Průmysl v říjnu nepřekvapil

Průmyslové podniky vyprodukovaly v říjnu o 4,1 procenta více než ve stejném měsíci loňského roku. Je to lepší výsledek v září, kdy průmyslová produkce stoupla o jedno procento, analytici ale varují, že oproti prvnímu pololetí tempo růstu výrazně zpomalilo.

Na růstu produkce se podle Českého statistického úřadu nejvíce podíl strojírenský a petrochemický průmysl, zpracování dřeva a výroba elektrotechnických přístrojů. Naopak pokles zaznamenal hlavně potravinářský průmysl a výroba oděvů.

"Zveřejněný výsledek potvrzuje, že tempo růstu průmyslu se dále zpomaluje. Nutno dodat, že za tím částečně stojí i vysoký údaj o růstu produkce v říjnu loňského roku, který tak stanovil vysokou laťku pro meziroční srovnání," komentuje David Marek z Patria Finance.

Důvody vidí marek dva. Prvním z nich je pokles produkce zboží krátkodobé spotřeby, například potravin. "Druhým důvodem je pak zpomalení růstu produkce v klíčovém odvětví českého průmyslu, výrobě dopravních prostředků," míní marek.

Tržby průmyslových firem stouply o 4,6 procenta. Podniků se zahraniční kontrolou, které se na celkových výnosech podílejí více než čtyřiceti procenty, se tržby zvýšily dokonce o 11,6 procenta.

V meziročním srovnání zaměstnávaly podniky o 14 500 lidí méně, k poklesu došlo ve většině odvětví kromě těch, které se nejvíce podílely na růstu průmyslové produkce.

"Je zjevné, že slábnoucí poptávka nutí průmyslové podniky k méně expanzivní politice a nedovoluje jim vytvářet nová pracovní místa a zaměstnávat nové pracovníky," soudí Eva Zamrazilová z Komerční banky.

Produktivita práce v průmyslu vzrostla v říjnu o téměř šest procent, reálná mzda ale stoupla jen o necelá dvě procenta. "Předstih růstu produktivity práce před růstem reálných mezd v průmyslu nadále přetrvává a chrání ekonomiku před inflačními tlaky," uzavírá Zamrazilová.