Pro nájemníky průměrného osmašedesátimetrového bytu znamená skokové zvýšení činží nárůst měsíčních výdajů asi o tisíc korun. Ilustrační foto.

Pro nájemníky průměrného osmašedesátimetrového bytu znamená skokové zvýšení činží nárůst měsíčních výdajů asi o tisíc korun. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Regulované nájmy v malých městech prudce zdraží. Naposled

  • 536
Od ledna vzrostou nájmy městských bytů v desítkách českých a moravských měst, a to až o desítky procent. Obce nájemné skokově deregulovaly kvůli krizi. Starostové sice riskují svoji pošramocenou reputaci před volbami, většina z nich ale argumentuje tím, že "deregulované" nájemné je pořád výrazně levnější než tržní.

Dalším argumentem je to, že peníze vybrané na nájemném stejně nestačí na údržbu domů bez ohledu na zvýšení. A v roce 2011 už ho podle zákona zvednout nemohou.

"Doposud jednoznačně zvýhodněné regulované nájemné se poněkud narovná. Ti, co ho neměli, byli v nevýhodě. Bydlí třeba ve vedlejším bytě a platí dvakrát třikrát více. I tak budou nové sazby od ledna 2010 nižší, když tržní smluvní nájemné se nejčastěji pohybuje mezi 70 až 90 korunami za metr čtvereční," konstatoval místostarosta Chebu Miroslav Plevný. Nájemné tam vzroste na maximální možnou hranici 42 korun.

Pro nájemníky průměrného osmašedesátimetrového bytu znamená skokové zvýšení činží nárůst měsíčních výdajů asi o tisíc korun. Z konečného účtu na druhou stranu pár stokorun ukrojí krize. Od ledna zlevní elektřina, plyn a ve velké části měst i teplo.

Například dvojice důchodců žijících ve čtyřicetimetrovém městském bytě ve Zlíně dnes za bydlení včetně energií zaplatí 4 165 korun. Příští rok by to mělo být necelých čtyři a půl tisíce. S rozpočtem domácnosti kolem osmnácti tisíc je provoz bytu stále bude stát méně než čtvrtinu peněz, které mají každý měsíc k dispozici.

Přestože podle starostů dokáže nynější navýšení činží v malých městech většina obyvatel vstřebat, Sdružení nájemníků na začátku října vyzvalo vládu, aby deregulaci nájmů zmrazila. Podle něj se "vzrůstající náklady na bydlení stávají hrozbou pro seniory, mladé rodiny, zdravotně postižené a osaměle žijící s nízkými příjmy".

Takzvané moratorium už stát jednou vyhlásil. V roce 2003 je však obratem zamítl Ústavní soud. To samé by se pravděpodobně stalo i nyní.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer navíc upozorňuje, že moratorium nemá za úkol řešit dopad vyšších činží na rodiny. "Cenové moratorium nemůže být nástrojem sociálním, ale cenové politiky," doplnil.

Jinými slovy – pokud někdo nezvládá platit nájem, může požádat o příspěvek na bydlení. Stát kvůli deregulaci počítá s navýšením peněz na podporu o 600 milionů. "Letos je na příspěvek na bydlení rozpočtováno asi 2,1 miliardy, v návrhu byl požadavek na 2,7 miliardy," upřesnila mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

 Kde nájmy nejvíc porostou 
 Chrudim  73,2 %
 Česká Lípa  63,1 %
 Náchod  58,2 %
 Břeclav  57,7 %
 Trutnov  54,7 %
 Svitavy  54,7 %
 Jablonec nad Nisou  53,4 %
 Český Krumlov*  53,4 %
 Prachatice  53,4 %
 Frýdek-Místek  53,2 %
 * Až od 1.7.2010  

,