Béžová kniha zřejmě bude odrážet negativní vývoj ve většině distriktů. Ilustrační foto

Béžová kniha zřejmě bude odrážet negativní vývoj ve většině distriktů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Recese v USA slábne, možná narazila na dno, tvrdí centrální banka

  • 5
Americká ekonomika dál padá, ale pomaleji než dříve. Fed v očekávané pravidelné situační zprávě o vývoji hospodářství tvrdí, že recese možná narazila na dno.

Zpráva mapuje vývoj ekonomiky za zhruba šest týdnů za březen a část dubna.

I když ekonomika dál ochabuje, tempo útlumu je mírnější a objevují se také náznaky, že hospodářská recese by se mohla blížit konci. Průzkum za poslední šestitýdenní období se opírá o informace, které sesbírala Federální rezervní banka v Dallasu k datu 6. dubna.

"Pět z 12 (měnových) distriktů zaznamenalo mírnější tempo útlumu. Několik distriktů vidí náznaky, že aktivita v některých sektorech se stabilizovala na nižší úrovni," píše se ve zprávě Fedu. V ní jsou zaneseny poznatky všech 12 Federálních rezervních bank.

"Trh bydlení zůstává celkově v útlumu, jsou tam ale náznaky, že se ty podmínky mohou stabilizovat," uvedla centrální banka.

Fed od loňského podzimu postupně snížil sazby až k nule, aby zmírnil dopady hospodářské krize a následné recese, u jejíchž kořenů stál kolaps amerického trhu bydlení. Šéf Fedu Ben Bernanke už v úterý naznačil, že lze vidět první známky zmírňování hospodářského poklesu.

Americký prezident Barack Obama v poslední době tvrdil, že hospodářství USA už se pomalu vzpamatovává.

"Balíčky na podporu ekonomiky, záchranu bank a vzpruhu domácností začínají přinášet známky ekonomického růstu," prohlásil Obama v úterním ostře sledovaném projevu na Georgetownské univerzitě. Zároveň ale přiznal, že letošek bude velmi těžký. Představil také plán, který by měl Spojené státy vytáhnout z krize.

Pět pilířů Baracka Obamy

  • svěrací kazajka pro Wall Street
  • nejvíce vysokoškoláků na světě
  • obří investice do obnovitelných zdrojů energie
  • reforma zdravotnictví
  • úspory ve státním rozpočtu

"Situace v některých oblastech ekonomiky se dále nezhoršuje, možná v knize bude i možnost určitého vylepšování sentimentu, nicméně nadále pozorujeme velmi negativní vývoj především na trhu práce a prudký růst nezaměstnanosti ve Spojených státech,"  odhadoval před zveřejněním knihy analytik Patria Finance David Marek.

Reálná čísla jdou také zatím proti Obamovi. Jen v únoru americké banky zkonfiskovaly 162 tisíc domů, na něž jejich majitelé nebyli schopni splácet hypotéku. Vlastní jich tak už přes sedm set tisíc.

Béžová kniha vzniká jako souhrn údajů nashromážděných pobočkami Fedu ve dvanácti amerických distriktech. Vychází pravidelně osmkrát do roka a ukazuje aktuální stav ekonomiky. Poslední březnová zpráva hovořila o zhoršování americké hospodářské situace.

Tržby maloobchodníků klesají

Američané se v březnu báli utrácet. Vyplývá to z objemu maloobchodních tržeb v USA zveřejněného v úterý. Ty v březnu nečekaně klesly o 1,1 procenta, zatímco v lednu a v únoru ještě rostly.

Největší výpadek příjmů pocítili prodejci elektroniky, jejíž prodeje oproti únoru klesly téměř o šest procent. Lidé kvůli rostoucí nezaměstnanosti také přestali utrácet za benzin a auta. Částečně je to dané tím, že přestali za prací dojíždět. "Benzinové" tržby tak klesly o 1,6 procenta.

Zpomalování ekonomiky se projevilo také na výrobních cenách, tedy cenách, za něž dodavatelé prodávají obchodníkům. Index výrobních cen se tak v březnu meziměsíčně snížil o 1,2 procenta, což je nejvyšší snížení od roku 1950. Hlavně kvůli propadu cen zemního plynu a zlevňování potravin.

, ,