První českou P2P platformou s licencí platební instituce jsou Investiční aukce...

První českou P2P platformou s licencí platební instituce jsou Investiční aukce (na snímku zakladatel Adam Šoukal). | foto: Investiční aukce

Start-upy rostou a protáčí stamiliony. Musí tak pod přísnější regulaci ČNB

  • 21
Českým finančním start-upům se daří a rostou. Důkazem o tom je, že svými tržbami přerůstají „začátečnickou” škatulku, ve které je eviduje ČNB. Musí tak žádat o pokročilejší licenci. Ta sebou obnáší více administrativy a kontroly, na druhou stranu ale třeba umožňuje poskytovat služby i jinde po Evropě.

Před pár lety zažil trh nástup takzvaných P2P finančních platforem. Tedy webů, které zprostředkovávají půjčky či jiné financování mezi lidmi a firmami napřímo bez bank.

U start-upů obecně platí, že se rychle vyvíjejí a třeba účetní uzávěrky či výroční zprávy mají vzhledem ke zpoždění omezenou vypovídající hodnotu o jejich aktuálním stavu. Proto je i změna licence jedním z „tvrdých” ukazatelů toho, jak na tom ta která služba je.

První z P2P finančních služeb, která náročnější licenci od ČNB získala, se stala minulý týden brněnská společnost Investiční Aukce. Ta se specializuje na P2P faktoring. Dělá tedy obdobu toho co banky nebo specializované faktoringové firmy - profinancovává podstoupené pohledávky před splatností.

Faktury vystavené menšími dodavateli za služby či zboží pro velké a důvěryhodné firmy (operátory, energetické společnosti či obchodní řetězce) ale neodkupuje sama. Zprostředkovává je do on-line aukcí registrovaným investorům, kteří podávají své nabídky. Investor má tak v horizontu měsíců výnos, podnikatel okamžité peníze pro chod firmy.

Za tři roky fungování takto platforma zprostředkovala přes 1 500 aukcí, ve kterých se protočily faktury bezmála za 600 milionů korun. Protože měsíční obrat už se poslední dobou blížil k hranici 3 milionů eur (v přepočtu 81 milionů korun), musela se platforma rozloučit se „začátečnickou” licencí pro poskytování platebních služeb malého rozsahu a požádat o další stupeň: tzv. licenci platební instituce.

Obnažit se před ČNB

Změna to je poměrně výrazná: zatímco poskytovatel služeb malého rozsahu musí v podstatě jen hlásit ČNB množství zadministrovaných peněz, platební instituce má povinností daleko více.

„Museli jsme si nechat schválit své interní procesy a přenastavit je tak, aby odpovídaly požadavkům ČNB. Mezi to patří i systém, který zabraňuje praní špinavých peněz a kontrolní systémy, které zaručí dlouhodobou stabilitu platformy,” popisuje zakladatel firmy Adam Šoukal. I když se pro start-up jednalo o administrativně náročnou proceduru, odměnou může být například následná volnost k rozšíření služeb do zahraničí.

Investiční aukce jsou první z českých P2P start-upů, které tak nyní tuto licenci mají. Nejspíš ale ne nadlouho. Žádost připravuje už Zonky, P2P platforma Home Creditu, která on-line propojuje běžné fyzické osoby. Tedy ty, kteří si chtějí půjčit s těmi, kteří chtějí zhodnotit své peníze.

„Zatím jsme zprostředkovali půjčky za 400 milionů korun. Někdy začátkem roku se dostaneme na měsíční obraty vyžadující vyšší licenci a tak na to chceme být připraveni,” vysvětluje zakladatelka Zonky Lucie Tvarůžková.

Na některé se vztahuje i nový zákon o úvěru

O tom, že český fintech (tedy technologické firmy specializující se na finanční služby) dospívá, svědčí i fakt, že momentálně z důvodů rostoucích tržeb o licenci platební instituce žádá i další start-up - Twisto. Ten po vzoru švédské služby Klarna poskytuje zákazníkům e-shopů možnost odložit platbu na zboží až o měsíc.

Zonky a Twista se aktuálně týká ještě jedna regulatorně vynucená změna. Obě služby totiž spadají pod zákon o spotřebitelském úvěru a mimo jiné proto musí navýšit svůj základní kapitál.