Krize mi vyhovuje, říká rakouský podnikatel roku Wolfgang Kristinus.

Krize mi vyhovuje, říká rakouský podnikatel roku Wolfgang Kristinus. | foto: E&Y

Rakouský podnikatel roku: Udělejme šrotovné na staré domy

  • 7
Monako (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - V Česku mu náleží šest distribučních center, během jednoho roku by chtěl jejich počet rozšířit nejméně na deset. A to navzdory krizi, která odvětví stavebních materiálů podstatně zasáhla. "Mně krize vyhovuje. Stále častěji díky ní nabírám kvalitní lidi, kteří utíkají od konkurence," uvedl Wolfgang Kristinus, majitel firmy Baustoff + Metall.

Kristinus na mezinárodní soutěž o nejlepšího podnikatele roku, kterou každoročně pořádá v Monte Carlu poradenská firma Ernst & Young, přiletěl z šestitýdenního pobytu v Himálaji, kde se pokoušel bez kyslíku zdolat šestou nejvyšší horu na světě Cho Oyu. Kvůli bouři se to nepodařilo, jeho skupina zůstala asi tři hodiny pod vrcholem ve výšce 7 700 metrů.

"Ani nejsem zklamaný. Letošek byl opravdu špatný rok pro lezení kvůli počasí. Do Himálaje jezdím často, snažím se dělit čas mezi firmu, rodinu a sport. Když jedna strana převáží, není to dobré," říká se smíchem Kristinus, jehož v Monaku doprovázela manželka. Již se mu podařilo pokořit K2, na Mount Everest kvůli turistům nechce.

Zaměstnanecké akcie lákají

Rakušan tvrdí, že o práci v jeho firmě je zájem díky unikátnímu akcionářskému programu.

PODNIKATELÉ ROKU

Seriál rozhovorů s finalisty soutěže

"Každý zaměstnanec se může stát významným podílníkem v dceřiné firmě, kde pracuje," vysvětluje rakouský podnikatel roku. Podle něj je také část českých poboček spoluvlastněna zdejšími manažery, kteří tak získávají větší motivaci k podnikání.

Například v brněnské firmě Baustoff + Metall ovládají podle obchodního rejstříku po patnácti procentech Jaroslav Svoboda a Filip Holčapek. "Naopak v případě pražského zastoupení neměl jeho šéf o podíl zájem. Není to podmínkou zaměstnání," dodává Kristinus.

Pokud však pracovník ze skupiny B + M odejde, musí se svého podílu vzdát a jeho vklad je mu vyplacen. Mateřskou firmu ovšem milovník vozů Jaguar "nepůjčuje" a jeho rodina v ní drží sto procent. Těžší časy v důsledku hospodářské krize očekává až příští rok kvůli velké setrvačnosti stavebnictví.

V ČR se mu zatím daří, meziročně vyrostl za první čtvrtletí o sedm procent a jeho cílem je na tuzemském trhu otevřít během jednoho roku minimálně další čtyři distribuční centra. Zatím je přítomen v Praze, Brně, Ostravě či Třebíči.

Zároveň si pochvaluje zavedení dotačního programu na zateplování. "Udělal bych navíc šrotovné na staré domy. Třeba čtyřicetileté domy stejně už obvykle nejdou dobře předělat či zateplit," lobbuje za svůj obor. Jako argument používá obvyklou mantru stavebníků, podle níž by na rozdíl třeba od aut zůstala podpora stavebnictví skutečně "doma".

Skupina B + M má pobočky v jedenácti evropských zemích a loni utržila 280 milionů eur (zhruba 7,5 miliardy korun).

Další díly v MF DNES

Franck Provost - 4. června
Majitel kadeřnických salonů

M. Iwiński, M. Kiciński - 5. června
Distributor počítačových her

Károly Gerendai - 6. června
Majitel hudebního festivalu Sziget