Tisíce lidí obsadily náměstí před budovou řeckého parlamentu. Protestují proti vládním škrtům. (12. června 2011)

Tisíce lidí obsadily náměstí před budovou řeckého parlamentu. Protestují proti vládním škrtům. (12. června 2011) | foto: Profimedia.cz

Řecku zbývají dva schody na úplné dno. Země je pod úrovní Kuby

  • 1447
Řecko má nejhorší rating ze všech zemí na světě. Agentura Standard & Poors důvěryhodnost země snížila na stupeň CCC. Investorům to říká zhruba toto: o moc horší už to být nemůže, vaše peníze se vám spíše vrátí, pokud je investujete na Kubě.

Zemi zbývají jen dva schůdky na úplné dno, které by zřejmě znamenalo částečné škrtnutí dluhů. Standard & Poors napsala, že při restrukturalizaci dluhů budou držitelé dluhopisů schopni nazpět dostat zhruba 30 až 50 procent jejich hodnoty.

Agentura čeká další zhoršení řecké známky. Na stupeň D, který se rovná úplné platební neschopnosti, chybí jen dva schody. Nyní agentura srazila známku rovnou o tři stupně z písmena B, kde je například Argentina a Bělorusko.

Podle některých ekonomů není jasné, co se stane, pokud Řecko zcela ztratí důvěru trhů. "Obávám se, že to nikdo moc netuší. Slyšel jsem už kupu definic, zdánlivě jasných slovíček, jako jsou bankrot a restrukturalizace. Myslím si, že ani politici v tom nemají jasno, čekám, že někdy o nějakém víkendu nám bude oznámena definice těch slovíček podle Bruselu, a potom se uvidí, zda to trh, řecké banky a bilance Evropské centrální banky skousnou," řekl iDNES.cz ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl.

Ukazuje se, že odvrácení bankrotu Řecka dalším financováním ze zahraničí se může prodražit. Zdroje agentury Reuters nedávno uváděly, že by další pomoc mohla být až 120 miliard eur, což by byla vyšší suma než loňský úvěr (čtěte Řecko může potřebovat větší pomoc než loni).

Jasno musí být do půlky července

S&P možnosti opětovného úvěrování nevěří. Varovala, že v případě další finanční injekce by rovnou snížila rating země na D (default) neboli úplně dno. "To bychom podle našich kritérií pokládali za de facto platební neschopnost," varovala agentura. Raději by viděla nějakou formu restrukturalizace řeckých dluhů.

Podle ekonoma společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky finanční trhy nyní s velkou pravděpodobností počítají s restrukturalizací řeckého dluhu. Teď je klíčové, jak se zachovají země eurozóny, ECB a MMF. Snížení ratingu samo o sobě situaci Řecka nezměnilo, myslí si analytik.

Restrukturalizace dluhů může mít různé podoby. Znamenala by například prodloužení splatnosti dluhopisů nebo dohodu s věřiteli na snížení hodnoty dluhu. "Je jasné, že Řecko si nyní nemůže jít pro peníze na trh, a jedinou šancí je proto další půjčka, která podle mého téměř jistě přijde," říká Hatlapatka.

Řecku zbývají peníze do poloviny července. Do té doby se o způsobu řešení jeho problémů musí rozhodnout. Třetího června skončila mise MMF a EU v Aténách. Její verdikt zněl, že se země snaží likvidovat vysoký deficit, a má tedy nárok na další pomoc (čtěte zde).