Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Falešných šperků výrazně ubylo. Obchodníci dávají zboží ke kontrole sami

  • 0
V českých kamenných obchodech meziročně ubylo závadných šperků. Puncovní úřad (PÚ) při svých letošních kontrolách zatím objevil 27 šperků, které byly označeny za drahý kov, i když jím nebyly. Loni jich bylo za celý rok 349.

„Obchodníci pod tlakem kontrolních orgánů i médií a informovaných spotřebitelů začali dodržovat naše zákonné normy, poctivě se registrují u Puncovního úřadu a především ve svém vlastním zájmu překládají dovozové zboží,“ odůvodnil pokles nálezů závadného zboží ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, pod jehož rezort PÚ spadá.

Ředitel odboru puncovní inspekce PÚ Josef Šťastný dodal, že inspekce letos uložila obchodníkům stejně jako loni zhruba 300 pokut. Jejich celková hodnota meziročně klesla ze 4,2 milionu na 1,3 milionu korun. Zboží podle něj nevyhovovalo například váhou, špatně vyplněným paragonem nebo chybějícím puncem.

Dovozci a prodejci podle Mládka více než v minulých letech předkládají šperky z dovozu ke kontrole ještě před tím, než je zboží uvedeno na trh. Puncovní úřad uvedl, že předloni bylo takových výrobků 2250, loni 2180 a letos zatím 3620.

Pozor neregistrované e-shopy, závady odhalila kontrol u všech

Stejně jako loni objevil PÚ také neregistrované e-shopy, které šperky prodávaly. Letos jich bylo nalezeno 59, meziročně zhruba stejně. „Pokaždé byl proveden kontrolní nákup a k porušení puncovního zákona bohužel došlo ve 100 procentech případů,“ uvedl Šťastný. Ve většině případů podle něj e-shopy nedodaly paragon a pokud byl paragon dodán, neobsahoval zákonné náležitosti. „V 18 případech pak nebyl drahý kov drahým kovem, ale pouze bižuterií a v pěti případech šlo dokonce o objevení šperků s toxickým kovem,“ dodal.

Podle zákona podléhá puncovní kontrole stříbrné zboží, které je těžší než tři gramy, u zlata a platiny je tento limit půl gramu. To znamená, že u výrobků do těchto gramáží stačí trvanlivé označení ryzostním číslem od obchodníka, který za něj ručí. V obchodování se šperky je v Česku aktivních zhruba 9 000 subjektů.

,