Podezřele levný byt. Inzerát z Annonce nabízí byt v Bílkově ulici v centru...

Podezřele levný byt. Inzerát z Annonce nabízí byt v Bílkově ulici v centru Prahy za 7500 korun měsíčně. | foto: repro Annonce

Podvodník nabízel byty v centru za pakatel. Z důvěřivců lákal zálohy

  • 13
Velká tuzemská realitní síť RE/MAX se brání zneužívání svého jména podvodníky. Na několika inzertních webech se objevila nabídka pronájmu bytu na pražském Starém Městě za 2500 až 7500 korun měsíčně. Podvodník v roli Brita odkazoval na RE/MAX a lákal z lidí zálohy. Ve skutečnosti se tyto byty pronajímají za dvojnásobek.

"V případech, které byly zaznamenány, se fiktivní majitel odkazuje na společnost RE/MAX. Její jméno je zneužito i v případě zaslání fiktivní agentury. Společnost se od takového zneužití plně distancuje a podniká veškeré kroky napomáhající k rychlému dopadení pachatele," uvedl mediální zástupce realitní firmy Tomáš Hejda.

Nabídka kompletně zařízeného bytu 2+1 v Bílkově ulici na pražském Starém Městě je nanejvýš podezřelá už svou cenou. Inzerát zveřejněný v Annonci nabízí pronájem bytu za 7 500 korun měsíčně, podle realitních makléřů by však cena u podobného bytu měla být nejméně dvojnásobná. Na některých realitních serverech se stejný byt nabízel i levněji. Na serveru byty.hyperinzerce.cz a realhit.cz se byt o rozloze 80 metrů čtverečních objevil za nesmyslnou cenu 2500 korun (první nabídka, druhá nabídka).

RE/MAX požádal o stažení podvodných inzerátů na realitních webech, zatím jsou však nabídky aktivní. Stažena byla jen jedna nabídka, která se však týká jiného bytu. Byt ve Slavíkově ulici na Praze 2 nabízel podvodník za 7 500 korun měsíčně, server bezrealitky.cz však už nabídku stáhl. Podvodník v tomto případě požadoval předem zaplacení 14 tisíc korun, tato částka měla být součtem jednoho měsíčního nájmu a kauce.

Pokud zájemce o byt odpoví, začne s ním komunikovat údajně britský občan v angličtině, po nějaké době důvěryhodné konverzace jej však požádá o zaslání zálohy. Peníze požaduje s vysvětlením, že to chce realitní kancelář, která se o byt stará. Na zálohu dokonce vystaví dokument napodobující fakturu.

Podvodník vystupuje pod různými pseudonymy. Například Denise Latson či Tom Breven. Peníze požaduje v hotovosti, odesláním přes pobočku Western Union.

Případ se objevil i v dalších státech, zabývá se jím proto centrála poškozené realitní firmy. Případ nyní směřuje také do rukou policie.

Podle realitky RE/MAX je indicií, podle nichž se lze domnívat, že jde o podvod, několik. Zbystřit by zájemce měl, pokud je nemovitost podezřele levná, nebo pokud je komunikace vedena v cizím jazyce. Záloha se navíc ve skutečnosti obvykle skládá až při podpisu nájemní smlouvy.