Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ratingové agentury čeká v EU přísnější regulace

  • 0
Ratingové agentury, které jsou některými experty i politiky označovány za spoluviníky současné vážné finanční krize, čeká v Evropské unii přísnější regulace. Nová pravidla pro jejich fungování ve čtvrtek schválil Evropský parlament.

"Ratingové agentury nesou velký díl viny, neboť podle jejich hodnocení se řídila řada investorů," sdělil iDNES.cz analytik Patria David Marek.

Nová pravidla by mimo jiné měla přinutit agentury k registraci a naplnit řadu dalších podmínek. Napříště tak budou třeba muset povinně zveřejňovat informace o tom, jaké modely či metodiky při vytváření ratingů použily.

Ratingové agentury

Vznikly počátkem 20. století ve Spojených státech. Jejich úkolem je poskytovat hodnocení bonity (finanční situace a schopnosti splácet úvěr) firem a státu. Jejich služeb zpravidla využívají obchodní partneři, aby si udělali obrázek o případném riziku podnikání.

U státu ratingové agentury měří například míru rizika při investování v dané zemi. U firem hodnotí, nakolik je subjekt schopný dodržet závazky - například splácet dluhopisy či bankovní úvěr.

Mezi nejznámější ratingové agentury patří například Moody´s Investor Services, Standard&Poor´s, Fitch-IBCA či A.M. Best.

Změny by také měly zabránit i případným střetům zájmu mezi hodnocenými organizacemi a agenturami. Jednotliví analytici agentury tak budou muset při delší spolupráci s nějakým subjektem rotovat, aby se nenarušila jejich nezávislost.

Podle Davida Marka bude spíše než zavádění regulace ratingových agentur důležitější lepší regulace bank. "Je otázkou, zda může regulace ratingových agentur situaci zlepšit. Správným řešením je, že lidé nebudou investovat do cenných papírů, kterým nerozumí, a pokud ano, ponesou ztráty sami na svých bedrech," doplnil analytik.

Kritici ratingovým agenturám, které se zabývají hodnocením ekonomických subjektů i států a jejich porovnáváním z hlediska platební bilance, vytýkají, že nezaznamenaly zhoršující se situaci na finančních trzích.

Podcenily prý třeba problémy související s hypotékami poskytovanými bankami klientům. Právě špatné hypotéky stály na začátku finanční krize a bankovním ústavům způsobily obrovské ztráty.

, ,