Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řeky čeká obrovská deziluze, říká tajemník Prouza. Evropa jim už nevěří

  17:20
Výsledek referenda zhoršil vyjednávací pozici Řeků, byť si aténská vláda myslí opak. Mezi evropskými politiky je teď důvěra k Řekům minimální, říká státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. „Přijde obrovská deziluze z toho, co si Řekové odhlasovali,“ dodává. Otázka v referendu byla podle něj záměrně příliš složitá a zaměřená na emoce.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. | foto: Vláda ČR

Jaký signál vyslali Řekové Evropě svým výrazným NE v nedělním referendu?
Výsledky ukázaly, že když máte dobře připravenou propagandu, jste schopni voliče přesvědčit téměř o čemkoliv. Většina Řeků nevěděla, o čem doopravdy hlasuje. A díky propagandě řecké vlády si mysleli, že hlasují o něčem jiném.

O čem?
Hlasovali o národní hrdosti, celé referendum bylo postavené my versus oni. Místo toho, aby hlasovali o tom, zda jsou ochotni se zmodernizovat, aby se z Řecka stala země 21. století a ne někdy z první poloviny 20. století.

Tomáš Prouza (42)

Tomáš Prouza

Státní tajemník pro evropské záležitosti je vystudovaným ekonomem. V roce 2000 zakládal finanční server Penize.cz, od roku 2004 byl náměstkem ministra financí a prvním „panem Euro“ v Česku. Později pracoval jako expert Světové banky pro oblast finančních služeb a zároveň byl členem představenstva finanční společnosti Partners. 

Současnou pozici na Úřadu vlády zastává od února 2014.

A kdyby byla otázka takto položena, hlasovali by jinak?
Myslím, že ano. Kdyby otázka byla postavena „chcete zůstat v eurozóně nebo chcete odejít“, byl by výsledek opačný. A možná ještě výrazněji, třeba v poměru 70 ku 30, protože Řekové chtějí zůstat v eurozóně. To referendum ale bylo připraveno tak, aby bylo pro lidi zcela nepochopitelné. A vláda navíc odstartovala tvrdou kampaň za variantu ne. Pak to nemohlo dopadnout jinak, než to dopadlo.

Co tedy tak nesrozumitelně postavenou otázkou řecká vláda sledovala?
Chtěli, aby o hlasování rozhodovaly emoce. Byla to otázka na pět řádků, bylo to postavené ve stylu „chcete se vzdát?“. A tak o tom mluvila i řecká vláda. Chtěla to vlastně od začátku, chtěla se vymezit vůči zbytku Evropy, vůči věřitelům. A tvrdí, že dokážou vyjednat lepší podmínky. Já myslím, že to bude naopak. Pokud vůbec bude ještě ochota Řecku pomáhat, tak podmínky budou nakonec mnohem tvrdší.

Evropa řeší Řecko, ale potřebuje sílu i jinde

A myslíte, že ochota z evropské strany dál jednat bude, nebo už pohár trpělivosti přetekl?
Určitě bude ochota hledat s řeckou vládou nějaké řešení, ale na druhou stranu nebude rozhodně ochota dělat nějaké zásadní ústupky.

Evropští politici už říkají, že toto rozhodnutí přinese Evropě vážné problémy. Jaké problémy by mohly nastat?
Mohou se objevit na více úrovních. Už jenom to, že se neustále zachraňuje jedna země, když všichni ostatní, ať už je to Portugalsko, Španělsko či Irsko, splnili, co slíbili. A tady máme jednu zemi, která opakovaně slibuje a opakovaně své sliby porušuje. A druhá úroveň, pokud se vztahy vyhrotí, Řekové už před referendem začali vyhrožovat že mají v řadě oblastí právo veta a že se s nimi podle toho bude muset jednat. Sedmadvacet členů klubu dodržuje psaná i nepsaná pravidla, a pak je tu jeden, který sice chce zůstat jeho členem, ale zároveň se velmi nahlas vysmívá pravidlům, které v něm fungují.

Mohly by tyto postoje Řecka paralyzovat chod eurozóny či EU?
Paralyzovat ne, budou se muset jen hledat alternativní řešení, bude to složitější a bude to déle trvat. Evropa přitom není v situaci, kdy si může dovolit plýtvat energií. Většina zemí se musí soustředit na to, aby zajistila ekonomický růst - Česko je teď výjimkou - a nepotřebují tyto šarády kvůli jedné zemi, která se rozhodla, že poruší úplně všechno, co platí.

Důvěra k Řekům je teď minimální

Může usnadnit další vyjednávání ohlášená rezignace řeckého ministra financí Janise Varufakise (více o jeho kroku zde)?
Určitě to pomůže, protože si vůbec nedokážu představit, jak by mohl jednat s lidmi, které před třemi dny nazval teroristy.

Ale premiér Alexis Tsipras volí podobnou rétoriku jako odcházející ministr financí...
On sám má teď zřejmě pocit velkého vítězství, na druhou stranu důvěra v Tsiprase je teď velmi nízká. Předminulý týden se před ostatními hlavami států na Evropské radě dva dny tvářil, že se chce domluvit. Odletěl domů a tři hodiny po návratu vyhlásil referendum. Ale Varufakis byl ještě větší extrém.

Je v této situaci vůbec možné dosáhnout nějaké dohody tak, aby obě strany byly spokojené?
Určitě ano. Ať se děje, co se děje, Řecko je součástí Evropy a mělo by být součástí Evropské unie. A pokud bude chtít, je zájmem Unie, aby bylo Řecko uvnitř. Ale musí chtít i řecká vláda a musí pro to něco udělat. Zadarmo to být nemůže. Budou muset po těch letech slibů začít reformy skutečně dělat. Samozřejmě jsou v těžší situaci třeba ve srovnání s Portugalskem. Řecko nemá téměř žádný průmysl, nemůže o tolik víc sázet na export jako Portugalci, kteří na něm postavili svou reformu. O to víc to bude bolet.

Řekové přitom říkají, že už se uskrovnili dost, že už na ně reformy bolestivě dopadly.
Jenže nedělali to, co je skutečně potřeba. Škrtání veřejných výdajů dlouhodobý růst nenastartuje. Potřebují začít vybírat lépe daně, ale jejich správa je stejně nefunkční jako před pěti lety. Neotevřeli ekonomiku zahraničnímu kapitálu tak, jak by mohli. Stále převládá přesvědčení, že v řadě případů je zaměstnanecký poměr spíše řešením sociální situace než tím, že zaměstnance skutečně potřebujete. Zdaleka neřezali tak hluboko, jak by mohli.

Evropa měla víc dohlížet, jak plní Řekové sliby

Udělala Evropa v těch předchozích vyjednáváních v něčem chybu?
Velmi často jsme měli pocit, že sliby stačí. Už na začátku, před lety, měla Evropa klást důraz na to, aby skutečně vymáhala, co řecká vláda přislíbila. V tom měla být Evropa tvrdší.

V minulosti se ukázalo, že pokud EU opravdu něco chce, tak to dokáže prosadit, jako například opakované referendum v Irsku o Lisabonské smlouvě. Proč se to teď nepovedlo?
To ale i vlády samotných zemí měly zájem na změně. Řecká vláda naopak tuto chvíli zastává postoj, že bude umět účinněji vyjednávat ve chvíli, kdy má za sebou mandát odmítnutí. Ale myslím, že je to přesně naopak, jednání to jenom zkomplikuje a prodlouží. Pokud bude Řecko cokoliv chtít, bude muset přijít nový záchranný program, což jsou jednání na týdny a měsíce, nikoliv na 48 hodin, jak slibuje Tsipras. Myslím, že přijde obrovská deziluze z toho, co si Řekové odhlasovali, a že postupně propagandu vlády prokouknou. Ale bude to nějakou dobu trvat a bude to o to víc bolet, než kdyby Tsipras dokázal najít nějakou alternativu na konci června.

Jaké poučení z toho, co se děje teď v Řecku, plyne pro Česko, pro české politiky?
Evropa udělala, co mohla. Poučení je takové, že pokud máte nějakou vládu, která se rozhodne své občany výrazně klamat, Evropa jako celek nemá žádnou protiváhu. Téměř se nedostala do řeckých médií, nemohla s Řeky mluvit přímo a vysvětlovat, že referendum, jak ho Tsipras předložil, je nesmysl. A to v této situaci bylo nejtěžší. Rozhodovalo se o něčem, co má dopad na celou Evropu, ale jedna strana této debaty neměla prakticky žádný způsob, jak voliče oslovit.

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Kolik dáme za jídlo a o kolik zdraží boty? Američané vyhlížejí dopady cel

Globální cla, která zavedl prezident Donald Trump, způsobí růst cen široké škály potravin, domácích potřeb anebo elektroniky. Zdražení však američtí spotřebitelé nepocítí rovnoměrně. Ceny zboží se...

7. dubna 2025  11:15

Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Aktualizujeme

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent, v Číně skoro devět procent. Výrazně ztrácejí také akcie v Japonsku a dalších...

7. dubna 2025  9:24

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

7. dubna 2025  7:42

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025

Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“

Ačkoliv se chovatelé v posledních týdnech obávají stále více slintavky a kulhavky, hospodářství se skotem stále decimuje jiná choroba – katarální horečka ovcí, tedy takzvaný bluetongue, modrý jazyk....

7. dubna 2025

Po oteplení planety lidé zchudnou víc, než se čekalo, zjistila studie

Ekonomické modely dlouhodobě podceňovaly dopad globálního oteplování na bohatství lidí. Odborníci tvrdí, že starší výzkumy dezinterpretovaly dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné...

6. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zbytek Asie k odvetě za cla proti Trumpovi nemíří. Na rozdíl od Číny chce vyjednávat

Některé asijské země zřejmě nezavedou odvetná cla na Spojené státy a zaměří se na vyjednávání s administrativou Donalda Trumpa. Cla na americké dovozy vyloučily například Tchaj-wan či Indonésie,...

6. dubna 2025  16:15

Samochladicí plechovka má nahradit ledničku. Vynález představil barman z Walesu

Udržet nápoj studený bez chlazení? Zdá se to nemožné, ale James Vyse, bývalý barman z Walesu, zřejmě našel řešení. Po více než 500 prototypech a dvou letech vývoje přichází nyní s převratnou inovací,...

6. dubna 2025

Göteborg dostal pokutu za nesplnění enviromentálních cílů. I tak v nich postupuje

Pro Göteborg je ekologie dlouhodobě velmi důležitá. Druhé největší město ve Švédsku se v roce 2022 stalo prvním samosprávným celkem na světě, který si vzal speciální udržitelný úvěr SLL...

6. dubna 2025

Výborný varoval obchody před umělým zvýšením cen kvůli kulhavce a slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News požádal, aby lidé přes Velikonoce nenavštěvovali farmy či se nepřibližovali ke zvířatům, která jsou na...

6. dubna 2025  11:31,  aktualizováno  11:44

Španělsko se stalo rájem evropské farmacie. Vláda jde obřím firmám na ruku

Španělsko se v posledních letech stává centrem evropského farmaceutického průmyslu. Ve svých strategiích s touto destinací počítají nejdůležitější firmy z oboru včetně společností jako AstraZeneca,...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025