Průmyslová výroba v říjnu vzrostla, ale nijak slavně

Průmyslové podniky zvýšily v říjnu výrobu meziročně o 9 procent. Pokud se však výsledek očistí o rozdílný počet pracovních dnů, vzrostla průmyslová výroba jen o 4,6 procenta. Na výsledku se podílely zejména soukromé podniky ve zpracovatelském průmyslu vlastněné zahraničním kapitálem, kterým výroba meziročně vzrostla téměř o 27 procent. "Za mimořádně vysokým údajem o růstu průmyslové produkce, druhým nejvyšším v letošním roce, stojí zčásti vyšší počet pracovních dní. Letošní říjen jich měl o dva více než ten loňský," řekl David Marek z Patria Finance.

"Navíc loni v říjnu byla hodnota růstu průmyslové produkce záporná, což stanovilo nízký základ pro meziroční srovnání," doplnil Marek.

"Nicméně nedomníváme se, že by došlo k zásadním obratu ve vývoji průmyslové produkce. Tržby nadále rostou rychlým tempem, v říjnu se meziročně zvýšily o 12,3 procenta, což ukazuje, že průmyslové firmy mají stále dostatek prostoru k dalšímu zvyšování produkce."

"Rychle roste produkce u tradičních tahounů českého průmyslu, tj. ve výrobě dopravních prostředků (v říjnu o 28,5 procenta) a ve výrobě elektrických a optických přístrojů (16,3 procenta)."

"Nikoli náhodou je v těchto odvětvích koncentrováno nejvíce zahraničního kapitálu. Příliv přímých zahraničních investic je jedním z hlavních faktorů, jež napomohl k zotavení z recese v  minulém roce," řekl David Marek.

"Protože příliv zahraničních investic pokračuje a jeho dopad na objem a konkurenceschopnost průmyslové produkce se projeví s mírným zpožděním, můžeme očekávat pozitivní dopad na vývoj průmyslu i v příštím roce."

"Zvýšení produkce v těchto odvětvích navíc podporuje růst produkce širokého okruhu dodavatelských firem, např. z gumárenského a plastikářského průmyslu."

"Pro vývoj průmyslové sektoru je klíčový vývoj zahraniční poptávky. Letošní rok přinesl zrychlení hospodářského růstu v zemích Evropské unie, kam směřuje většina českého exportu. Nedávné údaje však indikují, že by v zemích EU mohlo dojít k mírnému zpomalení. To by se mohlo projevit zpomalením růstu průmyslové produkce," prognózuje David Marek.

"Nejpříznivějším údajem je pokračování rychlého růstu produktivity práce," řekl Marek. Produktivita práce rostla rychleji než průměrná nominální mzda (9,8 versus 6,4 procenta).

"Růst produktivity zůstává vysoký, přestože dochází ke snižování tempa poklesu počtu zaměstnanců v průmyslu. Letos v říjnu pracovalo v průmyslu o necelé procento méně zaměstnanců než loni v říjnu."

"Kladně lze hodnotit i mzdový vývoj. Přírůstek reálné  mzdy je přiměřený a nadále zůstává hluboko pod růstem produktivity. Otazník však zůstává nad vývojem mezd v příštím roce."

"Pokud se odborům podaří dosáhnout jimi požadovaného zvýšení mezd, mohla by se relace růstu reálných mezd a produktivity práce obrátit nepříznivým směrem s negativním dopadem na konkurenceschopnost průmyslové produkce a finanční stabilitu řady českým podniků," varoval David Marek.

Kromě zmíněných oborů zaznamenal růst tržeb a produktivity práce textilní a oděvní průmysl (zejména výroba koberců a podlahových krytin), výroba nábytku, hraček, sportovního zboží a zpracování druhotných surovin.

Naopak tradičně poklesla výroba obuvi, kabelek a kufrů, v chemického a farmaceutického průmyslu. K nim se nově připojilo koksování a zpracování ropy.

Výrazné snížení tempa růstu výroby elektrické energie v říjnu bylo ovlivněno nižší poptávkou v důsledku vyšších teplot v letošním říjnu ve srovnání s loňským říjnem.