Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. | foto: Saxo Bank

Šéf Saxo Bank: Věřitelé musí s Argentinou jednat, bankrot by je poškodil

  • 56
Argentina je těsně před krachem, protože se nedohodla s věřiteli na splacení dluhu, který měla podle soudu vyrovnat do středeční půlnoci. Pokud se investoři o své peníze přihlásí, spustí se faktický bankrot země. Na něm by však tratili všichni včetně věřitelů. Šéf Saxo Bank Pavel Drahotský proto věří, že k dohodě nakonec dojde.

Argentina nezaplatila dluh a míří k bankrotu. Kdy přesně se spustí a co proti němu může ještě Argentina dělat?
Jediné, co může Argentina v tuto chvíli získat, je čas, ale to závisí na jejích věřitelích. Pokud se přihlásí o peníze, které jim podle soudu měly být splaceny ve lhůtě, která minula, spustí se bankrot země se všemi důsledky pro Argentince i pro věřitele. Oficiálně se vyhlásí bankrot země a všechny dluhopisy se stanou předčasně splatnými. Argentina peníze na okamžité splacení všech dluhů nemá, tak se bude muset dohodnout s věřiteli na restrukturalizaci dluhu a vyplacení jen části jejich závazků.

Ačkoliv Argentina technicky splnila podmínky bankrotu, v zájmu samotných držitelů dluhopisů je neiniciovat splatnost jistiny dluhopisů, neboť návratnost jejich investic by v tuto chvíli byla hluboko pod jejich nominál​ní hodnotou. Proto se domnívám, že jednání budou pokračovat, bude nalezeno oboustranně přijatelné řešení a situace se uklidní. V tuto chvíli by nebylo vítěze, pouze poražených.

Pokud by však k dohodě nedošlo, jaké dopady to bude mít na argentinskou ekonomiku?
Pokud by ze strany věřitelů skutečně došlo k výzvě k předčasnému splacení veškerých dluhů, tak aktuální výše závazků dosahuje podle agentury Bloomberg 29 miliard dolarů, což se přibližně rovná devizovým rezervám Argentiny, které jsou nyní na osmiletých minimech. Pravděpodobně by se opakoval scénář z minulého bankrotu, kdy věřitelé obdrželi 30 procent nominální hodnoty dluhopisů.

Jak by bankrot ovlivnil životní úroveň Argentinců?
Argentinci by se ocitli v nepříjemném ekonomickém mixu. Už teď má jejich země jednu z nejvyšších inflací na světě. Bankrot by k tomu přidal znehodnocení měny, což by zdražilo všechny dovážené věci. Znehodnocení měny v kombinaci s inflací způsobí nedostupnost či významné omezení základních spotřebních statků pro obyčejné Argentince, což by začalo vyvolávat nepokoje. Vláda by zároveň byla nucena aplikovat úsporná opatření podobně jako v Řecku, což by mohlo vyústit v občanské nepokoje a řadu mezinárodních soudních sporů. Zejména díky sekundárním důsledkům bankrotu lze celkové dopady těžko vyčíslit. Já však věřím, že k takovémuto kritickému scénáři nedojde.

Jak se liší současný bankrot od bankrotu v roce 2002? Je to vůbec bankrot, když Argentina fakticky nesolventní není?
Současný bankrot je jiný. Je to zvláštní situace, neboť stávající stav se všemi negativními dopady způsobilo jedno rozhodnutí soudce v New Yorku. Ten přiznal právo na splacení celé jistiny věřitelům. Většina věřitelů se však v  minulosti nároku na splacení celé jistiny vzdala a spokojila se s vyplácením části jistiny spolu s nově sjednanými úroky. Ty by Argentina ráda zaplatila a počítala s tím. Toto soudní rozhodnutí ji však nutí nejprve uspokojit daleko vyšší závazek, na který peníze nemá. Je tak v problémech kvůli něčemu, co už považovala za v minulosti uzavřené.