Stávka lékárníků v Řecku.

Stávka lékárníků v Řecku. | foto: AP

Řeckem opět zmítají stávky. Protestují lékárníci i právníci

  • 64
Nekonečné a vyčerpávající jako vytrvalostní běh, takové jsou stávky v zemi, která lidstvu tuto výzvu dala. Nejnověji se k protestům přidali příslušníci profesí, které chce vláda z úsporných důvodů přestat dotovat. Kabinet premiéra Georgea Papandreoua tak čelí možná těžšímu úkolu, než kdyby měli všichni jeho členové maraton uběhnout.

Před řeckými lékárnami včera lidé čekali v dlouhých frontách. Lékárníci jsou od minulého týdne ve stávce. Společně s právníky, architekty, účetními nebo elektrikáři jsou příslušníky více než 70 povolání, jejichž výkon chce vláda přestat podporovat.

V Řecku funguje systém státní podpory, který těmto "uzavřeným" povoláním garantuje zisky, tím však zcela deformuje trh. Proto je neefektivní a dlouhodobě neudržitelný. Vládní řecký think-tank IOBE popsal tento systém jako poslední model Sovětské ekonomiky v Evropě.

Když řecká vláda přijala od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie na jaře loňského roku úvěr ve výši 3,1 bilionu korun, mimo jiné se zavázala, že "uzavřená" povolání otevře trhu. Podle IOBE může volná hospodářská soutěž a zrušení dotací do těchto profesí zvýšit řecký HDP o 10 procent.

Řečtí lékárníci i další příslušníci "uzavřených" zaměstnání jsou však jiného názoru. "Říkáme ne propouštění, ne zvyšování cen a vládním reformám," sdělil agentuře Reuters představitel soukromých odborů GSEE, které stávky organizují. GSEE prý bude v protestech pokračovat i v únoru.

Kromě soukromníků stávkují i státní zaměstnanci. Jejich odbory ADEDY chystají další masové stávky na únor. Státní (ADEDY) a soukromé (GSEE) odbory společně zastupují okolo 2,5 milionu pracovníků, tedy polovinu pracovních sil Řecka.   

jak řekové protestovali

Vývoj řeckých stávek za poslední rok

4. až 5. května 2010

Dvoudenní stávka zaměstnanců veřejného sektoru. 50tisícový dav vyvolal násilnosti v ulicích Athén. Tři lidé zemřeli při výbuchu bomby v bance.  

8. červenec 2010

Na 12 tisíc protestantů nesouhlasilo s vládní důchodovou reformou.  

2. října 2010

Policie rozehnala slzným plynem přes tisíc studentů, kteří se snažili prolomit policejní kordony před britskou ambasádou. Řečtí studenti vyjadřovali podporu svým britským kolegům, kteří v té době v Británii nesouhlasili se zvýšením školních poplatků. Řekové také vyjadřovali odpor k vládním reformám.  

13. prosinec 2010

Zaměstnanci veřejné dopravy a pracovníci v médiích stávkovali proti vládní politice úspor. V polovině prosince se odborům podařilo shromáždit 50 tisíc protestujících proti výši plánovaného státního rozpočtu na rok 2011.  

leden 2011

Největší soukromé odbory svolaly stávku na 23. února. Odbory znovu nesouhlasí s vládní úspornou politikou. Veřejné odbory hlásí další stávku na 10. února s tím, že může být přesunuta na 23. února ke stávce soukromých odborů.

Zdroj: Reuters

,