Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stres na pracovišti vzrostl o třetinu. Kvůli krizi i nejisté budoucnosti

  • 55
Míra stresu mezi českými zaměstnanci vzrostla za čtyři roky o třetinu ze 49 na 65 procent. Stres narůstá a lidé ho prožívají intenzivněji. Na vině je krize, tlak na výkon i nejistá budoucnost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Engage Hill.

"Až teprve loni lidé pocítili, že se jich ekonomická krize dotýká i osobně, a stres se razantně zvýšil," vysvětluje Filip Brodan, ředitel poradenské společnosti Engage Hill, která průzkum provedla mezi osmi tisíci lidmi.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Na JobDNES.cz ji najdete.

Chcete uspět mezi davy uchazečů? Zaujměte profesionálním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Psycholog Ludvík Jaroš souhlasí. "Prošel jsem řadou firem a opravdu se to zhoršuje - jak atmosférou ve společnosti, tak na pracovišti," popisuje tento člen České asociace psychologů práce. V obavě o ztrátu práce se navíc někteří lidé chovají nepřiměřeně. "Bývají servilní k zaměstnavatelům a i ke kolegům, navíc mnozí manažeři si nevidí ani na špičku nosu," dodává. Nemluvě o vztazích v rodinách.

Lidé mají pocit, že stres přichází zvenku, a mají potřebu hledat příčinu. "Ale v podstatě si stres způsobuje každý sám tím, jak reaguje, jaké má postoje, jak se cítí uvnitř," dodává Brodan z Engage Hill.

Dlouhodobý stres, který se nepodaří překonat, může vést k těžkým potížím. "Absolutní odolnost neexistuje. Je-li někdo dlouhodobě vystaven silnému stresovému zatížení, může dojít ke stržení psychiky nebo až k úmrtí, protože stres prožívá celý organismus," dodává psycholog Jaroš.

Pocity vyjádřené barvami

Do určité úrovně stres nevadí. "Asi nenajdeme pozici, kde by se zaměstnanec se stresem nepotkal, mnozí podávají nejlepší výkon právě pod tlakem. Se stresem se setkáváme přece i v soukromém životě," míní Václav Kadeřábek, spolumajitel personální agentury Drill. "Především však požadují férový a otevřený přístup zaměstnavatele a nadřízeného i možnost vyjádřit osobní názor a ovlivňovat dění," dodává.

Průzkum, který měří míru stresu, provádí společnost Engage Hill ročně u stovek firem, jako jsou banky, technologické firmy nebo čerstvě spojené podniky. Patří mezi ně ovšem i továrny, kde drhne komunikace mezi výrobou a jejich prodejními odděleními. Velkou část jejich zákazníků tvoří manažeři a obchodní týmy, které jsou pod velkým tlakem.

Dotazníky jsou nezvyklé, pocity se vyjadřují barvami. "Lidé projektují své prožitky skrze škálu barev a my jim předkládáme podnětová slova od osobních, jako je vztah k sobě samému, po témata jako práce přesčas, porady, nemocenská, název produktu, jméno kolegy nebo šéfa, plat," popisuje Brodan. Červená není předem lepší než modrá. Lidé si barvy seřadí podle svého úsudku.