Skládat puzzle patří k oblíbeným hrám napříč generacemi.

Skládat puzzle patří k oblíbeným hrám napříč generacemi. | foto: Profimedia.cz

Ravensburger rozvíjí hry pro seniory, jsou stále žádanější

  • 1
Trénujte svou paměť a zavzpomínejte na šedesátá léta, hlásají německé přebaly společenských her, které vznikají v poličském závodu firmy Ravensburger Karton. Principem hry obvykle bývá chronologicky seřadit významné světové události v daném desetiletí. Firma už vyrábí mutace také pro padesátá a sedmdesátá léta.
"Orientujeme se stále víc na hračky pro starší generace, i když na ně přímo nepíšeme 50+ nebo 60+," říká s úsměvem Peter Neff (41), jednatel společnosti Ravensburger Karton.

Ta pro pátého největšího evropského "hračkáře", rodinnou firmu Ravensburger, vyrábí přibližně polovinu z celé produkce. Zbytek vzniká v Německu.

Na trhu je těsno, úřadují počítačové hry
Ravensburger Spieleverlag, jejž stále vlastní rodina Maierů a letos oslaví 125 let od svého založení, se stal synonymem pro puzzle a stolní kartonové hry. Momentálně má v nabídce i puzzle s více než osmnácti tisíci dílky.

Podle Neffa trh s klasickými hračkami a stolními hrami neroste, naopak se o peníze dětí a rodičů firmy tvrdě přetahují s počítačovým průmyslem, který láká hlavně mladé.

Celosvětově se hraje o více než devadesát miliard dolarů. Hračkáři se tak logicky snaží obracet na starší generace a hračky "pro důchodce" nabírají v portfoliu jejich výrobků na důležitosti.

"Sílí segment kreativních hraček, jež se dají využít také pro stále se zvětšující skupinu seniorů," říká druhý jednatel tuzemské továrny, Marcel Hlouš (57), který je odpovědný za výrobu.

Firma má od loňska v nově postavené hale delší linky, které jí umožňují vyrábět složitější hry. Vedle různých logických nebo znalostních her na trénování mozku je zájem také například o soupravy na domácí výrobu svíček nebo malování obrazů. Díky přiloženým barvám a přesnému návodu si každý může doma namalovat třeba oblíbený obraz slavného malíře.

Tuzemský Ravensburger letos investuje do laboratoře
"Ročně v Poličce vznikne třicet milionů kusů různých her. Loni jsme zvýšili produkci o čtvrtinu," říká Hlouš. Původní společnost Tofa Polička převzala německá skupina Ravensburger v roce 1997. Od té doby se zdesetinásobily její tržby a letos by mohly atakovat miliardu korun. Dnes zaměstnává přes čtyři sta pracovníků, převážně žen.

Ravensburger do poličského závodu letos opět investuje. "Připravujeme chemickou a fyzikální laboratoř," říká jednatel Peter Neff. Podle něj by laboratoř zkoumající vlastnosti dodávaných materiálů a výsledných výrobků měla být v provozu v létě.

"V naší branži se vše točí kolem kvality, každý se bojí o dobré jméno," říká Neff. Naráží tak na problémy, který měl s výrobky z Číny například Mattel.

Ravensburger se snaží dodávky dílů a materiálů z Asie omezovat, v Česku kvůli tomu otevřel vlastní lisovnu plastů. "Jde o čas i dopravní náklady. My výrobu plánujeme po dnech, ale z Hongkongu do Poličky jede kontejner šest týdnů, " dodává Hlouš.

Je nabídka zboží pro seniory dostatečná?

celkem hlasů: 1260

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 29. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO, MOHOU SI VYBÍRAT
ANO, MOHOU SI VYBÍRAT 612
NE, JSOU SPÍŠE OPOMÍJENI
NE, JSOU SPÍŠE OPOMÍJENI 359
ANO, ALE MOHLO BY TO BÝT LEPŠÍ
ANO, ALE MOHLO BY TO BÝT LEPŠÍ 289