných lidí je velmi málo, ale potřeba jich je přitom čím dál více. "Pracují u nás odborníci, kteří mohou svou práci vykonávat stejně snadno v Praze jako třeba v Londýně," říká Anders Ljunggren, šéf ABN AMRO Bank, trojky v žebříčku.

Dobré zaměstnance je těžké najít i udržet. Firmy jsou proto ochotné k trojnásobku průměrného platu přidat služební auto, mobil, rekreaci, vlastní akcie firmy nebo cesty taxíkem do práce. To vše zadarmo nebo s výraznou slevou. Za to se však předpokládá, že se třeba nikdo neptá na přesčasy, počítá s víkendy v práci a cestami do zahraničí.

Často nejde o práci na věčné časy. "Měl jsem dvě malé děti a chtěl jsem, aby věděly, kdo je jejich táta," vysvětluje Pavel Hroboň, proč před lety opustil místo konzultanta v McKinsey (jedničky v žebříčku).

Výdělky v těchto firmách nebývají natvrdo vytesané do pracovní smlouvy. Záleží na tom, jak se daří zaměstnanci i celé firmě. Například v softwarové společnosti SAP, dvojce žebříčku, tvoří jednorázové bonusy až polovinu ročního platu. "Firma očekává od zaměstnanců každodenní plný výkon, v opačném případě budou velmi hluboko pod průměrem," potvrzuje šéf SAP Martin Bednár.

Z oborů jsou na špičce nejvíce zastoupeny banky, farmacie, softwarové společnosti a poradenství. Kdybychom počítali i s firmami s méně než padesáti zaměstnanci, přibyly by investiční banky, právníci. Na čele by se však zřejmě udrželi poradci, například úhlavní konkurent vítěze. Před McKinsey by se dostala devítka konzultantů z pražské pobočky Boston Consulting Group s téměř čtvrt milionem na zaměstnance a měsíc.

Do první padesátky se až na výjimky nedostanou firmy s českým kapitálem, které si většinou za sedmnáct let nevybojovaly na trhu výsostné postavení jako jejich starší a silnější konkurenti z ciziny. Takovou výjimkou je počítačová společnost Adastra.

Za unikátní schopnosti a postavení na trhu se připlácí. Potvrzuje to Řízení letového provozu, číslo jedenáct na žebříčku. Letoví dispečeři z jediného státního podniku v žebříčku předstihli i bankéře ze Citibank.