Řecký parlament odhlasoval úsporná opatření. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řecko zvolilo úspory místo bankrotu, seškrtá 78 miliard eur

  • 983
Řecký parlament schválil úsporná opatření, která mají odvrátit státní bankrot. Jejich schválením si totiž země zajistila další nutnou část úvěru od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie. Seškrtání důchodů, platů či rozprodej státního majetku mají do státní pokladny přinést 78 miliard eur.

Snížení platů státních zaměstnanců či zvýšení daní má během následujících pěti let vynést přes 28 miliard eur. Dalších padesát miliard získá země privatizací podniků se státní účastí.

Pro vládní plán zvedla ruku více než polovina poslanců parlamentu, 138 jich bylo proti a pět se zdrželo hlasování. Proti byl i jeden rebelující člen vládní socialistické strany. Ta ho hned poté ztrestala vyloučením z poslaneckého klubu a ztrátu jeho hlasu vykompenzovala jedna nezávislá pravicová poslankyně.

Pokud by Řecko úspory neschválilo, nezískalo by další část zahraniční pomoci a zřejmě by zkrachovalo. Jak přesně by bankrot vypadal, není jasné, ale investoři by přišli o své peníze v řeckých dluhopisech a situaci by pocítili nejen Řekové, ale i další evropské země.

Podle ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše by krach Řecka světu zadělal na druhou vlnu finanční krize. "Řekové tak v tuto chvíli vyhráli důležitou bitvu. Bohužel celá válka i tak z pohledu Řecka dál zůstává ztraceným bojem," myslí si Bureš.

Češi by v Řecku přišli o více 3,4 miliardy

Češi jsou na tom v případě, že by Řecko zkrachovalo, proti jiným zemím možná dobře. Drží totiž řecké dluhopisy za zhruba 3,4 miliardy korun, což je skoro nejméně ze všech, kteří mají v postižené zemi peníze. Méně než Češi do Řecka investovali jen Lotyši, Litevci a Bulhaři. Vyplývá to z analýzy neziskové společnosti Open Europe. Slováci mají v Řecku zhruba desetkrát více než Češi (1,38 miliardy eur).

Naopak nejvíce jsou případným ztrátám v Řecku vystaveny dvě největší ekonomiky Evropské unie, tedy Německo a Francie. Německo a německé finanční instituce drží řecký dluh za celkem 83,76 miliardy eur (asi dva biliony korun) a Francie a francouzské finanční instituce za 81,73 miliardy eur (asi 1,9 bilionu korun).

Řekové úspory příliš nechápou

Ve čtvrtek čeká řecký parlament ještě hlasování o takzvaném prováděcím zákonu, který podrobně vyjmenovává jednotlivé body úsporných opatření. Po středečním schválení úspor by však mělo jít už jen o formalitu.

Atény zahalil slzný plyn:

Řekové marně protestovali proti škrtům

Úspory však vyvolávají vlnu nevole a nepokoje mezi řeckým lidem, v průzkumu je odmítlo 70 až 80 procent Řeků. Lidé proti úsporám demonstrují v ulicích, zaútočili mimo jiné na ministerstvo financí a při potyčkách s policií se zranily desítky lidí.

Euro po schválení důležitých úspor posiluje, dlouhodobý výhled měny ale není jistý.

Řečtí poslanci hlasovali za zvýšeného napětí vyvolaného 48hodinovou generální stávkou, která nyní končí, a také protestními demonstracemi, při nichž se hlavně na aténském centrálním náměstí Syntagma střetla policie s odpůrci vládních úspor.

Ti mimo jiné zaútočili na přilehlou budovu ministerstva financí. Pořádkové síly nešetřily při zásahu slzným plynem, který náměstí zamořil. Potyčky si dle všeho vyžádaly desítky zraněných.

,