Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vánoce na dluh. Češi si letos před svátky půjčovali jako nikdy

  • 333
Česká ekonomika si vede dobře, nezaměstnanost je rekordně nízká a výdělky se zvedají. S optimismem hledí lidé i budoucna. Proto se během letošních svátků chtějí rozšoupnout a dopřát si bohatou nadílku – a neváhají si na ni půjčit.

Jak vyplývá z ankety, kterou MF DNES provedla mezi bankami a úvěrovými společnostmi, lidé si letos v listopadu a prosinci vzali na dluh zhruba o desetinu víc než před rokem.

„Nárůst žádostí o nebankovní půjčky zaznamenáváme už od října a předpokládáme, že tento zájem potrvá až do začátku ledna, tedy do povánočních slev,“ říká marketingová ředitelka Profi Creditu Dana Hakavcová. „Naše průměrná vyplacená částka se u předvánočních půjček oproti loňsku zvýšila o čtvrtinu,“ dodává.

Pelikán v Rozstřelu: Varování před půjčkami jako u cigaret? Nejsem proti

„Zájem je mírně vyšší než loni. Lidé si navíc na Vánoce půjčují vyšší částky než v minulosti. Teď je to v průměru 18 tisíc korun,“ potvrzuje mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

A vyšší zájem o spotřebitelské úvěry s koncem roku hlásí vedle úvěrových společností také bankovní domy. Někde stoupl objem poskytnutých půjček během listopadu meziročně i o desítky procent, a to v souvislosti s nárůstem nákupů během „černého pátku“, který letos připadl na 25. listopad.

Prohlubuje se tak celoroční trend, kdy se objem spotřebitelských půjček podle statistik České národní banky zvyšoval meziročně zhruba o sedm procent. „Zájem o spotřebitelské úvěry je letos velmi silný a bude pokračovat i v příštích měsících,“ potvrzuje hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Stojí za tím i pokles úrokových sazeb u tohoto typu půjček. „Letos v říjnu mohli občané získat spotřebitelský úvěr za průměrnou úrokovou sazbu 10,4 procenta, zatímco ještě před rokem to bylo 12,2 procenta,“ dodává Zamrazilová.

Peníze jdou hlavně na elektroniku

Větší zájem o předvánoční půjčky se dá podle jejich poskytovatelů vysvětlit i tím, že rodiny stále častěji využívají vánočních a povánočních slev k investicím do svých domácností, tedy k nákupu elektroniky, spotřebičů či nábytku. Nebo si půjčují na neodkladné investice, jako například nefungující topení nebo nové zimní pneumatiky, a na dárky jdou až zbývající peníze.

„Naše statistiky ukazují, že nejčastěji si lidé pořizují na splátky mobilní telefony, televize, notebooky, pračky a myčky. Peníze z hotovostních úvěrů lidé zase nejčastěji využívají na větší investice – rekonstrukce domů a bytů, nákup auta nebo většího vybavení domácnosti,“ říká mluvčí Home Creditu Zuzana Bienvenu.

„Češi si ale půjčují nejenom na tradiční vánoční dárky s delší životností, ale také na zkrášlení svého zevnějšku,“ říká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. „Letos jsme nezaznamenali typický hit mezi dárky, zákazníci na venkově nejčastěji zmiňují elektroniku, oblečení a nářadí pro kutily. Ve městech jsou populární poukázky na kuchařské kurzy pro muže či na kurzy líčení pro ženy,“ říká Holoubek.

Jak se Češi zadlužovali

Podle průzkumu ING Bank se však Češi kvůli předvánočním nákupům stále zadlužují o něco méně, než je v Evropě obvyklé. Zatímco v Česku si peníze na nákup vánočních dárků půjčuje osm procent lidí, evropský průměr se pohybuje kolem 10 procent.

Z Evropanů v nákupu dárků na dluh vedou Rumuni (19 procent) a Britové (17 procent), na druhé straně jsou lidé z Lucemburska (3 procenta) a z Rakouska (5 procent). Ve Spojených státech si podle průzkumu loni dopřálo svátky na dluh dokonce 22 procent lidí.

I jiné ankety ukazují, že přes rychlý nárůst objemu poskytnutých půjček zůstávají Češi spíše šetřílky. „Lidé si podle našeho průzkumu na dárky spíše spoří, než aby si půjčovali od rodiny, banky či nebankovních společností. Někteří si peníze na dárky šetří i půl roku předem, jiní dárky kupují průběžně. A někdo pak na dárky počítá s třináctým platem,“ říká Kristýna Havligerová z České spořitelny.