Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Český průmysl prudce ožívá, stavebnictví se však stejně rychle propadá

  • 27
Růst českého průmyslu v listopadu zrychlil. Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 6,2 procenta, přičemž v říjnu to bylo 3,5 procenta. Oproti tomu však stejně zrychluje i propad stavebnictví, kdy stavební produkce v listopadu klesla o 8,3 procenta.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmysl v listopadu vzrostl dokonce o 8,8 procenta. Průmyslovým podnikům pomáhá poptávka po jejich produktech v zahraničí, ale už i v tuzemsku. Nové zakázky ze zahraničí se v jedenáctém měsíci loňského roku zvýšily o 14,3 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,3 procenta.

Podle Heleny Horské z Raiffeisenbank průmysl v listopadu pokořil všechna očekávání a neočištěný meziroční přírůstek je dokonce druhý nejlepší výsledek loňského roku. "Tempo růstu produkce odpovídá počátku roku 2011, kdy ekonomika se rozjížděla k nové expanzi, která bohužel ale neměla příliš dlouhé trvání. Tentokrát by to mělo být jiné, mimo jiné díky stabilnější Evropě, sílící americké ekonomice a v neposlední řadě i oslabené koruně," komentovala růst analytička. 

Podle Petra Smutného ze společnosti PricewaterhouseCoopers českému průmyslu pomáhá slušná kondice německé ekonomiky a rostoucí zakázky tamních firem. "Navzdory nižšímu počtu pracovních dnů v listopadu 2013 oproti listopadu předchozího roku se tak průmysl drží výrazně v černých číslech. Pozvolné oživení očekávám i během letošního roku," uvedl Smutný.

"Pozitivní zprávou je, že růst průmyslové produkce bude pokračovat minimálně i v první polovině letošního roku a dojde i k postupné tvorbě nových pracovních míst," dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Stavebnictví propouští zaměstnance

Propad stavební výroby v Česku naopak opět zrychlil. V listopadu klesla meziročně o 9,3 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů pak o 8,3 procenta. Meziměsíčně byla po očištění od sezonních vlivů nižší o 5,6 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Stavební úřady vydaly meziročně o 13,4 procenta stavebních povolení méně. Jejich orientační hodnota však vzrostla o 5,8 procenta na 24 miliard korun. V listopadu se dokončilo 2120 nových bytů, což je meziročně o 16,5 procenta méně, zahájeno jich bylo 1913, tedy ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 32 procent více.

Analytik Home Credit Michal Kozub na výrazně špatných výsledcích vidí i jednu pozitivní věc. "Je jí aspoň hodnota nových stavebních povolení, která roste. Prozatím zájem investorů o novou výstavbu není velký, ale trh se postupně začíná dávat do pohybu," tvrdí Kozub s tím, že zájem o byty v poslední době roste i díky nízkým sazbám hypoték.

"To by mohlo přinést postupné oživení i sektoru stavebnictví. To ale nebude spásou pro všechny společnosti, protože takový stavební boom jako v letech před krizí rozhodně nenastane," brzdí optimismus analytik Kozub.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš upozornil, že české stavebnictví se propadá už šestým rokem.

,