Díky zdrojům z břidlic Spojené státy prudce zvýšily také těžbu ropy a na konci loňského roku Kongres zrušil dlouholetý zákaz jejího vývozu. (ilustrační foto)

Díky zdrojům z břidlic Spojené státy prudce zvýšily také těžbu ropy a na konci loňského roku Kongres zrušil dlouholetý zákaz jejího vývozu. (ilustrační foto) | foto: AP

Průlom na trhu energií. První tanker s břidlicovým plynem vyrazil z USA

  • 147
USA začaly vyvážet zkapalnělý zemní plyn z břidlic. Z přístavního terminálu Sabine Pass v americké Louisianě vyrazil do světa první tanker s touto surovinou. Začínající vývoz plynu z USA by mohl vést k přetlaku suroviny na světovém trhu v době, kdy se uvádějí do provozu velké projekty na vývoz LNG v Austrálii.

Tanker Asia Vision vyplul ve středu večer, uvedla agentura Reuters na základě údajů z námořní přepravy.

Loď naložila zhruba 85 milionů krychlových metrů plynu a svůj náklad dodá brazilské společnosti Petrobras, uvedla zástupkyně společnosti Cheniere Energy, která terminál i tanker provozuje. Cheniere má pronajato celkem šest tankerů a od ledna na nakládku v Sabine Pass čeká v Mexickém zálivu další firemní plavidlo Energy Atlantic.

Sabine Pass měl být původně dovozním terminálem, prudký nárůst domácí produkce plynu to ale změnil. Ještě v minulém desetiletí se čekalo, že Spojené státy se stanou velkým dovozcem LNG; takzvaná „břidlicová revoluce“ ale díky inovacím v těžbě zpřístupnila rozsáhlá naleziště suroviny a těžařské firmy začaly budovat vývozní terminály. Díky zdrojům z břidlic Spojené státy prudce zvýšily také těžbu ropy a na konci loňského roku Kongres zrušil dlouholetý zákaz jejího vývozu.

Rozložení potenciálně plynonosných břidlic po světě podle americké Energy Information Administration. Na pohled je slibných oblastí po světě hned celá řada a zřejmě tedy i plynu. Ovšem většina z nich není prozkoumaná a plynu v břidlicích také není na plochu zdaleka tolik jako v konvenčních nalezištích.

Spojené státy začínají vyvážet břidlicový plyn v době, kdy se na světovém trhu LNG očekává vlna dodávek z nových projektů v Austrálii. To vyvolává přetlak na trhu a sráží ceny plynu dolů. Americké velkoobchodní ceny plynu klesly na minimum od roku 1999 a promptní ceny v Asii, kam směřuje většina dodávek LNG, sestoupily z maxim roku 2014 zhruba o tři čtvrtiny.

Svůj první exportní náklad v těchto dnech připravuje australský projekt Gorgon, který je s 54 miliardami dolarů (1,3 bilionu Kč) nejnákladnějším závodem na zpracování a vývoz LNG na světě. Ropné společnosti Chevron, Royal Dutch Shell a Exxon Mobil investovaly do sedmi australských projektů vývozu LNG asi 180 miliard dolarů, díky čemuž Austrálie v příštích letech převezme po Kataru pozici největšího světového vývozce LNG.

V USA jsou nyní ve výstavbě další čtyři projekty LNG. Uváděny do provozu by měly být v letech 2017 až 2019.