Ceny stejně velkých bytů v panelových, ale i jiných domech se napříč Českem liší i několikanásobně.

Ceny stejně velkých bytů v panelových, ale i jiných domech se napříč Českem liší i několikanásobně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Za cenu ústecké garsonky se v Praze často nedá koupit ani garážové stání

  • 313
Panelákový byt v Ústí nad Labem stojí průměrně pětinu toho, co stejně velký sídlištní byt v Praze. I po započtení rozdílných mezd je ten pražský několikanásobně dražší. Coby nejkřiklavější případ vlivu lokality na cenu to vyplývá z velkého srovnání cen bytů MF DNES.

Aby si mohl průměrný Pražan pořídit průměrný jednopokojový byt v paneláku, musí si na něj připravit 1,52 milionu korun. To je ekvivalent pětileté průměrné čisté pražské mzdy. Kdyby si chtěl pořídit stejný modelový dvaatřicetimetrový byt v novostavbě nebo cihlovém domě, musel by si připravit ještě víc. V novostavbě stojí průměrně 1,68 milionu, v cihlovém domě 1,8 milionu. 

Může se hodit

Hledáte nové bydlení? Vybírejte z pestré nabídky bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz

Naproti tomu na jednopokojový panelákový byt v přibližně hodinu jízdy vzdáleném Ústí nad Labem stačí jen 312 tisíc korun. Převedeno na aktuální průměrnou čistou měsíční mzdu v Ústeckém kraji to odpovídá osmnáctinásobku. Na pořízení takového bytu by Ústečan (za teoretického předpokladu, že by za nic jiného neutrácel) musel vydělávat jen rok a půl. 

A co se za cenu ústecké garsonky (nebo bytu 1+1) dá pořídit v Praze? Nic moc. Teoreticky pět až šest čtverečních metrů garsonky v pražských panelácích. Za oněch 312 tisíc ale často nelze koupit ani garážové stání - tedy ohraničenou plochu o rozloze okolo 14 metrů čtverečních ve společné garáži. Tato stání totiž v běžných pražských novostavbách stojí (ať už započítaná do cen bytů nebo prodávaná zvlášť) o desítky tisíc více.

Právě Ústí nad Labem a Praha představují ve srovnání nejextrémnější příklady. Pražským cenám se, zejména po přepočtení na „odpracované roky“, blíží pouze ty brněnské. K ústeckým má naopak nejblíže Ostrava, i tam je ale cena za čtvereční metr v cihlovém i panelovém domě výrazně vyšší.

Ceny zahrnuté v přehledu publikovaném ve čtvrteční MF DNES vycházejí z dat projektu cenovamapa.org. Ten sbírá údaje přímo z kupních smluv v katastru nemovitostí. Nejde tedy o odhady, ale zprůměrované ceny, za které se byty loni opravdu prodaly. Na jejich základě MF DNES sestavila cenový přehled různých typů (novostavba, cihlový a panelový dům) a dispozic (jednopokojový a třípokojový) bytů v deseti největších krajských městech a v Kladně.