Průmysl ke konci roku přidal plyn

  • 2
Průmysl v listopadu mírně zrychlil růst a snažil se dohnat říjnový propad. Produkce podniků meziročně stoupla o 4,4 procenta, po očištění od sezonních vlivů dokonce 6,6 procenta. V čele se stále drží lehké strojírenství a plastikářský průmysl, k odvětvím s nejvýraznějším poklesem produkce se přidala energetika.KOMENTÁŘ ATLANTIK FT ČTETE ZDE

"Z jednotlivých oborů bylo nejvíce vidět zahraniční poptávku po televizních obrazovkách a ostatních elektrických přístrojích, v ČR vyrobené zimní pneumatiky obouvají domácí i zahraniční řidiči," uvedl Miroslav Brabec z Raiffeisenbank.

Dodává, že obnova po povodních je spojena s vyšší poptávkou po zboží investiční povahy a stavebních materiálech, dřevaři se navíc potýkali s vyšším přílivem surovin po polomech.

"Tržby z průmyslové činnosti se zvýšily o 6,3 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 8,6 procenta," uvádí Český statistický úřad. Listopad 2002 měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc roku 2001.

Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků celkem vzrostly o čtvrtinu, nejvíc ve výrobě elektrických a optických přístrojů, kde se víc než zdvojnásobily.

"Růst stále táhne pouze několik odvětví. Stačí mírný pokles poptávky po produktech plastikářského průmyslu a výroby optických a elektrických zařízení a průmyslová výroba v ČR se sníží," upozorňuje Helena Horská z České spořitelny.

Zaměstnanost v průmyslu se meziročně snížila o 45,5 tisíc lidí (3,8 procenta).

Průměrná měsíční nominální mzda činila v listopadu 17 696 korun a meziročně vzrostla o 3,8 procenta. Produktivita práce v průmyslu se zvýšila o 10,6 procenta.

"Trend růstu průmyslové produkce se v nejbližších měsících nezmění a stále bude poznamenán nízkou konjunkturou v zemích Evropské unie. Pro celý rok 2002 očekáváme růst průmyslové výroby v intervalu 4 až 4,5 procenta," uvedl Kamil Janáček z Komerční banky.