Tři možnosti rodičovské
Rodiče, kteří zůstanou doma s dítětem, si budou moci vybrat, jak dlouho budou pobírat rodičovské dávky. Zatímco nyní činí dávka 7582 korun a je vyplácena až do čtyř let dítěte, nově bude nárok na rodičovskou ve výši 7600 korun trvat pouze tři roky.
Ale pozor, vláda poprvé zavádí takzvanou třírychlostní rodičovskou. Kdo bude chtít zůstat u dítěte doma jen dva roky, což se týká nejčastěji lidí, kteří více vydělávají, oznámí to dopředu a měsíčně bude moci pobírat 11 400 korun.
A kdo bude chtít celé čtyři roky rodičovské dovolené, musí počítat s tím, že 7600 korun bude pobírat do 21 měsíců dítěte. Zbývající dva roky se částka zkrátí na polovinu.
Méně přídavků na děti
Sníží se počet rodin, které budou moci pobírat dětské přídavky. Už na ně nedosáhne 90 procent rodin jako dosud. V případě čtyřčlenné rodiny se dvěma malými dětmi se má hranice čistého měsíčního příjmu snížit z nynějších 36 tisíc korun na 22 tisíc, tedy 2,4násobek životního minima.
Výše přídavku na děti už také nebude odstupňována podle příjmu rodiny. Všichni, kteří na něj mají nárok, dostanou stejně – na dítě do šesti let 500 korun, do patnácti let 610 a do 26 let 700 korun.
Dolů zamíří i porodné, které v loňském předvolebním hýření poslanci zvedli do astronomických výšek. Nově vláda navrhuje dát 13 tisíc na každé dítě proti nynějším 17 760 korunám, které navíc rostly podle počtu dětí.
Ruší se také jednorázová dávka na školní pomůcky pro prvňáky, takzvané pastelkovné, které se vyplácelo na začátku roku. Ta činila tisíc korun. Skončí i nejdéle vyplácená dávka v českých zemích – pohřebné. Příbuzní zesnulého dosud dostávali pět tisíc, což byla částka, za niž bylo možné vypravit nejlevnější pohřeb bez obřadu.
Hypotéky se nezmění
Vláda se neodvážila sahat na nejpopulárnější výhody, jako jsou odpočty úroků z hypoték, stavebního spoření, penzijního připojištění či životních pojistek. Na nich dnes vláda vrátí lidem na daních zpět přes čtyři miliardy korun.
Obědy za stravenky
Svou pozici uhájily stravenky. Daňové úlevy na ně zůstávají, proto bude pro firmy i nadále výhodnější dávat svým lidem lístečky místo hotovosti. Ale kuřáci zapláčou. Od Nového roku stoupne cena krabičky cigaret bez ohledu na to, zda se jedná o levné či drahé kuřivo, o pět korun.
Marodit zadarmo
Vládě taky pod rukama rostly výdaje na nemocenské. Proto budou první tři dny marodění neplacené a při kratších nemocech bude mít člověk méně peněz.
Kdo vydělává dvacet tisíc hrubého, dostane za týden na neschopence 1340 korun namísto dosavadních 1970 korun.
Horší bude i dlouhodobější marodění, za čtvrt roku v pracovní neschopnosti dostane stejný člověk 35 550 oproti stávajícím 36 980 Kč.
Snížením nemocenské se vláda snaží také omezit snahy simulantů hodit se "marod", když se to vyplatí. To se týká hlavně zaměstnanců s nižšími příjmy, kde rozdíl mezi výdělkem v práci a dávkou v nemoci nebyl velký.
Daně na potraviny
Nižší sazba daně se zvedne z pěti na devět procent. Dopad tak může mít na ceny potravin, jízdného, knih, novin, časopisů, vstupného na výstavy či na fotbal, zdravotnických pomůcek, dětských plen či ubytování. Prodraží se i koupě nového bytu.
Cestovatelé pocítí dražší daň u ubytování v hotelích a penzionech, v zimě na horách si připlatíte také za permanentku na lyžařský vlek.
Státní peníze se vzdálí
Vláda také hodlá zpřísnit sankce proti těm, kdo pracují načerno. Bude více kontrolovat nezaměstnané. A ti, kteří se práci vyhýbají, po roce takovéto nečinnosti mohou od státu dostat na sociálních dávkách pouze existenční minimum 2020 korun.
Pozorněji bude stát taky kontrolovat příspěvky na péči o dlouhodobě nemocné a staré lidi. Ty od letoška pobírají nemohoucí, jde o dva až jedenáct tisíc korun. Mají je na to, aby nemuseli tolik do nemocnic, ale mohli si připlatit za péči doma.
Už nyní ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas varuje, že systém polyká více miliard, než se počítalo. Proto hodlá zavést systém kontrol na to, jak nemocný člověk peníze využívá.
V dalším měněném zákoně – o důchodovém pojištění – vychází vláda vstříc lidem, kteří se dlouhodobě starají o postižené děti. Měli by mít nárok započítat si do důchodu dobu, po kterou se starali o dítě do věku deseti let oproti nynějším čtyřem letům.
Uleví se firmám
Vláda snižuje daně firmám. Příští rok se sníží z nynějších 24 na 21 procent, pak ještě jednou a nakonec v roce 2010 na 19 procent. To číslo odpovídá i faktické dani z příjmu lidí.
Nově se vláda dohodla v koalici na zvýšení limitů pro vedení jednoduchého účetnictví. Firma s obratem do 25 milionů ročně nemusí přecházet na podvojné účetnictví. Nyní je hranice na 15 milionech.
Ruší se i povinnost prodejců mít registrační pokladnu.