„Úspory převyšují náklady krize, a to dokonce i tehdy, když Řecko své dluhy přestane zcela splácet,“ uvedl institut, z jehož studie citovala agentura DPA. „Německo tedy bude z řecké krize v každém případě profitovat,“ dodal.
Řecko je jen začátek. Dluhová krize hrozí po celém světě, míní ekonomové![]() |
Řecká dluhová krize přiměla investory z celého světa k přesunu peněz do bezpečných aktiv, mezi která patří i dluhopisy německé vlády. Vysoká poptávka vedla k výraznému poklesu úroků u těchto dluhopisů, což umožnilo Německu snížit náklady na správu dluhu. „Špatné zprávy v Řecku byly dobrými zprávami v Německu,“ píše se ve studii.
Studie nicméně nezohledňuje dopad řecké krize na hospodářský vývoj v Německu. Nejistota spojená s krizí může mít například negativní vliv na zahraniční poptávku po německém zboží, oslabení eura v důsledku krize však může německý export naopak podporovat.
Řecká krize naplno vypukla v roce 2010, kdy se astronomický dluh země rozhodli věřitelé řešit záchranným balíčkem. Ten však skončil letos 30. června a zemi opět reálně hrozil bankrot. Za nový záchranný program v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) věřitelé nově požadovali ekonomické reformy a úsporná opatření, která však vláda premiéra Alexise Tsiprase odmítala.
Minulý týden v úterý řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos předpověděl, že dohoda by mohla být hotova ještě tento týden. Řecko se potřebuje domluvit s věřiteli nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB) (více nejdete zde).