Mnozí průvodci turistům účtují jen spropitné

Mnozí průvodci turistům účtují jen spropitné | foto: Milan Bureš, MAFRA

Průvodci volají po návratu zkoušek. Aby Vary nezakládal Petr Veliký

  • 103
Své tažení nazvali "proti Šmejdům v turistickém ruchu". Symbolicky na začátku turistické sezony přišlo sdružení turistických průvodců s požadavkem, aby jejich živnost podléhala zkouškám, kontrolám či licencím a návštěvníky z ciziny nemohl provádět každý jako nyní. Existuje však i hodně argumentů, aby vše zůstalo při starém.

Na začátku čtvrteční tiskové konference vyjmenovala průvodkyně Jana Slezáková několik odposlechnutých nesmyslů, které vykládají turistům o Češích její neprofesionální kolegové: "Karlovy Vary založil car Petr Veliký, Češi mají toalety na pavlačích, nakupují pouze v secondhandech a u Lennonovy zdi si připomínáme, že Beatles byli za totality zakázaní."

V Česku může turisty provádět každý, kdo svoji činnost řádně zdaní, zatímco ještě před pár lety průvodce musel složit zkoušky. Sdružení průvodců by rádo původní praxi vrátilo. Jejich požadavek je jasný: provádění by mělo být častěji kontrolováno, jestli někdo nepracuje načerno, a živnosti by slušela nejlépe i nějaká licence na základě zkoušek.

"Před patnácti lety se v Česku uživily tisíce profesionálních turistických průvodců, dnes desítky," postěžovala si Jana Mecnerová ze sdružení. "V Itálii, Španělsku, Rakousku i jinde je úroveň průvodců na významných místech kontrolována, sledována, či přímo regulována," uvádí Mecnerová.

Největší zlo? Průvodcování jen za spropitné

Největším terčem profesionálních turistů jsou agentury, jejichž průvodci dělají svou práci zdarma a pouze vybírají spropitné do klobouku, zpravidla pět eur. Podnikají i v Praze. Pracovat u nich mohou i studenti.

"Dostala jsem text, který jsem se musela naučit, ale jde především o to, aby prohlídka připomínala divadlo. Fakta jsou hodně přikrášlená. Větší část výdělku se odevzdává agentuře. Kolik si člověk vydělá? Záleží hodně na štěstí, jak velkou má zrovna skupinu," řekla iDNES.cz vysokoškolačka z Prahy, která prošla před časem tréninkem na tuto práci.

V Evropské unii je průvodcovství volná živnost asi v polovině zemí, ostatní členské státy tuto práci regulují. Poslanec Tomio Okamura, který sám podniká v cestovním ruchu a podobný požadavek průvodců zaznamenal už v minulém volebním období, je spíše proti. Požadavek považuje za lobby úzké skupiny lidí, i když diskutovat o něm je ochoten.

"V malých českých městech provádějí třeba pracovníci informačních center, kteří se tím neživí celou sezonu, takže by bylo v době vysoké nezaměstnanosti nežádoucí, aby ještě museli dělat nějaké zkoušky," míní Okamura. Přidává ještě argument, že kvalitu průvodců si zpravidla ohlídají cestovní kanceláře, které průvodce najímají.

V minulých volebních obdobích se ministerstvo pro místní rozvoj pokusilo několikrát záměr vázané živnosti průvodce prosadit - dokonce s požadavkem jazykové zkoušky. Nikdy však neprošel.

I současné vedení ministerstva s průvodci souhlasí, že situace není uspokojivá.  "Existuje několik možných variant řešení dané problematiky. Jedná se například o opětovné vrácení průvodcovské činnosti do živnosti vázané novelou živnostenského zákona," uvedla mluvčí ministerstva Radka Burketová.