Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Řecko napíná dál. Referendum nebude o setrvání v EU, ale o pomoci

  • 382
Referendum, které hodlá v polovině prosince vyhlásit řecká vláda, se bude opravdu týkat hlasování o pomoci Řecku. Alespoň to podle agentury Reuters tvrdí mluvčí řecké vlády. Popírá tak informace deníku Financial Times, který uvedl, že plebiscit nebude o pomoci zemi schválené na nedávném summitu, ale o setrvání v eurozóně a EU.

"Řečtí voliči nebudou tázáni, zda souhlasí, nebo odmítají podmínky další finanční záchrany Řecka, kterou evropští lídři dohodli minulý týden na summitu v Bruselu. Půjde o širší otázku zaměřenou na podporu řeckého členství v Evropské unii a v sedmnáctičlenné eurozóně," odvolával se Financial Times (FT) na zdroj z řecké vládnoucí strany Pasok.

Řecký premiér Jorgos Papandreu tak podle serveru věří tomu, že obyvatelé řeknou ano rozhodnutí zůstat členy evropské rodiny. "Umírněná střední třída a proevropsky orientovaní obyvatelé by měli v referendu umožnit, aby se pokračovalo v pomoci Řecku navzdory tomu, že země čelí nejhorší ekonomické krizi od čtyřicátých let," komentuje dění v Řecku server.

Minisummit k eurozóně

Na okraj čtvrtečního jednání summitu nejvyspělejších zemí G20 na jihu Francie se uskuteční malý summit lídrů Německa, Itálie, Španělska a Francie k situaci v eurozóně. Setkání, jehož náplní bude bezpochyby krizový vývoj v Řecku, ale nejspíš i v Itálii a Španělsku, se zúčastní také představitelé evropských institucí.

Italská vláda na večerní mimořádné schůzi přijala nová opatření pro boj proti krizi. Podle nejmenovaného vládního zdroje agentury AFP kabinet "schválil novelu, která upravuje opatření, jež předseda vlády navrhl ve svých dopisech Evropské unii" minulý týden.

Po vyjádření mluvčího řecké vlády je však vše patrně jinak. Na tom, jak bude postavena otázka, přitom závisí konečné hlasování. Pokud by byla postavena jen na schválení zahraniční pomoci, tak by ji zřejmě Řekové odmítli. Proti pomoci dohodnuté na nedávném summitu se totiž podle průzkumů staví až šedesát procent Řeků. Členství v eurozóně naopak více než 60 procent řeckých občanů podporuje.

Klíčové referendum proběhne podle řeckého premiéra 4. prosince (více čtěte zde). Znění otázky prý zatím stanoveno nebylo, v sázce ale podle něj "jasně" je, zda Řecko zůstane členem eurozóny, prohlásil Papandreu po jednání s představiteli členských zemí eurozóny a zástupci mezinárodních finančních institucí ve francouzském Cannes.

Euro i akcie posilovaly, čeká se obrat

Informace Ft vzpružila těžce znervózněné investory. Celosvětový index FTSE World stoupl o 1,3 procenta. Index Standard & Poor's 500 se držel na růstu 1,5 procenta. Růst obnovily i akcie na burzách v západní Evropě. Zájem byl hlavně o akcie bank, které v minulých dnech také nejvíce oslabovaly. Panevropský index FTSEurofirst 300 podle předběžných údajů zpevnil asi o 1,1 procenta.

Vůči dolaru se zvedala i společná jednotná měna. Obchodníci však upozorňují, že je stále citlivá na další vývoj kolem Řecka. Aktuální vývoj růstový směr patrně opět zvrátí.

Řecko rozčiluje své partnery

Záměr řecké vlády vyhlásit referendum v minulých dnech otřásl finančními trhy a pobouřil řadu evropských státníků (viz předchozí článek). Premiér ho ohlásil jen pár dnů po těžce sešívané dohodě o pomoci zadlužené zemi.

Předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker prohlásil, že eurozóna nebude akceptovat, aby se některá členská země vyvázala z úmluv, na nichž se minulý týden na summitu v Bruselu společně dohodli všichni její členové.

Vztek v sobě dusí i vysocí evropští úředníci. Jeden z nich na otázku, co si o chování Řecka myslí, odpověděl značně podrážděně takto: "Nemám slov pro to, abych popsal, co k Řecku cítím. Země je v hrozné situaci a ona si politikaří. Oni ale nehazardují jen se svou zemí, což považuji za neuvěřitelné, ale riskují také stabilitu celé eurozóny, a to už je příliš."

Proč se Papandreu k vyhlášení plebiscitu rozhodl, má dnes večer vysvětlovat francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu a německé kancléřce Angele Merkelové (více zde).