Pošmourné počasí v Londýně po brexitu.

Pošmourné počasí v Londýně po brexitu. | foto: Reuters

Špičkový rating AAA už sebrala Británii i agentura S&P. Varuje před riziky

  • 68
Ratingová agentura Standard & Poor’s v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Velké Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která zemi odebrala nejvyšší rating AAA. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém Britové rozhodli o odchodu z Evropské unie.

Standard & Poor’s již v pátek varovala, že předpokládaná politická, finanční a ekonomická rizika spojená s odchodem z EU zřejmě povedou ke zhoršení ratingu Británie.

„Podle našeho názoru je tento výsledek klíčovou událostí, která povede k méně předvídatelné, méně stabilní a méně efektivní politické struktuře ve Spojeném království,“ uvedla S&P. Poukázala rovněž na zvýšené riziko odchodu Skotska ze Spojeného království.

Britská volba

Konkurenční ratingové agentury Fitch Ratings a Moody’s Investors Service snížily rating Británie ze stupně AAA už dlouho před začátkem kampaně k referendu.

Agentura ve své zprávě varovala také před riziky pro vývoj ekonomiky a veřejných financí. Upozornila i na ohrožení role britské libry jako mezinárodní rezervní měny.

Výhled ratingu Británie zůstává negativní, což znamená, že S&P může přikročit k dalšímu zhoršení. „Tento negativní výhled odráží rizika pro ekonomické vyhlídky, rozpočtovou výkonnost a roli libry jako rezervní měny, stejně jako rizika pro ústavní a ekonomickou integritu Spojeného království v případě dalšího referenda o nezávislosti Skotska,“ uvedla agentura.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

Přední ekonomové investiční banky Goldman Sachs očekávají, že se Británie kvůli rozhodnutí opustit Evropskou unii ocitne pravděpodobně do roka v recesi. Takzvaný brexit podle nich zároveň zbrzdí globální ekonomický růst (více zde).

Kromě vystoupení Dánskem spravovaného Grónska v roce 1985, je Británie první zemí, která z integrující se Evropy odchází.

Možnost „odejít“ ve čtvrtečním referendu získala 51,9 % hlasů, podpořilo ji celkem 17,4 milionu lidí. Zůstat chtělo 16,1 milionu Britů (vše o referendu najdete zde).

,