Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RÁDCE MF DNES - Jak zvládnout krizi

Rádce MF DNES přináší rady a doporučení, jak překonat ekonomickou krizi. Přišli jste o práci, nevíte si rady s daněmi nebo máte jako šéf problémy se zaměstnanci? Od úterý do pátku najdete odpovědi na své dotazy na stránkách MF DNES, archiv dotazů pak průběžně aktualizujeme zde. Na dotazy odpovídají odborníci na pracovní právo, sociální dávky, investice, daně a management.

Jak se mohu zeptat

  • poslat mail na radce@mfdnes.cz
  • vybrané dotazy předáme odborníkům
  • odpovědi najdete každý den v MF DNES
  • archiv odpovědí je i na www.idnes.cz/radce
  • seriál poběží po celý rok
DANĚ - Otázky a odpovědi

Otázka Co se počítá do příjmu manželky? Vím, že hrubý příjem nesmí přesáhnout částku 68 tisíc korun a že se tam počítá nemocenská a nepočítá "rodičák", ale co mateřská?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Roční příjem manželky je součet hrubého příjmu ze zaměstnání, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, popř. dohody o provedení práce,o pracovní činnosti -daněné srážkovou daní i zálohovou daní. Dále se pak započítávají důchody a dary. Do vlastního příjmu manželky se nezahrnují - dávka státní podpory, a to přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, sociální příplatek, porodné, pohřebné, příspěvek na bydlení. Nepočítají se také dávky sociální péče a příspěvek na péči, příspěvky na penzijní připojištění a na stavební spoření, stipendium, sociální služby a dávky pomoci v hmotné nouzi. Od roku 2008 se také nezapočítává příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou osobu nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči.



Otázka Jsem od 1. 12. 2008 v důchodu a spolupracuji s několika periodiky, vyplácena jsem formou honorářů. Musím se v tomto případě na finančním úřadě hlásit jako osoba samostatně výdělečně činná?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Na finančním úřadě se registrovat nemusíte. Nemáte-li živnostenský list, tak příspěvky do novin a časopisů patří do kategorie svobodného povolání. Vám s největší pravděpodobností bude srážkovou daní danit přímo vydavatel a vy dostanete již čistou zdaněnou částku. Pokud ale přesáhne honorář 7 000 korun, musíte si zdanění provést sama, a to prostřednictvím daňového přiznání k dani z příjmu, které se podává jednou za rok, a to nejpozději k 31. 3. U těchto příjmů můžete použít náklady nebo paušální sazbu – 40 procent z příjmů a i další možné slevy na dani.



Otázka Po odchodu do důchodu jsem předal restauraci dceři. Přesto, že od ní neberu žádný nájem, musím asi 8 000 korun za měsíc vykazovat jako příjem a odvádět z něj daň. Zdá se mi nelogické, když musím vykázat z tohoto fiktivního příjmu daň, a současně dcera si tento výdej odečítá z nákladů.

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Podle vašeho dotazu není zcela jasné, co jste vlastně dceři předal. Pokud jste na dceru přepsal nějakou nemovitost, kde je předmětná restaurace – potom nevím, proč byste měl nějaký nájem dostávat (nebo vykazovat), a tudíž zdaňovat. Pokud jste však nemovitost na dceru nepřepsal a stále patří vám, předpokládám, že dcera vykazuje ve svém účetnictví náklad na pronájem ve výši 8 000 Kč a má na tento náklad řádný doklad, tudíž vy pochopitelně tento její náklad musíte zdanit jako svůj výnos a odvést z něj daň z příjmu, a to v § 9 – pronájem. Pro úplnost uvádím, že z tohoto paragrafu nevzniká povinnost platit zdravotní a sociální pojištění a nově si můžete odečíst 24 840 Kč jako slevu na dani.



Otázka Mám dotaz ohledně zdravotního a sociálního pojištění v roce 2008 a 2009. Jaká procenta z hrubé mzdy zaměstnance si může dát zaměstnavatel jako daňově uznatelný výdaj a kolik jako daňově neuznatelný výdaj v roce 2008 a teď i nově v roce 2009?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Začneme zdravotním pojištěním, které zůstává stejné pro oba roky. Zaměstnavatel platí 9 procent z vyměřovacího základu, což je obvykle hrubá mzda, zaměstnanec 4,5 procenta z téhož základu. U sociálního pojištění nastala změna k 1. 1. 2009. V roce 2008 zaměstnavatel platil z vyměřovacího základu 26 a zaměstnanec 8 procent. V roce 2009 již zaměstnanec v rámci sociálního pojištění neodvádí nemocenské pojištění ve výši 1,1 procenta a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti 0,4 procenta - platí tudíž jen důchodové pojištění, a to ve výši 6,5 procenta z vyměřovacího základu. Zaměstnavatel nadále platí nemocenské pojištění za zaměstnance ve výši 2,3 procenta, na důchodové pojištění 21,5 a na státní politiku zaměstnanosti 1,2 z vyměřovacího základu, což dohromady dělá 25 procent.



Otázka Potřeboval bych vědět, jaká je letos paušální částka u OSVČ při uplatňování výdajů. Je pravda, že se letos bude doplácet na zdravotním a sociálním pojištění, protože zaplacené sociální a zdravotní pojištění za rok 2008 nelze přičíst do paušálních nákladů?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Pokud neuplatníte prokazatelné výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, můžete uplatnit výdaje stejné jako v roce 2007: 80 % z příjmů - zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství 60 % z příjmů - ze živností řemeslných 50 % z příjmů - ze živnosti 40 % z příjmů - z jiného podnikání podle zvláštních předpisů. OSVČ můžete být v každém z výše uvedených případů, záleží tedy na vaší výdělečné činnosti. Jestli budete doplácet zdravotní a sociální pojištění, záleží na příjmech po odečtu výdajů a zaplacených zálohách v roce 2008. Je pravda, že sociální ani zdravotní pojištění již nezvyšují paušální výdaje.



Otázka Potřebuji poradit s letošním daňovým přiznáním. Jsem osoba samostatně výdělečně činná a při výpočtu daní v rámci přiznání uplatňuji výdaje paušálním procentem z příjmu. Někde jsem se ale dočetla, že v daňovém přiznání za rok 2008 se tyto výdaje již nenavyšují o zaplacené sociální a zdravotní pojištění. Je tomu opravdu tak?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Ano, je tomu skutečně tak. Zaplacené sociální a zdravotní pojištění v roce 2008 již není u osob samostatně výdělečně činných daňovým nákladem a nelze je tak přičíst k uplatněným paušálním výdajům. Nově totiž jde o výdaj neovlivňující základ daně. Předpokládá se, že paušální výdaje obsahují všechny výdaje, a tedy i včetně pojistného.



Otázka Jsme dopravní firma – plátce DPH v České republice – a poskytujeme dopravní službu pouze na území Slovenska. Tuto službu objednala slovenská firma, která je plátcem DPH na Slovensku. Ve kterém státě bude uplatněna daň?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Abychom správně uplatnili daň tam, kde má být, je potřeba určit několik údajů – místo plnění, kdo službu poskytuje, pro koho je služba poskytována a o jakou službu se vlastně jedná. Místo plnění nám určuje zákon o DPH. Vzhledem k dotazu, že doprava je pouze na Slovensku – místem plnění je Slovensko. Službu poskytuje plátce registrovaný k DPH v České republice, služba je poskytována pro plátce DPH registrovaného na Slovensku. Jedná se o přepravní službu, což je služba osvobozená od platby DPH s nárokem na odpočet daně. Tato služba se uvádí do přiznání DPH v příslušném zdaňovacím období. Z toho vyplývá, že česká firma nemusí v tuzemsku DPH z této služby platit, ale fakturu bez daně si může započíst do nákladů. Daňová povinnost je přenesena na slovenskou firmu, která má povinnost využít "reverse charge" (tedy poskytování služby přes hranice), takže musí přiznat a zaplatit daň a zároveň si může na základě dokladů tuto daň nárokovat.



Otázka Jsem důchodkyně přivydělávající si administrativní činností, plat dostávám jako honorář. Do loňského roku dělal společné daňové přiznání manželů muž, ale to letos padlo. Jak tedy danit honoráře, kterými si přivydělávám ke starobní penzi?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Autorský honorář je příjem z poskytnutí či užití práv z průmyslového vlastnictví nebo jiného duševního vlastnictví a autorských práv. Je tak zřejmé, že administrativní činnost sem nepatří. Pokud vás zaměstnavatel tímto způsobem opravdu vyplácí, je to sice „nestandardní“, ale jsou dvě možnosti. Do sedmi tisíc by měl honorář danit váš zaměstnavatel zvláštní sazbou daně, pokud příjmy překročí tuto hranici, daníte honoráře jako OSVČ a podáváte si sama daňové přiznání. Upozorňuji na novou povinnost platby sociálního pojištění od 1. 1. 2009. Zdravotní pojištění bylo již povinné v roce 2008.



Otázka Jsem student vysoké školy a přivydělávám si prací na autorské honoráře. Doposud jsem krom daní musel povinně odvádět zálohu jen na zdravotní pojištění. Zaslechl jsem, že od Nového roku se mě týká i povinnost platit sociální pojištění. Je to pravda, a pokud ano, do kdy nejpozději a kde se mám nahlásit?

Dana Svobodová Dana Svobodová, daňový poradce Uctoservis.cz
Do konce roku 2008 se sociální pojištění platilo z autorských honorářů pouze v případě, že se jednalo o soustavný příjem. Od 1. 1. 2009 musíte sociální pojištění platit, i když se nejedná o soustavný příjem, pokud výdělek překročí určitou hranici. Pro rok 2009 je při vedlejší činnosti, což je váš případ, hranice 56 532 korun. Minimální záloha sociálního pojištění je u vedlejší činnosti pro letošní rok 688 korun. Nejpozději do 9. 2. 2009 musíte prostřednictvím formuláře nahlásit zahájení činnosti na příslušné správě sociálního zabezpečení v místě bydliště. Toto platí jen za podmínky, že si autorské honoráře daníte sám.



INVESTICE - Otázky a odpovědi

Otázka Slyšel jsem, že v tuto chvíli je nejvýhodnější investovat do zlata. Například Komerční banka prý chystá prodej zlatých cihel. Co si o tom myslíte? Doporučil byste mi tuto investici?

foto Vladimír Fichtner, finanční poradce a analytik
Investování do zlata je v tuto chvíli populární, ale my spíše doporučujeme investovat do instrumentů, jež jsou spíše nepopulární, a tudíž levnější. Takovými instrumenty jsou dnes třeba akcie a korporátní dluhopisy, které jsou na svých dlouhodobých historických minimech. Co se týče zlata, to je poměrně drahé. To však neznamená, že nemůže být ve vašem portfoliu. Může. Ale neočekávejte od něj zázraky. Je to instrument jako každý jiný (i když na pohled vypadá dobře), má své výhody i svá omezení. Nákup bych doporučil spíše až ve chvíli, kdy by se mohlo zdát, že se blížíme do období skutečně vysoké inflace (8 až 10 procent a více). V takovou chvíli zlato může sehrát zajímavou roli při zachování hodnoty vašeho majetku. Že by takový scénář nyní nastal, si nemyslíme, proto do zlata neinvestujeme.



Otázka Jsem podnikatel a již několik měsíců cítím znaky oslabování svého byznysu. Vzhledem k tomu, že krizi prožívám poprvé, zajímá mne, zda si na něco mám dát speciálně pozor, z pohledu možných investic?

foto Vladimír Fichtner, finanční poradce a analytik
Našim klientům – podnikatelům – již od loňského léta doporučujeme několik věcí. Především zvýšit úroveň firemních a případně i osobních finančních rezerv. Pokud standardně doporučujeme podnikatelům mít na firemních účtech rezervu ve výši cca třech měsíců nákladů, nyní doporučujeme zvýšit tuto rezervu na šest až devět měsíců firemních nákladů. Jako další krok doporučujeme podívat se na vaše firemní náklady a začít hledat rezervy ve všech nákladových položkách. Čím dříve je začnete hledat (a také realizovat), tím lépe máte šanci případnou krizi „přežít“. Krize tak může být příležitostí k tomu, co jste již delší dobu po stránce nákladové chtěli udělat, a zatím jste na to nenašli čas. U většiny podnikatelů takové náklady podle našich zkušeností existují.

Otázka Když firma, jejíž akcie se obchodují na burze, vydá nové akcie, které prodá nějakému velkému investorovi, společnosti, hovoří se o zředění majetku společnosti. Znamená to, že já jako drobný akcionář musím automaticky počítat do budoucna s nižší hodnotou svých akcií?

foto Vladimír Fichtner, finanční poradce a analytik
Ano, často musíte s nižší hodnotou počítat. Pokud má firma zisk 100 milionů, vydá nové akcie a po vstupu například strategického investora se hospodaření udrží na stejné úrovni, bude se o samý zisk firmy dělit více akcionářů a vaše akcie bude mít skutečně nižší hodnotu. Jsou ale i případy, kdy vstup strategického investora znamená nejen větší počet akcií, ale také významný přínos pro firmu. Přínos, který se v dlouhodobějším horizontu odrazí pozitivně v hospodaření společnosti a v konečném důsledku to pro vás, akcionáře, může mít pozitivní vliv. Příkladem takového vlivu je v poslední době oznámený vstup společnosti Time Warner do CME, která se obchoduje mimo jiné také na pražské burze. Ohlášení tohoto vstupu způsobilo během jediného dne posílení ceny akcie CME o 40 procent a z toho měli existující akcionáři určitě radost.

Otázka Chtěl bych se zeptat, proč se často říká, že například americké akcie velkých společností klesají zvláště z důvodu obavy ze záchrany státem – zestátnění. Jaký by mělo na malého akcionáře vliv a například na cenu akcií? Ztratí pak tyto akcie definitivně smysl?

foto Vladimír Fichtner, finanční poradce a analytik
O zestátnění (nebo částečném zestátnění) se mluví především v souvislosti s americkými, ale i s některými evropskými bankami a pojišťovnami. Pro malého akcionáře "zestátňovaných" společností znamená tato situace významný nebo téměř 100% pokles hodnoty akcií společnosti, které dosud vlastní. Považujeme proto za rozumné se akciím mnoha bank i pojišťoven spíše vyhnout. Názory na zestátňování se liší – od souhlasných až po úplně nesouhlasné. S tím, že za problémy bank a pojišťoven mají „zaplatit“ poklesem hodnoty akcií jejich akcionáři, souhlasí téměř všichni. Mnozí souhlasí s tím, že pro záchranu důvěry v bankovní systém obecně je dobré zachránit vklady střadatelů. Kde se odborníci nejvíce liší, je to, zda je vhodné „zachraňovat“ i majitele dluhopisů. Zatím tomu tak většinou je (a majitelé dluhopisů často dostávají svoje peníze z velké většiny zpět), ale v několika případech došlo už i ke znehodnocení těchto relativně bezpečných investic a velkým ztrátám (islandské dluhopisy, dluhopisy Lehman Brothers a další). Proto i k investici do dluhopisů bank a pojišťoven doporučujeme přistupovat s nejvyšší mírou obezřetnosti.

Otázka Doporučil byste nyní ukládat peníze do zlata a šperků? Často se hovoří o negativních dopadech státních zásahů do ekonomiky, které by mohly v budoucnu přinést výraznou inflaci, a tím i znehodnocení peněz jako takových. Je zlato ideální pojistkou?

foto Vladimír Fichtner, finanční poradce a analytik
Zlato spolu s nemovitostmi může být ochranou proti výrazné inflaci. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že ani zlato, ani nic jiného nemůže být samo o sobě ideální pojistkou. Už jenom proto, že nikdo z nás neví, co skutečně nastane. Výrazná inflace možná nepřijde a potom sázka na zlato může být prohrou. Tou skutečně ideální pojistkou je totiž pouze skutečně dostatečná diverzifikace – tedy rozložení – peněz. A to diverzifikace ze všech možných úhlů pohledu. Z pohledu typu aktiv (podnikání, nemovitosti, cenné papíry, zlato), z pohledu měnového (dolar, euro, koruna), z pohledu regionálního (české, americké i evropské instrumenty), z pohledu typu investičních nástrojů (spořicí účty, dluhopisy, akcie a fondy různého typu). Pouze diverzifikace snižuje riziko nejen znehodnocení, ale i ztráty peněz a přispívá k jejich ochraně.

Otázka Je v současné situaci na trhu práce vhodné brát si hypotéku na koupi bytu?

foto Tomáš Grec, oblastní ředitel pro OVB Allfinanz
Vzhledem k situaci na trhu a vývoji základních sazeb doporučuji brát hypotéky na delší dobu, abyste snížil měsíční zatížení vašeho rozpočtu -neohlížejte se na vyšší přeplatek a delší dobu fixace úrokové sazby. Současná doba se může jevit vhodná k pořízení hypotéky také proto, že stát začal opět vyplácet státní podporu k hypotečním úvěrům na bydlení. Pokud by se tedy jednalo o vaše první osobní vlastnictví nemovitosti, jde o zajímavou variantu, jak si úvěr zlevnit.

Rozhodně doporučuji pojištění proti neschopnosti úvěr splácet, především z hlediska pracovní neschopnosti. Třetím argumentem může být také lehce klesající cena nemovitostí, protože pokles poptávky po bydlení nutí mnoho prodávajících ke slevám. Rozhodnutí však konzultujte s nezávislým poradcem, který zhodnotí vaše možnosti.



Otázka Kam dnes investovat našetřené peníze, jelikož v důsledku globální finanční krize a ekonomického zpomalení zřejmě brzy budou znehodnoceny rostoucí inflací. Je to pravda a co mi poradíte?

foto Tomáš Grec, oblastní ředitel pro OVB Allfinanz
Znehodnocení inflací se dá velmi těžce předpokládat, protože dopady globální finanční krize dnes neumí s určitostí předpovědět nikdo. Historická zkušenost a ekonomický cyklus, na jehož odvrácené straně se nyní nacházíme, však může mnohé napovědět. Dlouhodobě nejlepší výnos poskytují akciové trhy, kde je však nutné promyslet i časový horizont investice. Základní pravidlo by mělo být takové, aby investor držel akcie po dobu minimálně pěti let, což je doba, na které se dá předpokládat kladný výnos.

Další možností ochrany naspořených peněz se mohou stát garantované investiční fondy, kdy je návratnost peněz zaručena i při propadech na trhu. Třetí možností mohou být fondy peněžního trhu či spořicí konta bank, která jsou určena pro konzervativní investory s krátkým investičním horizontem. V každém případě platí, že záleží na rizikovém profilu člověka a časovém horizontu, po který mají být dané finanční prostředky zainvestovány.



MANAGEMENT - Otázky a odpovědi

Otázka Jsem v situaci, kdy za mnou chodí jeden zaměstnanec za druhým a žádá lepší ohodnocení přesčasů, které kvůli propouštění musí dělat. Finanční kompenzace se jim zdá nedostatečná a hrozí odchodem. Nemohu jim plat zvýšit, zároveň by nebylo dobré tyto lidi ztratit. Co byste mi radil?

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Vaše otázka souvisí s několika oblastmi firmy - úroveň firemní kultury, vnitrofiremní komunikace, systém odměňování a motivace. Jelikož nevím, jak to v těchto oblastech ve vaší firmě vypadá, mohu odpovědět obecně. S lidmi je třeba otevřeně komunikovat o současné situaci a záměrech firmy. K placení přesčasů a obecně k odměňování by mělo zaujmout vedení firmy jasné a srozumitelné stanovisko přijatelné pro obě strany. Toto stanovisko byste měli sdělit všem zaměstnancům na společných poradách. Předejdete tomu, že za vámi budou chodit jednotlivě. Pokud je vaše firemní kultura zaměřená na lidi a motivaci, tak apelujte u zaměstnanců na jejich loajalitu k firmě a na sounáležitost k celku. Při jednání se zaměstnanci buďte trpělivý.



Otázka Jsem šéfem jedné severočeské výrobní firmy. Zaměstnávám 30 lidí, z toho pět, řekněme, manažerů - obchodníků. I v této nelehké době bych své lidi rád v určitých věcech "vyškolil". Jaké druhy školení byste mi doporučil? Rád bych jim především zvýšil chuť do práce a také sebevědomí. I když nejsme v existenčních problémech, nálada ve firmě není ideální.

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Vážený pane, velmi pozitivně vnímám, že chcete investovat do lidí. Školení bych zaměřil na dva základní směry. Zlepšení atmosféry ve firmě a zvýšení efektivity. Zaprvé bych se zaměřil na workshopy teambuildingu - stavby týmu včetně analýzy týmových rolí. Vhodné složení týmů má zásadní vliv na zvyšování výkonnosti. Následně bych zaměstnance školil v principech lean managementu (štíhlého myšlení) - procesní řízení, Kaizen, 5S a podobně. Určitě bych se zaměřil na školení obchodníků, zejména na nové systémy prodeje a systémy zákaznické orientace. Pro klíčové zaměstnance zvažte studium MBA. Je to velmi vhodné studium v krizi. Vhodné je, abyste školení realizovali na dva dny v příjemném prostředí mimo firmu. Ideální je hotel se sportovním a relaxačním zázemím. Pro zaměstnance to pak bude i forma odměny a při večerních neformálních aktivitách budete moci zaměstnance efektivně ovlivňovat a motivovat. Přeji hodně úspěchů.



Otázka Jako manažer v jedné nadnárodní společnosti musím tlumočit "dobrovolné" snížení platů pro zaměstnance. Je těžké ultimátum lidem vysvětlit, neboť někteří to pochopí jako svou povinnost z loajality k firmě, jiní to ignorují, na což mají právo, protože jde o apel založený na dobrovolnosti. Ale co následná atmosféra ve firmě? Část lidí bere méně, část stejně.

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Když jde o peníze, je to vždycky složité. Hodně záleží na vaší firemní kultuře. Navrhuji, abyste to řešil se zaměstnanci individuálně nebo po odděleních. Tak budete mít lepší vyjednávací pozici. Vysvětlete lidem situaci. Řekněte jim smysl tohoto opatření, a na jak dlouho se plánuje. Bylo by vhodné abyste měl nějakou představu – nejlépe v procentech ze mzdy. Snažte se zaměstnance přimět, aby navrhli "přiměřenou" částku sami. Pokud částka nebude odpovídat vašim představám, tak se snažte lidi přesvědčit k částce, která se bude blížit vašemu očekávání. Důležitý je osobní příklad.



Otázka Dobrý den, potřebuji poradit s nepříjemnými věcmi v řízení naší firmy. Naše společnost propustí během příštího měsíce 20 procent lidí. Zároveň na zbylé zaměstnance často přejde nová agenda a také vyšší pracovní nároky. Ve svém volném čase budou muset absolvovat školení a další kurzy. Není však v našich silách je za větší úsilí a nasazení ohodnotit většími výplatami. Jak je tedy motivovat do nových a náročných výzev, za které fakticky nebudou finančně ohodnoceni?

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Doporučuji vám, abyste zaměstnancům dobře vysvětlil, že ti, kteří zůstali, nebyli propuštěni mimo jiné i proto, že jim věříte, že firmě pomohou v dalším rozvoji. Že oni jsou ti, kteří těžké období a náročnější práci zvládnou. Motivací nebo spíše stimulací pro ně může být i to, že ti, kteří budou aktivní a flexibilní, tak s těmi firma počítá, i když se bude ještě v budoucnu propouštět. Je vhodné si lidi rozdělit do tří skupin. Nepostradatelní, potřební a nahraditelní. Je důležité dostat na svoji stranu ty „nepostradatelné“. Oni pak udělají hodně práce za vás. Nahraditelné je nutné vyměnit. Ostatní se budou potom více snažit. Toto pravidlo platí nejen v krizi.



Otázka Je rozumné sahat obchodníkům na některé benefity? Mám strach, že když jim odebereme například příspěvky na telefon, dopravu, ale také na volný čas, projeví se to na jejich výsledcích. Právě na jejich práci je však firma dost závislá. Přesto šetřit musíme všude.

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Než cokoliv uděláte, zamyslete se nad tím, jak byste na danou změnu reagoval sám. To vám napoví, jaké rozhodnutí přijmout. Dále uvažte priority. Je pro vás obchod důležitý? Já si myslím, že je strategicky důležitý, je nutné ho rozvíjet. Proberte to otevřeně s obchodníky. Možná budete překvapený, že obchodníkům nejde o "nějaké" benefity. Ty loajální motivuje osobní výkon a úspěch firmy a samozřejmě peníze. Peníze musí být propojené na jejich výkon. Postavte před ně nové výzvy. Splnění úkolů navažte na odměňování a případné benefity. Věřím, že vám to pomůže uspět.



Otázka Můžete mi poradit? Firma začíná ztrácet příjmy, musíme začít šetřit, a to i na odměnách pro zaměstnance. Jak lidem vysvětlit nutnost snížení platů v době, kdy jim naopak přibývá práce?

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Podle mě je třeba se zaměstnanci o současné krizi otevřeně hovořit a diskutovat. Je třeba, abychom si všichni uvědomili, že se nacházíme ve výjimečné situaci. Že všichni musíme něco udělat, abychom přežili nebo případně této situace využili. Je nutné, aby vlastníci a manažeři šli příkladem. Aby nekázali vodu a sami nepili víno. Nerad parafrázuji rčení z 90. let o utahování opasků. Ale v dnešní době si je musíme opravdu utáhnout. Bylo by dobré si uvědomit, že všichni jsme se na projídání budoucnosti podíleli. Růst mezd v minulých obdobích neodpovídal růstu produktivity ve většině firem. Růst mezd byl většinou zapříčiněn neschopným managementem a nesmyslným tlakem odborů na růst mezd. Snažte se i do budoucna proto postavit systém odměňování na růstu produktivity.



Otázka Kvůli globální strategii firmy musíme propouštět 10 % lidí. Je to nesmysl, protože za Čechy máme dobré výsledky. Je nějaký způsob, jak z toho vybruslit? Když opravdu lidi propustíme, naše výsledky se zhorší.

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Zaprvé bych si připravil argumenty pro obhájení svých postojů pro nadnárodní vedení. Zejména bych poukázal na perspektivu (pokud ji vidíte pozitivně). Za druhé bych hledal rezervy ve firmě. Naše analýzy ukazují, že až 95 % procesů jsou bez přidané hodnoty pro zákazníka a přibližně 60 % jsou ztráty. Existuje takzvaných sedm smrtelných ztrát a ty je třeba odstranit. Pak možná ušetříte i více než jen 10 % lidí. Zaměřte se na zvyšování produktivity. Zatřetí bych část činnosti outsorcoval – můžete část lidí převést na živnosti nebo založit novou firmu. Do té firmy převést část zaměstnanců a část služeb nakupovat od této nové firmy.



Otázka Firmou se šíří špatná nálada, lidé se bojí propouštění a na chodu firmy to začíná být znát. Jak lidi co nejlépe motivovat a uklidnit je, a to i v situaci, kdy se může stát, že třeba za půl roku budu nucen opravdu propouštět?

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Je nutné s lidmi otevřeně komunikovat o současné situaci ve firmě. Lidé, když nemají informace, mají velmi často tendenci si vymýšlet hrůzostrašné scénáře. Proto se jim snažte vysvětlit současnou situaci. V dnešní době se některé společnosti (bohužel většina) snaží situaci jen „přežít“, ale jsou zde i firmy, které se snaží této ekonomické situace využít pro svůj rozvoj. Kam patří vaše firma? Komunikujete? Komunikujte, komunikujte a zase komunikujte s lidmi.

Postavte před ně přijatelné výzvy a srozumitelné cíle. Musíte je naučit pozitivně myslet (myšlení lidí může velmi ovlivnit život vaší firmy). Kupte jim knihy o pozitivním myšlení (například současný bestseller Tajemství). Snažte se řešit problémy v týmech. Podpořte každou jejich aktivitu drobnou odměnou. Zajděte s nimi na nějakou neformální akci (bowling).

V jedné firmě mi na kurzu popisovali, jak zorganizovali výlet pro zaměstnance i s rodinami do Automobilového muzea v Kopřivnici. Všichni byli nadšení. V lidech je bohatství vaší firmy. Je velmi nutné si to uvědomit. Koučujte je ke zvyšovaní osobní i firemní výkonnosti.



Otázka Dostal jsem od vedení za úkol propustit pět lidí ze svého týmu. Nevím, jak na to. Mám jim to oznámit společně na poradě, nebo formou pohovoru každému zvlášť?

Tomáš Gřešek Tomáš Gřešek, odborník na řízení, škola CMC
Propouštění je vždy nepříjemnou situací pro všechny. Je třeba si uvědomit, že může při propouštění dojít k velmi emocionálnímu jednání ze strany propouštěných, a je dobré se na to mentálně připravit. Určitě bych to řešil s každým zvlášť. Tím zmenšíte pravděpodobnost toho, že jednání bude konfliktní. Připravte si argumenty, proč je propouštíte, a také všechny dokumenty včetně předávacích protokolů. Ujasněte si termín propouštění a výši odstupného. Pokud očekáváte konfliktní jednání ze strany propuštěných zaměstnanců, přizvěte k jednání právníka, personalistu nebo jiného kolegu. Snažte se jednat asertivně, neomlouvejte se a zaměřte se na fakta. Nenechte se vtáhnout do emotivních diskusí, to by situaci jen zhoršilo.



SOCIÁLNÍ DÁVKY - Otázky a odpovědi

Otázka Studuji první ročník vysoké školy, žila jsem sama s matkou, která mě podporovala na studiích, ale minulý měsíc tragicky zahynula při autonehodě v USA. Pohřeb jí v USA vypravila teta, která tam trvale žije. Mám nárok na pohřebné a některou z dalších sociálních dávek?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Nárok na pohřebné podle zákona vzniká osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte. Vzhledem k tomu, že pohřeb jste nevypravila vy, ale teta, nevzniká vám nárok na tuto dávku. Doporučuji uplatnit nárok na přídavek na dítě, případně příspěvek na bydlení, jste-li nájemcem nebo vlastníkem bytu, v němž jste hlášena k trvalému pobytu. Nárok na tyto dávky státní sociální podpory posuzuje úřad práce v místě bydliště. Dále se obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení a informujte se, zda vám vznikl nárok na sirotčí důchod z titulu důchodového pojištění vaší matky. V případě tíživé sociální situace se můžete obrátit na obecní úřad v místě svého trvalého bydliště a uplatnit nárok na dávku hmotné nouze.



Otázka S manželem jsem se rozvedla v lednu a soud nám svěřil děti do střídavé péče. Lichý kalendářní měsíc mají být u mě a sudý u bývalého manžela. Ten se znovu oženil a žije se svou manželkou a jejím synem. Pobírám sociální příplatek a přídavek na obě děti, ale nevím, jak to máme řešit s pobíráním těchto dávek v době, kdy jsou děti u otce.

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Přídavek na dítě a sociální příplatek jsou dávky státní sociální podpory poskytované v závislosti na příjmu rodiny. Především byste měla oznámit plátci těchto dávek, že u vás došlo ke změně okruhu společně posuzovaných osob, tedy že manželství bylo pravomocně rozvedeno a děti svěřeny do střídavé péče rodičů, protože tato skutečnost může mít vliv na nárok na dávky a jejich výši. V případě střídavé péče rodičů se posuzuje nárok na tyto dávky v závislosti na příjmu rodiny, ve které děti v daném období žijí. Znamená to, že v době, kdy jsou u otce, je rozhodným příjmem pro stanovení nároku na dávku a její výši příjem otce a jeho manželky a žadatelem o sociální příplatek je otec, stejný postup je v případě, že děti žijí s matkou. Zákon připouští provádět takovouto změnu nejdříve po uplynutí tří kalendářních měsíců. Podrobnější informace vám poskytne současný plátce dávek.



Otázka Moje dcera je těhotná a v květnu čeká narození dítěte. V lednu přerušila studium na střední škole a 18 let jí bude až v prosinci letošního roku. Po porodu i s dítětem bude dál bydlet s námi, otce dítěte nebude uvádět ani do rodného listu. Má dcera nárok na nějakou sociální dávku ještě před porodem a jaké dávky jí náleží po porodu?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Pokud vaší dceři náležel před porodem přídavek na dítě jako nezletilému nezaopatřenému dítěti, tím, že přerušila studium, nemá nárok na tuto ani na žádnou jinou dávku státní sociální podpory. Nezletilá matka starší 16 let si po porodu dítěte může podat žádost o porodné a rodičovský příspěvek s nárokem od data narození dítěte, a to na Úřadu práce, pracovišti státní sociální podpory podle místa trvalého bydliště. Žádost o přídavek na narozené dítě nepodává nezletilý rodič, ale ten, kdo byl rozhodnutím příslušného orgánu určen zákonným zástupcem narozeného dítěte. Ve věci právního zastoupení narozeného dítěte doporučuji se informovat na místně příslušném obecním nebo městském úřadě, oddělení sociálně právní ochrany dětí.



Otázka Jsem se synem sama. Od září loňského roku syn studuje v cizině a náklady na jeho studium jsou vysoké. Zajímalo by mě, zda nemám já nebo syn nárok na nějaké sociální dávky, když celý život platím pojištění.

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Můžete si podat žádost o přídavek na dítě na úřadu práce, pracovišti státní sociální podpory podle místa trvalého bydliště. Je-li syn zletilý, žádost si podá on. K žádosti o přídavek na dítě je v případě studia v zahraničí nutné doložit rozhodnutí ministerstva školství a mládeže o tom, že toto studium je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice. Jednou z podmínek nároku na přídavky na dítě je fakt, že příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima a koeficientu 2,40. Doporučuji informovat se na příslušném pracovišti státní sociální podpory o podmínkách nároku na dávku sociální příplatek.



Otázka Pobírám rodičovský příspěvek na syna, kterému budou v červnu čtyři roky. Synovi bylo zjištěno závažné onemocnění, kvůli němuž nemůže navštěvovat školku. Budu mít nárok na nějakou dávku (podporu), až mi přestane být vyplácen rodičovský příspěvek?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Pokud pečujete o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, máte nárok na rodičovský příspěvek v základní výměře 7 600 Kč do sedmi let věku dítěte. Podmínkou nároku je posouzení zdravotního stavu dítěte lékařskou posudkovou službou, která musí shledat stav dítěte za dlouhodobé zdravotní postižení nebo dlouhodobé těžké zdravotní postižení. Po dovršení sedmi let věku dítěte do jeho 10 můžete mít nárok na rodičovský příspěvek v nižší výměře 3 000 korun. Od 1. ledna 2010 se věková hranice pro vyplacení tohoto příspěvku posune až do 15 let věku. Podmínkou poskytnutí rodičovského příspěvku v nižší výměře je nepříznivý zdravotní stav dítěte, skutečnost, že tomuto dítěti staršímu sedmi let nenáleží příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách a rovněž v rodině nenáleží rodičovský příspěvek na jiné dítě. Žádost o posouzení zdravotního stavu si podáte na Úřadu práce, pracovišti státní sociální podpory, které vám rodičovský příspěvek vyplácí, podle místa vašeho trvalého bydliště. Doporučuji rovněž se informovat na místně příslušném obecním nebo městském úřadu na možnost vyplácení dávky příspěvek na péči.



Otázka V lednu se mi narodilo dítě, jsem samoživitelka a momentálně jsem bez finančních prostředků. Dostala jsem vyplacené porodné, ale mateřskou mi nikdo nevyplácí, protože prý nesplňuji podmínky zákona. Mám nárok na nějaké jiné sociální dávky?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Jestliže vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, uplatněte nárok na dávku státní sociální podpory, rodičovský příspěvek, a to nejdříve dnem narození dítěte. Splňujete-li další podmínku zákona a pečujete o dítě osobně, celodenně a řádně, může vám být dávka vyplácena až do čtyř let věku dítěte. Tato podmínka se považuje za splněnou i tehdy, pokud dítě navštěvuje jesle nebo mateřskou školu nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci. Nárok na dávky státní sociální podpory se uplatňuje na úřadu práce v místě trvalého bydliště, kde doporučuji požádat i o přídavek na dítě, sociální příplatek, případně příspěvek na bydlení, jste-li nájemcem nebo vlastníkem bytu. Podrobné informace o dávkách státní sociální podpory, včetně možnosti stanovit předběžný nárok, naleznete na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz.



Otázka Jsem matka, "čerstvá" samoživitelka. Manžel od nás odešel. Vydělávám asi 15 tisíc korun měsíčně. Nejsme zatím rozvedeni a manžel na děti posílá peníze spíše nepravidelně. Obě děti chodí na základní školu, mají koníčky, které stojí peníze, nájem sama zvládnu - platíme asi 5 tisíc, ale na ostatní mi moc nezbývá. Mám nárok na nějaké sociální dávky?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Na úřadu práce v místě trvalého bydliště můžete uplatnit nárok na některou z dávek státní sociální podpory. Přídavek na dítě a sociální příplatek jsou dávky poskytované v závislosti na příjmu rodiny. Vzhledem k tomu, že vaše manželství nebylo doposud pravomocně rozvedeno, bude osobou společně posuzovanou na žádosti o dávky i váš manžel. Prokážete-li, že s manželem nevedete společnou domácnost nejméně po dobu tří měsíců, máte ze zákona možnost požádat, aby nebylo přihlíženo k jeho příjmům. Dále můžete uplatnit nárok na příspěvek na bydlení, jste-li nájemcem nebo vlastníkem bytu, ve kterém jste hlášena k trvalému pobytu. Zde jsou osobami společně posuzovanými všechny osoby hlášené v bytě k trvalému pobytu. Podrobné informace o dávkách státní sociální podpory včetně možnosti stanovit předběžný nárok naleznete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.



Otázka Kvůli vadě zraku jsem v plném invalidním důchodu. Údajně nemám nárok na příspěvek na bydlení ani na zvýšené náklady v souvislosti s postižením. Kvůli špatnému zraku se mi však zvyšuje spotřeba energií, protože často zapomínám vypínat světlo a další spotřebiče. Mám ve své nelehké situaci právo na nějakou sociální dávku?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže 30 procent (v Praze 35 procent) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Zároveň musí být 30, resp. 35 procent těchto příjmů rodiny nižších než příslušné náklady na bydlení stanovené zákonem. Do nich se zahrnuje nájemné, částka hrazená do fondu oprav a dále ceny služeb a energií. Za rodinu se považují všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu. Zdravotní postižení neovlivňuje nárok na dávku ani výši dávky. Pisatelce však dále doporučuji, aby se obrátila na městský úřad v místě svého trvalého bydliště, kde jí sociální pracovnice pomohou řešit nepříznivou situaci komplexně.



Otázka Dceři budou čtyři roky. Firma, u které jsem pracovala před jejím narozením, zkrachovala. Vloni jsem dostala výpověď a odstupné. Na úřadě, kde pobírám rodičovský příspěvek, jsem stále nic nehlásila. Poraďte mi, prosím, co mohu dělat, když po rodičovské dovolené neseženu práci?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Rodičovský příspěvek je poskytován bez závislosti na příjmu rodiny, proto příjemce nemusí úřadům oznamovat, zda si vydělává, nebo zda dostal odstupné. Po skončení nároku na výplatu rodičovského příspěvku doporučuji zaregistrovat se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, uplatnit nárok na dávky státní sociální podpory - přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na bydlení, případně ještě kontaktovat příslušný městský úřad podle místa trvalého bydliště a uplatnit nárok na dávky hmotné nouze.



Otázka Jsem na mateřské dovolené a mám ročního syna, který je zdravotně postižený, má velmi špatný zrak. Zajímá mě, jestli mám nárok na nějaký druh sociálních dávek?

Aneta Helešicová Aneta Helešicová, šéfka sociální podpory Prahy 2
Na úřadu práce, který vám vyplácí rodičovský příspěvek, můžete uplatnit nárok na přídavek na dítě, sociální příplatek, případně příspěvek na bydlení. Výše sociálního příplatku závisí na stupni postižení dítěte, který určí posudkový lékař. Dále doporučuji obrátit se na městský úřad, kde můžete, opět podle stupně zdravotního postižení dítěte, uplatnit nárok na některou z dávek nebo služeb pro osoby se zdravotním postižením.



PRACOVNÍ PRÁVO - Otázky a odpovědi

Otázka Firma nám nezaplatila přesčasové hodiny. Byly to hodiny, které jsme odpracovali o víkendu, ke kterým navíc náleží přesčasový příplatek ve výši 25 %. Dále jsme odpracovali více hodin než povoluje zákoník práce - měsíční fond je 155 hodin, odpracováno 216 hodin. Co máme dělat?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Z dotazu nevyplývá, jaké podmínky máte sjednány v pracovní smlouvě. Obecně platí, že práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen výjimečně z vážných provozních důvodů. Práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v týdnu a 150 hodin za rok. Nad 150 hodin lze práci přesčas požadovat pouze na základě dohody se zaměstnancem. Za přesčas přísluší zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % výdělku, pokud se obě strany nedohodly na náhradním volnu. Neposkytne-li zaměstnavatel náhradní volno do konce třetího kalendářního měsíce, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek. Vyzvěte zaměstnavatele k urychlenému proplacení přesčasů. Pokud by zaměstnavatel odmítl příplatky a mzdu vyplatit, můžete se domáhat svého nároku soudně.



Otázka Pracuji v prodejně a majitel se rozhodl obchod zrušit. Dostal jsem výpověď z organizačních důvodů s tříměsíční lhůtou, ve které nebyla žádná zmínka o odstupném. Mám obavy, že to majitel vysvětlovat nedostatkem financí. Navíc bych měl mít právo na půlden týdně ke hledání nového zaměstnání. Mám pravdu?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Je-li důvodem pro podání výpovědi zaměstnanci rušení zaměstnavatele, jedná se o skončení pracovního poměru z organizačních důvodů. Zaměstnanec má dostat v takovém případě odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Pokud si nejste tedy jist postupem zaměstnavatele, sdělte mu písemně, že máte ve smyslu ustanovení § 67 Zákoníku práce nárok na vyplacení odstupného v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru. Dohodou lze termín výplaty odstupného změnit. Špatná finanční situace zaměstnavatele není důvodem pro nevyplacení odstupného. Po celou výpovědní dobu máte nárok na poskytnutí volna pro hledání nového zaměstnání, a to v rozsahu maximálně půlden v týdnu.



Otázka Lze se nějak bránit libovolnému snížení mzdy ze strany zaměstnavatele? Jde o základní mzdu, ne o osobní hodnocení. Mzdu mám vyplácenou na základě mzdového předpisu. Pokud se snížením nesouhlasím, je to důvod k okamžitému rozvázání pracovního poměru z mé strany? Může být snížena mzda ve výpovědní době?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Pokud je výše mzdy sjednána v kolektivní, pracovní smlouvě či v jiné smlouvě, lze její výši měnit pouze dohodou smluvních stran. V případě, že výše je stanovena zaměstnavatelem vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem, je zaměstnavatel oprávněn výši mzdy jednostranně změnit, přičemž musí dodržet hranici vyplácení minimální mzdy. Pokud je však mzdový výměr součástí vaší pracovní smlouvy, platí, že změna výše mzdy je možná pouze na základě dvoustranné dohody. V případě, že mzdový výměr není součástí vaší pracovní smlouvy, váš nesouhlas se snížením mzdy nemá žádný vliv. V případě, že je výše mzdy stanovena zaměstnavatelem, ten je povinen oznámit změnu její výše, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti. Změnu však nelze provést zpětně. Snížení mzdy na základě nového mzdového výměru nebo změněného mzdového předpisu není zákonným důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru z vaší strany. Během výpovědní doby vám může být mzda snížena za podmínek výše uvedených.



Otázka Potřebuji poradit, jak by mělo vypadat rozvázání pracovního poměru dohodou, pokud zaměstnanci již běží výpovědní lhůta, neboť řádně podal výpověď. Jde o to, zda je nutné tuto výpověď vzít nejdříve zpět?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Vyloženě potřeba to není – je třeba se na tom dohodnout se zaměstnavatelem. Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být dle ustanovení § 49 zákoníku práce uzavřena písemně. Pracovní poměr pak skončí ke dni, který je uveden v dohodě. V případě, že to požaduje zaměstnanec, musí být v dohodě uvedeny důvody rozvázání pracovního poměru. Pokud jste již podal výpověď z pracovního poměru, můžete ji odvolat pouze se souhlasem vašeho zaměstnavatele. Odvolání i souhlas musí být učiněny rovněž písemně. Lze tak učinit přímo v dohodě o rozvázání pracovního poměru.



Otázka Jsem jednatelem firmy a zajímalo by mne, jaké je pro mě ideální právní řešení vztahu firma - jednatel. Ve firmě totiž zároveň vykonávám další práci pro jednoho z klientů, za kterou mi náleží určitá odměna - nejde tedy o odměnu jednatele či společníka. Jak můžu tento stav právně upravit?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Jednatel je statutárním orgánem společnosti, tedy má dvě základní oprávnění - zaprvé má oprávnění k obchodnímu vedení společnosti, tj. zejména organizování a řízení její podnikatelské činnosti včetně rozhodování o podnikatelských záměrech. Zadruhé může jednat jménem společnosti navenek vůči třetím osobám. Jednatel vykonává činnost pro společnost na základě mandátní smlouvy, kterou musí schválit valná hromada společnosti. Avšak jakožto zaměstnanec nemůže vykonávat pro společnost činnost, jejíž obsah je shodný s rozsahem činnosti jednatele. Jednatel může být zaměstnancem společnosti, pokud náplň jeho práce nebude shodná s rozsahem funkce jednatele. Je tedy možno uzavřít buď pracovní smlouvu, nebo dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti.



Otázka Jsem členem představenstva akciové společnosti. Dle obchodního zákoníku tito členové odpovídají za škody a ztrátu společnosti celým svým majetkem. V současné době krize je nasnadě i krach společnosti, v níž působím. Prosím, ve kterých případech mi hrozí nebezpečí, že budu odpovídat svým majetkem a věřitelé budou mít nárok se z něj uspokojit?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Každý člen představenstva je povinen prokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře, tedy nese důkazní břemeno. Odpovědnost členů představenstva akciové společnosti za škodu je objektivní. Rozhoduje tedy výsledek - buď škoda vznikla, nebo ne. Pro vznik odpovědnosti není třeba, abyste škodu způsobil přímo vy. To znamená, že vaše odpovědnost nastane v případě, že společnosti vznikne škoda v souvislosti s tím, že jste při řízení společnosti nepostupoval s péčí řádného hospodáře, že jste tedy například neučinil vše, co bylo nutné k odvrácení škody, že vaše rozhodnutí a investice byly příliš riskantní, že jste jednal v rozporu s právními předpisy a další možnosti. Pokud se společnost ocitne v úpadku či v likvidaci, bude záležet na tom, co bylo příčinou tohoto stavu. Mohu jen doporučit uzavřít speciální pojištění pro případ vzniku takové škody.



Otázka Vzhledem k věku chci ukončit konzultační činnost, kterou vykonávám jako soukromá osoba, a zrušit své IČO. Jsem však též soudní znalkyně a občas bych chtěla přijmout vypracování soudně znaleckého posudku. Živnostenský úřad mi nedokázal přesně odpovědět, zda pro vykonávání soudně znalecké činnosti IČO potřebuji.

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Soudní znalci vykonávají svou činnost na základě zákona o znalcích a tlumočnících. Znalec musí být zapsán do seznamu znalců u krajského soudu. Soud však může v odůvodněných případech ustanovit znalcem i osobu, která do takového seznamu zapsána není. Znalec má právo po podání znaleckého posudku na odměnu a náhradu nákladů. Tyto příjmy jsou předmětem daně z příjmu. Není tedy nutné, aby znalec měl pro výkon znalecké činnosti přidělené IČO.



Otázka Dostal jsem výpověď z organizačních důvodu, výpovědní lhůtu mám 2 měsíce. Mám nárok během oněch dvou měsíců na náhradní volno pro hledání nového místa? V jakém rozsahu?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Zaměstnanec má nárok, aby mu při skončení pracovního poměru výpovědí nebo dohodou z organizačních důvodů bylo poskytnuto zaměstnavatelem volno pro hledání nového zaměstnání. Volno je poskytnuto na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na jeden půlden v týdnu, a to po celou výpovědní dobu. Pracovní volno lze po dohodě se zaměstnavatelem sloučit. Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku.



Otázka Zaměstnavatel nařídil kvůli krizi čtyřdenní pracovní týden. V den volna však všem zaměstnancům nařizuje čerpání neplaceného volna, přestože v kolektivní smlouvě je uvedeno čerpání 60 % mzdy. Museli jsme podepsat papír, kde souhlasíme s čerpáním neplaceného volna. Pokud nepodepíšeme, dostaneme prý výpověď. Můžeme se nějak bránit?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Zaměstnavatel tím porušuje zákon. Pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jeho službách, náleží zaměstnanci nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent průměrného výdělku. Pokud byste odmítl podepsat zaměstnavatelem předložený tiskopis a zaměstnavatel by vám dal výpověď z pracovního poměru, oznamte neprodleně zaměstnavateli písemně, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával. Váš pracovní poměr bude trvat i nadále a zaměstnavatel vám musí poskytnout náhradu mzdy. Do doby 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, však musíte podat žalobu na neplatnost pracovního poměru.



Otázka Můj zaměstnavatel je v úpadku a insolvenční správce mi předložil dohodu o rozvázání pracovního poměru. Jakým způsobem může správce ukončit pracovní poměr? V případě, že bych odmítl dohodu a správce mi musel dát výpověď, náleží mi nějaké odstupné?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Prohlášením konkurzu na zaměstnavatele přechází na insolvenčního správce oprávnění, které náleží zaměstnavateli. Je tak oprávněn ukončit i pracovní poměr. V případě, že dojde ke skončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí z organizačních důvodů, má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Zaměstnanec má také nárok na uspokojení svých pohledávek, třeba nevyplacené mzdy, vůči zaměstnavateli, které vznikly tři roky zpět před rozhodnutím o úpadku a také po něm. Uspokojení nároku zaměstnance však závisí také na tom, zda z firmy, která je v konkurzu, po případném rozprodání majetku firmy vzejde dostatek financí.



Otázka Zaměstnavatel nám oznámil, že zahraniční mateřská firma je v konkurzu a že i naše pobočka v něm brzy bude také. Bylo nám řečeno, že když je firma v úpadku a bude propouštět, tak zaměstnanci nemají nárok na odstupné. Má firma opravdu právo nevyplatit odstupné?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Nemá, firma je povinna vyplatit vám odstupné. Zaměstnavatel je povinen, v případě, že ukončí pracovní poměr se svým zaměstnancem výpovědí nebo dohodou z organizačních důvodů mu poskytnout odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku, a to bez ohledu na to, zda firma má potíže a bylo s ní zahájeno insolvenční řízení. Je-li soudem rozhodnuto o tom, že firma je v úpadku, zaměstnanci mají nárok na peníze, které jim firma na mzdách dluží, v plném rozsahu a kdykoli poté, co bylo soudem rozhodnuto o úpadku. Za zaměstnavatele tak učiní insolvenční správce.



Otázka Zaměstnavatel nám oznámil, že zahraniční mateřská firma je v konkurzu a že i naše pobočka v něm brzy bude také. Bylo nám řečeno, že když je firma v úpadku a bude propouštět, tak zaměstnanci nemají nárok na odstupné. Má firma opravdu právo nevyplatit odstupné?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Nemá, firma je povinna vyplatit vám odstupné. Zaměstnavatel je povinen, v případě, že ukončí pracovní poměr se svým zaměstnancem výpovědí nebo dohodou z organizačních důvodů mu poskytnout odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku, a to bez ohledu na to, zda firma má potíže a bylo s ní zahájeno insolvenční řízení. Je-li soudem rozhodnuto o tom, že firma je v úpadku, zaměstnanci mají nárok na peníze, které jim firma na mzdách dluží, v plném rozsahu a kdykoli poté, co bylo soudem rozhodnuto o úpadku. Za zaměstnavatele tak učiní insolvenční správce.



Otázka Jsem ve výpovědi z organizačních důvodů, a mám tedy nárok na placené volno k hledání zaměstnání. Ale když jsem si ho chtěla vybrat, bylo mi řečeno, že musím nějak doložit, že jsem skutečně obcházela firmy. Jenže já si chci hledat zaměstnání tak, že celý den prosedím u počítače a budu firmy kontaktovat mailem. Na tento způsob hledání zaměstnání se prý volno nevztahuje. Je to pravda?

Barbora Mokrošová Barbora Mokrošová, právnička Peterka and Partners
Nařízení vlády stanoví okruh důležitých osobních překážek v práci. Mezi ně patří také vyhledávání nového zaměstnání. V případě, že se zaměstnancem byl ukončen pracovní poměr z organizačních důvodů, má nárok na poskytnutí volna s náhradou mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku. Dle zákoníku práce je překážku v práci zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli. Ke splnění této povinnosti jsou zaměstnanci povinni poskytnout potřebnou součinnost. Zákoník práce neupřesňuje, jakým způsobem by mělo dojít k hledání nového zaměstnání a jak by to mělo být prokázáno. Hledání zaměstnání přes internet nelze vyloučit jako jednu z možností hledání zaměstnání, navíc v dnešní době. Jinou otázkou je, jak to zaměstnavateli prokážete. Posloužit může třeba potvrzující e-mail personální agentury nebo nového zaměstnavatele. Doporučuji však, abyste se pokusila se zaměstnavatelem dohodnout předem.



Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

Směnárenská kalkulačka