Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Rozkrádačky" postihnou v Česku každou druhou firmu, roste počet podvodů

  • 6
Společnost PwC zveřejnila výsledky celosvětového průzkumu hospodářské kriminality. Za Česko se ho účastnilo 94 firem. Čtyřicet osm procent z nich uvedlo, že se stalo obětí tohoto druhu kriminality. V předešlém průzkumu v roce 2011 to uvedlo jen 29 procent dotázaných společností.

Při porovnání s celosvětovým průměrem má Česko více firem, které se označily za obětí hospodářské kriminality. Průzkum se uskutečnil v 99 státech a  hospodářská kriminalita se dotkla 37 procent z oslovených 5 128 společností.

Společnost PwC

Poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby. Celosvětové průzkumy hospodářské kriminality zpracovává od roku 2001 přibližně každé dva roky. Současný průzkum je sedmý. Oslovit se při něm snaží malé i velké firmy nejrůznějšího zaměření.

Nejčastěji se firmy setkávají s majetkovou zpronevěrou. V čele hospodářských přečinů se drží dlouhodobě po celou dobu konání průzkumů. Tentokrát zasáhla osmdesát procent společností, které uvedly, že se s hospodářskou kriminalitou setkaly.

"Majetková kriminalita se na první pozici dostává i proto, že je snáze odhalitelná. Firmy vždy, buď dříve, nebo později zjistí, že jim něco chybí. Můžeme také říci, že přestože jsou to nejčastější případy, nepůsobí zdaleka ty největší škody," řekl Michal Kohoutek se společnosti PwC Česká republika.

Na další místa se dostala počítačová kriminalita, se kterou se v Česku setkalo 31 procent postižených firem a oproti minulosti její podíl výrazně narůstá. Třetí nejčastější je s 29 procenty "podvod v nákupním procesu," kam patří například zmanipulované tendry či skryté dohody účastníků výběrových řízení a další.

"Je to nově zavedená kategorie a velmi nás překvapilo, jak moc byla zastoupena. Nejvíce náchylný k tomuto druhu kriminality je zejména veřejný sektor, poté stavebnictví a oblast energetiky," uvedl Kohoutek.

Právě kvůli nově zavedené kategorii podvodů při zadávání zakázek a nárůstu zejména počítačové kriminality se změnil poměr mezi tím, odkud pachatel přichází. Zatímco před dvěma lety to byl v 67 procentech člověk uvnitř společnosti, nyní je situace prakticky vyrovnaná. Z venku přichází 51 a zevnitř 49 procent útoků.

Pokud se týká škod, pak 44 procent poškozených hodnotilo ztráty způsobené hospodářskou kriminalitou na více než 100 tisíc dolarů (přibližně dva miliony korun) což odpovídá celosvětovému průměru celého průzkumu. Dvě společnosti v Česku pak zaškrtly kolonku s nejvyšší možnou škodou, tedy více než 100 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun).