Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Rakousko tvrdě bojuje proti české regulaci hazardu, má tu své zájmy

  • 346
Konec běžných výherních automatů, výrazné omezení videoloterijních terminálů, zmenšení trhu o desetitisíce přístrojů. Ministerstvo financí vytáhlo do boje s hazardem, což vyděsilo zahraniční firmy. Obří rakouský herní koncern Novomatic proto obratem začal českou vyhlášku napadat.

Za ochromením boje proti hernám v obcích stojí rakouský hazardní gigant Novomatic, pod nějž spadá i síť kasin a továrna na automaty v Česku. Zástupci skupiny ve středu MF Dnes potvrdili, že apelovali na rakouské úřady, aby vznesly námitky proti české novele zákona o loteriích. Ta měla výrazně posílit pravomoci radnic při zakazování heren.

Fakta

Novomatic založil před více než třiceti lety druhý nejbohatší Rakušan Johann Graf. Vyučenému řezníkovi to postupem času vyneslo nejen profesorský titul, ale podle časopisu Forbes i jmění přesahující šest miliard dolarů a 243. příčku na žebříčku nejbohatších lidí světa. A zároveň užitečné konexe na evropské politické špičky. Rakouský komisař Johannes Hahn, který po Štefanu Fülem nově převezme oblast pro rozšíření Evropské unie, byl v období mezi roky 1997 až 2003 členem představenstva Novomatic Group a posléze rovněž stál v jeho čele.

„Společnosti v Rakousku mají možnost se obrátit na příslušné národní orgány s jejich obavami. Této možnosti Novomatic v tomto konkrétním případě využil,“ potvrdil mluvčí skupiny Hannes Reichmann.

Rakousko v reakci na obavy Novomatiku podalo v průběhu posuzování české loterijní normy v Evropské komisi takzvané podrobné stanovisko, čímž projednávání novely minimálně na tři měsíce stoplo. „Chápu, že Rakušané brání svoje firmy v zahraničí. To jsou však rakouské zájmy, ty naše jsou trošku jiné,“ říká předkladatel novely Matěj Fichtner.

Český hazardní průmysl je s Rakouskem úzce propojen. Pod skupinu Novomatic spadá i tuzemský holding European Data Project (EDP), který v Rousínově na Vyškovsku provozuje továrnu na výrobu hracích zařízení a pod který patří také třeba síť kasin Paradise Casino Admiral. Se třemi tisíci zaměstnanci, tržbami 24,7 miliardy korun a čistým ziskem kolem miliardy patří EDP mezi nejvýznamnější v oboru.

Mateřský Novomatic má také napojení na špičky Evropské komise. Rakouský eurokomisař Johannes Hahn byl před nástupem do vysoké politiky předsedou představenstva skupiny.

Česká odnož s hlubokými kořeny

Výrobce výherních automatů European Data Project (EDP) s fabrikou na jižní Moravě zaměstnává na tři tisíce lidí. Kromě toho provozuje v Česku a na Slovensku přední síť kasin Admiral a s celkovými tržbami přes 24 miliard korun patří k nejvýznamnějším firmám v oboru. A to nejen v Česku.

Firmu od svého vzniku vede Alois Slezáček, který v roce 1981 emigroval do Rakouska. Po revoluci se vrátil jako vyslanec obří rakouské herní a technologické skupiny Novomatic. Právě ta v Česku EDP založila a dodnes jí patří.

Útok rakouských politiků proti plánované přísnější regulaci hracích automatů ze začátku září nebyl náhodným politickým výpadem. Česká aktiva jsou důležitou součástí holdingu Novomatic. Tržby celé skupiny, která působí v 80 zemích, dosáhly loni zhruba 90 miliard korun. Podíl EDP tak není pro holding vůbec nevýznamný. Plány Ministerstva financí by rakouskou skupinu zabolely. Zástupci EDP sice nechtějí chystané změny v legislativě příliš komentovat, obavy však připouštějí.

Rakouské útoky mohou přinést diplomatickou bouři

Oficiálně Rakousko označilo způsob rušení automatů v českých obcích za netransparentní, obcím prý chybí jasné vodítko, podle něhož automaty rušit. „Je absolutně nezbytné, zejména pro provozovatele luxusních kasin ve vlastních nemovitostech, mezi které EDP patří, aby nový zákon posílil podnikatelskou jistotu provozovatelů. Ať obce dál přijímají vyhlášky, ale ty musí po dobu několika let platit, místo aby je na nejbližší schůzi zastupitelstva někdo měnil kvůli předvolební kampani,“ říká mluvčí firmy EDP Martin Dobčák.

Ten podle svých slov o zablokování loterijní legislativy z Rakouska neví, zástupci mateřské Novomatic Group však potvrdili, že se u rakouských úřadů přimlouvali za vznesení námitek v Evropské komisi. To nakonec vedlo k zablokování novely loterijního zákona v rozpočtovém výboru sněmovny.

Za výpadem Rakouska stojí ekonomický zájem tamních hazardních firem i podle zástupců Ministerstva financí. „Nemyslíme si, že námitka Rakouska je důvodná. Adekvátně jsme na ni odpověděli. Říkáme ano, pravidla na rušení automatů v obcích být musí, ale to opravdu není starostí této novely, která jen urychluje samotný proces odebírání licencí. Pokud by Rakousko dlouhodobě útočilo na naši legislativní snahu regulovat hazard na našem území, třeba na připravovaný nový loterijní zákon, jistě by to bylo na diplomatickou debatu na vyšší úrovni,“ říká Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který má oblast hazardu na starosti.

Vláda chystá proti automatům ještě tvrdší zbraně

Zatímco novela loterijního zákona, kterou rakouská strana napadla, je nyní u ledu, zbrusu nový loterijní zákon brzy zamíří do vlády. Ten má nastavit pro hrací automaty zcela nová a zřejmě ještě přísnější pravidla než zablokovaná novela.

Podle Závodského by z českých ulic měly zmizet desítky tisíc přístrojů, skončit mají off-line hrací přístroje, které stále tvoří asi čtvrtinu trhu výherních automatů. Videoloterijní terminály, které fungují pod on-line dohledem, sice zůstanou, ale i jich by mělo ubýt.

Celý trh výherních automatů včetně elektronických rulet loni představoval bezmála 70 miliard korun na sázkách. Pokud plány Ministerstva financí projdou parlamentem, trh se zmenší podle Závodského o desítky procent. Pro výrobce a provozovatele to tak bude znamenat citelné ztráty.

,