Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Průmyslu se i přes zpomalení daří, firmám přibývají zakázky

  • 2
Český průmysl v únoru zpomalil meziroční růst na 2,7 procenta z lednových 10,3 procenta. Stalo se tak hlavně kvůli nižšímu počtu pracovních dnů. Bez kalendářních vlivů se průmyslová výroba zvýšila reálně o 6,7 procenta. Tahounem zůstávají hlavně automobilky.

„Čísla po očištění o nižší počet pracovních dnů potvrzují, že i v únoru se českému průmyslu dařilo,“ říká analytik Citfin Jiří Šimek.

Lídrem tuzemského průmyslu zůstává výroba aut, která se meziročně zvýšila o 7,5 procenta, uvádí Český statistický úřad. O šest procent pak vzrostla výroba elektřiny, plynu a tepla. „Po obnovení dlouhodobě odstavených výrobních kapacit v Kralupech a Litvínově se zvýšila produkce chemického průmyslu o 18 procent a farmaceutického průmyslu o 15,9 procenta,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Příslibem pokračování příznivého vývoje je podle Marka růst nových zakázek, jejichž hodnota se v únoru zvýšila o 7,3 procenta. Převážně šlo o zakázky určené na export.

Lidí je málo, podniky musejí zvyšovat platy

Tržby průmyslníků v únoru stouply meziročně o 4,8 procenta a rostly spíše na domácím trhu, což podle ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory není standard ní. V posledních letech totiž tržby z vývozu rostly několikanásobně rychleji než ty domácí. „Dnes je to jinak. V ekonomice se buď něco změnilo, nebo je to jen jednorázová výjimka,“ uvedl Pikora.

Dobrá kondice domácího průmyslu se pozitivně projevuje i na trhu práce. Počet zaměstnanců v průmyslu v únoru meziročně stoupl o téměř dvě procenta, průměrná mzda o 4,5 procenta. Průmyslové podniky se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí, což může vést k dalšímu tlaku zvyšování mezd.

Podniky se budou muset vyrovnat i s uvolněním kurzu koruny, které většina ekonomů očekává během dubna. „To exportérům dočasně přistřihne křídla. Většina z nich je ale alespoň částečně zajištěná, takže dopad bude rozložený v čase a nepřijde šokový náraz,“ míní Pikora.

Export začne klesat

Statistici ve čtvrtek zveřejnili také výsledky zahraničího obchodu, který v únoru skončil s přebytkem 17,9 miliardy korun. Vývoz meziročně vzrostl o 0,4 procenta a dovoz o 1,2 procenta. Bilanci obchodu s cizinou negativně ovlivnilo hlavně zvýšení propadu obchodu s ropou a zemním plynem.

Loňský rok byl pro zahraniční obchod rekordní. Letošní výsledky podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové nebudou tak dobré - exporty začnou postupně klesat a výrazněji se to projeví v druhé polovině roku.

„Už nebude kam růst. Navíc zahraniční obchod přijde o podporu v podobě slabé a stabilní koruny, a to pravděpodobně již během několika dní nebo týdnů. Rostoucí tempo inflace totiž ťuká centrálním bankéřům na dveře,“ uvedla. Přebytek obchodní bilance by podle ní mohl za letošní rok skončit pod 160 miliardami korun.