Rady, které pomohou proti slunci

Používejte prostředky, které chrání před UVA i UVB paprsky.
Používejte prostředky, které chrání před UVA i UVB paprsky. Bez ohledu na to, jaký je váš typ kůže, sáhněte po takovém, který má minimálně faktor 15. Na místa, kde se na kůži objevují pigmentové skvrny, nanášejte prostředek s faktorem nejméně 25. Platí: čím citlivější kůže, tím vyšší ochranný faktor. I přípravky nanášejte na kůži asi půl hodiny přes sluněním, opakujte každé dvě hodiny a po každém koupání či pocení I opalovací přípravky nechávejte ve stínu, horko filtr znehodnotíI začínejte se sluněním postupně, nechte kůži na slunce zvyknout I nezapomeňte, že rychleji se spálíte u moře a na sněhu, protože sníh, voda a písek odrážejí sluneční paprsky. Záludné je opalování, když fouká vítr, ten ochlazu- je kůži a snižuje pocit horka I mezi 11. a 15. hodinou se slunci vyhněte. Sluneční paprsky pronikají zčásti i látkou slunečníků I tělo chraňte vhodným oblečením, na oči patří brýle s UV filtrem. I pozor na alkohol, zvyšuje přirozenou únavu ze slunce I když už se spálíte, vypijte velké množství tekutin a zůstaňte ve stínu. Prášek proti bolestem vám trochu uleví. Mléko po opalování s pantenolem může spálené pokožce ulehčit, ale těžší poškození nenapraví.

Je pravda, že s prostředky s vysokým faktorem se neopálím?

NE. Žádná totální ochrana, i když to výrobci tvrdí, neexistuje. I s faktorem 60 se můžete opálit, záleží na typu kůže, nadmořské výšce, délce slunění.

Je opálená kůže chráněna před poškozením?

NE. Opálená kůže se už nemůže spálit, ale před škodlivými účinky slunění, předčasným stárnutím kůže a rakovinou chráněna není.

Existují pilulky, které připraví kůži na opalování?

NE. Je to zavádějící tvrzení, betakarotenové pilulky v žádném případě nechrání pleť před škodlivými slunečními paprsky.

Chrání kůži samoopalovací krémy?

ANO. Místo "samoopalovací" by se tyto prostředky měly nazývat spíš "samobarvící". S mechanismem opalování nemají nic společného, pouze dodají pokožce barvu. Pokud nahrazují slunění, lékaři nejsou proti. Varují však před falešným přesvědčením, že takto "opálená" kůže se nemůže na slunci spálit.

Pijte, pijte, pijte!

Při pobytu na slunci je nezbytné pít, spotřeba tekutin by se měla zvýšit na tři litry denně. Běžné stolní vody by se měly střídat s minerálkami a nealkoholickými nápoji s vyšším obsahem vitaminů (zvláště C a B). Ovocné šťávy, džusy a mošty je správné ředit. Výborný je vychlazený tmavý čaj s citronem