Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Energetickou náročnost realitky neprozrazují. Majitelé domů neznají zákon

  • 325
Zájemci o koupi nemovitosti se v naprostém minimu případů dozvědí, s jakými náklady na energie mohou do budoucna počítat. Podle aktuálního průzkumu aliance Šance pro budovy, která prověřila 813 nabídek, jich informaci o energetické náročnosti nemovitosti obsahovalo jen 3,3 procenta.

Naprostá většina z 23 prověřovaných realitních kanceláří napříč Českem přitom energetickou třídu znázorněnou písmeny A až G vůbec nezveřejňuje. U nabídek společnost Areality Vysočina, která v průzkumu dopadla vůbec nejlépe, se informace objevila jen u pětiny z nich.

Povinnost zveřejnit spolu s inzerátem domu či bytu také jeho energetickou třídu přitom platí už přes rok a půl a pro kupujícího může do budoucna znamenat značné úspory. „Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně,“ říká ředitel Šance pro budovy Petr Holub.

Podle realitních kanceláří většina prodávajících o povinnosti neví a odmítá nechat vypracovat energetický průkaz, protože to může v závislosti na velikosti nemovitosti stát několik tisíc korun.

„Není snadné přesvědčovat vlastníky nemovitostí, že musí postupovat podle litery zákona, když se investice do energetického auditu týká vlastně hlavně kupujícího,“ říká generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka. 

To potvrzuje i Ivo Polak z realitní kanceláře Tana. Ta byla jednou z mála, u kterých se informace objevovaly aspoň u některých inzerátů. „Ne vždy se nám podaří klienta přesvědčit. Měl jsem už i vášnivou diskusi s právníkem prodávajícího, který mi tvrdil, že energetický štítek být nemusí. Důvodem je tedy malá osvěta,“ říká Polak.

Znění zákona je nejasné, napraví to novela

Vedle neochoty prodávajících stojí podle zástupců Šance pro budovy za chybějícími údaji i nejasné znění zákona o hospodaření s energiemi. Ten sice ukládá vlastníkovi povinnost energetické průkazy při prodeji nemovitosti nechat vypracovat a jeho výsledek následně zveřejnit s spolu inzerátem, realitní kanceláře však přímo nezmiňuje.

To má změnit chystaná novela, která je v připomínkovém řízení. Ta by měla výslovně zadat zodpovědnost za zveřejnění i realitkám. Norma má také rozšířit kompetence Státní energetické inspekce, která za kontrolu energetických průkazů zodpovídá.

Na druhou stranu novela majitelům domů od štítků ulehčí v případech, kde je jejich zpracování nesmyslné, zatím je však zákon vyžaduje. V budoucnu už nebudou průkazy potřeba u starých domů a ruin, které se prodávají na totální rekonstrukci anebo k demolici.

Povinnost zpracovat energetický průkaz postupně přichází v platnost pro všechny druhy nemovitostí, například letos v lednu se dotkla bytových domů nad 1 500 metrů čtverečních. Až na výjimky zasáhne všechny domy od roku 2019.