Řecký ministr financí Evangelos Venizelos.

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos. | foto: AP

Referendum nebude, prohlásil řecký ministr financí

  • 220
Řecký ministr financí Evangelos Venizelos zastavil veškeré spekulace o referendu v Řecku. Plebiscit nebude, sdělil v telefonátu s šéfem euroskupiny ministrů financí Jeanem-Claudem Junckerem, německým ministrem financí Wolfgangem Schaüblem a eurokomisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Ollim Rehnem.

O telefonátu informovalo bez bližších podrobností v tiskové zprávě řecké ministerstvo financí. Zatím tak není jasné, co k ústupu od plánovaného plebiscitu vedlo.

Záměr uspořádat lidové hlasování o přijetí pomoci Řecku vyhlásil v pondělí tamní premiér Jorgos Papandreu. Nečekaná zpráva rozlítila evropské představitele. Jen pár dnů předtím se totiž na summitu dohodli s Řeckem na tom, že předlužené zemi výrazně pomohou. (více zde)

Do jednání byly zapojeny i soukromé banky, které souhlasily s tím, že odepíšou polovinu řeckých dluhů a posílí svůj kapitál. Vedle těchto kroků pak evropští lídři souhlasili s tím, že nafouknou záchranný fond eurozóny až na bilion eur.

Dohoda na těchto krocích přitom nebyla jednoduchá. To, že se jedné straně odpustí dluh, znamená, že na tom druhá strana tratí. Nejprv budou tratit věřitelské banky, pokud ale nebudou schopny ztráty zacelit, přispěchají jim na pomoc jejich mateřské státy - tedy evropští daňoví poplatníci. 

Řecké politikaření znechutilo Evropu

Tahouni jednání, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová, jejichž obyvatelé by se na pomoci Řecku podíleli nejvýrazněji z celé Evropské unie, proto chápali Papandreův krok jako ránu pod pás.

Jako nehorázný nevděk ji ale hodnotila i řada jiných evropských činitelů. Jeden z nich na otázku britského deníku Financial Times v minulých dnech prohlásil: "Nemám slov pro to, abych popsal, co k Řecku cítím. Země je v hrozné situaci a ona si politikaří. Oni ale nehazardují jen se svou zemí, což považuji za neuvěřitelné, ale riskují také stabilitu celé eurozóny, a to už je příliš."

Papandreu se podle expertů pustil do hazardu s referendem proto, aby vyvolanou nejistotou přitlačil EU ke zdi a vyjednal si co nejměkčí podmínky přijetí pomoci. (více zde) Evropa se však vydírat nenechala. Unie i Mezinárodní měnový fond informovaly, že dokud neproběhne plebiscit, nedostane Řecko ani euro z dohodnuté osmimiliardové tranše předchozí pomoci.

Ostré varování, i když zabalené v přátelských politických větách, poslali jihoevropské zemi také Sarkozy s Merkelovou. Oba státníci dali najevo, že jim sice na osudu člena EU a eurozóny záleží, ještě více se však musí starat o zdraví celé společné měny. Řekli tím, že si dokážou představit budoucnost Unie bez Řecka. (viz předchozí článek)

,