Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Půjčuje si víc lidí, hlavně na bydlení. Dlužíme už 1,5 bilionu

  • 33
Počet lidí s úvěry na bydlení se zvýšil, v průměru si ale půjčují nižší částky. I přes rostoucí počet dlužníků se podle aktuálních statistik nezvyšuje podíl těch, kdo mají se splácením problémy. Dlouhodobé půjčky si berou nejvíc lidé mezi 35 a 44 lety, krátkodobých půjček se nebojí ani skupina o deset let starších lidí.

Lidí, kteří si půjčili, je o 150 tisíc víc než loni. Vyplývá to z posledních statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací za letošní první pololetí, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Podle údajů z registrů Češi dlužili na půjčkách bankám a finančním institucím k polovině tohoto roku 1,5 bilionu korun. To je o 126 miliard víc než ke konci loňského prvního pololetí.

Celkový počet aktivních půjček dosáhl koncem druhého čtvrtletí letošního roku výše téměř 5,7 milionu. Podle České bankovní asociace má u nás zkušenost s půjčkou už 62 procent lidí.

Většina nových dlužníků (133 tisíc) si podle údajů z úvěrových registrů vzala úvěr na bydlení. „Vyšší dynamika nových úvěrů domácnostem je koncentrována do bydlení, kde je podporována velmi nízkými úrokovými sazbami,“ vysvětlila už dříve hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Průměrný dluh na bydlení se ale za uplynulý rok snížil o 135 000 Kč na necelých 1,5 milionu korun.

Kolik dlužíme za půjčky na bydlení
stav k 30. 6. 2013 stav k 30. 6. 2014
objem v mld. Kč1 0351 147
počet klientů637 309770 324
průměrný dluh na klienta v Kč1 623 7161 488 672
Zdroj: statistiky hypoték a úvěrů ze stavebního spoření v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací

„Výsledky našich statistik potvrdily trend posledního období, kdy se nadále zvyšuje počet lidí zejména s úvěrem na bydlení a snižuje se jeho průměrná částka. To na jedné straně potvrzuje rostoucí zájem zejména o hypoteční úvěry a na druhé straně ukazuje, že se lidé zadlužují zodpovědněji a pečlivěji zvažují, jak vysokou částku úvěru si mohou dovolit,“ informovala Zuzana Pečená, ředitelka společnosti Czech Banking Credit Bureau provozující bankovní registr.

Asi pětinu úvěrů na bydlení poskytnutých domácnostem tvořily podle statistik České národní banky za první pololetí 2014 refinancované půjčky. „Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší, než udržet současného. Klienti, kteří hypotéku refinancovali, měli v průměru o půl procentního bodu nižší sazbu než klienti, kteří zůstali u stávající banky,“ doplnil analytik Fincentra Josef Rajdl.

Kolik jsme si půjčili na jiné věci než bydlení
stav k 30. 6. 2013stav k 30. 6. 2014
objem v mld. Kč350364
počet klientů2 494 9632 511 358
průměrný dluh na klienta140 275145 106
Zdroj: statistiky krátkodobých dluhů (ne hypoték a úvěrů ze stav. spoření) v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací

Z údajů v úvěrových registrech jde také vysledovat věkové složení dlužníků. Nejvíce půjček na bydlení a v největším celkovém objemu si berou klienti ve věku od 35 do 44 let. Nejvyšší průměrnou částku na bydlení si však půjčují lidé od 30 do 34 let, a to 1,8 milionu korun.

Na kratší dobu si nejčastěji půjčují lidé mezi 35 a 44 lety, nebojí se toho ale ani skupina o deset let starších lidí, která je skoro stejně zastoupená. Nejvyšší průměrnou krátkodobou půjčku si berou lidé ve věku 45 až 54 let, a to 176 tisíc korun.

Problémy splácet má skoro stejně lidí jako loni

I přes rostoucí počet podepsaných úvěrových smluv se významně nezhoršuje celkový stav na úvěrovém trhu. Údaje z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací ukazují, že v ohrožení jsou 2 procenta objemu celkového dlouhodobého dluhu a 9 procent objemu toho krátkodobého. Problémy se splácením měla 4 procenta lidí s dlouhodobým dluhem. U „majitelů“ krátkodobých půjček padá stín možného rizika nesplácení na 11 procent lidí. U všech sledovaných ukazatelů jsou hodnoty horší než loni, ale jen mírně.

„Prozatím je bonita úvěrů domácnostem určeným na bydlení velmi dobrá a není důvod se domnívat, že by tomu tak nemělo být i nadále. Riziko vyššího nesplácení by mohlo hrozit až v delším časovém horizontu, pokud by došlo k výraznějšímu vzestupu úrokových sazeb při refixacích – makroekonomické predikce však zatím výraznější vzestup úrokových sazeb nepředpokládají,“ předpověděla Eva Zamrazilová.

Problémy se splácením
hypotéky a úvěry ze stavebního spořeníkrátkodobé půjčky
objem dluhu v mld. korun18,834,1
počet klientů32 436276 174
průměrná částka na klienta v Kč578 163123 429
Zdroj: statistiky Bankovního a Nebankovního registru klientských informací k 30. 6. 2014

Registry sice shromažďují jen údaje za své členy, ale jejich statistiky pokrývají většinu trhu s půjčkami. V registrech jsou skoro všechny banky, které v ČR působí, a 80 procent nebankovních finančních institucí, jako jsou splátkové či leasingové firmy.

Srovnání půjček na FINmarket.cz

 Využijte rychlé a spolehlivé srovnání hypoték i spotřebitelských úvěrů on-line.