Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Rakouští Svobodní utočí na škrobárnu: nekupujte brambory od Čechů

  • 51
Rakouský politik vyzval výrobce bramborového škrobu Agrana, aby místo českých brambor přednostně odebral brambory rakouské. Podle něj hrozí, že jinak úroda shnije. Společnost však hodlá dodržet smluvní závazky.

Poslanec Dolnorakouského zemského sněmu za krajně pravicovou stranu Svobodných Gottfried Waldhäusl překvapil nečekaně ostrým útokem proti dovozu českých brambor do Rakouska. Podle jeho slov se před závodem zpracovatelského koncernu Agrana v Gmündu údajně srocují zoufalí rakouští zemědělci, kteří se marně snaží zajistit odbyt pro své brambory. Firma mezitím dává přednost dodavatelům z Česka.

„Před závodem Agrana v Gmündu vypuklo peklo. Stovky zemědělců z regionu Waldviertel tam rebelují, protože jejich brambory musí být okamžitě zpracovány, zatímco Agrana dává přednost dovozu brambor z Česka,“ uvedl Waldhäusl v prohlášení, o kterém informovala agentura APA. Podle Waldhäusla nemohou zemědělci kvůli špatným povětrnostním podmínkám brambory uskladnit na později a hrozí, že celá úroda shnije.

Vyzval k vypracování nouzového programu, který by zajistil přednostní zpracování rakouských brambor.

Zástupci společnosti Agrana, která brambory zpracovává na škrob, se proti nařčení ohradili. „Agrana dodržuje dohody se všemi zemědělskými partnery. Není nic nového, že máme smlouvy s rakouskými, stejně jako s českými dodavateli brambor. Agrana má smluvně zajištěno zhruba 15 procent dodávek od českých zemědělců, protože dlouhodobý průměr dodávek dohodnutých s rakouskými zemědělci nestačí pro plné vytížení továrny na škrob,“ reagoval šéf společnost Josef Granner.

Společnost však uznala, že kvůli počasí mohou brambory letos být k hnilobě náchylnější. V návaznosti na to nabídla všem smluvním dodavatelů, kteří hrozící hnilobu oznámí, přednostní zpracování.

Zemědělci letos zaznamenali nebývale vysokou úrodu, brambor se podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu urodilo o čtvrtinu více než loni. To však znamená, že je jich na trhu nadbytek, výkupní ceny klesají a zemědělci se jich kvůli problémům se skladováním pokouší rychle zbavit.