Reklama českého výrobce lan klame

  • 3
Horolezecký sport má přísné bezpečnostní předpisy, které vznikly po dlouholetých zkouškách a mnohdy smrtelných úrazech. Jedním z pravidel je i striktní zákaz používat na horách lano na jednoducho. Vždy se má používat dvojitě. Pokud se totiž jedno přeřízne o ostrou skalní hranu, druhé horolezce jistí. Tuzemský výrobce Lanex však tuto skutečnost zpochybňuje ve svém inzerátu v časopise Montana.

Reklama zní: "Objevil se názor, že jednoduché lano Viper je použitelné pouze na skály, ale nelze ho použít pro využití na expedice. Údajně je nutné mít na expedice lana dvojčata, která zaručují vyšší spolehlivost. Podle vyjádření Leopolda Sulovského se naopak lano Viper na expedici Ama Dablam osvědčilo, protože je to lehké lano a ve spolupráci s fixním lanem, průměr 6 mm zaručí stejné vlastnosti."

"Lanex tím sáhnul k praktikám nehodných renomované firmy," domnívá člen metodické komise Českého horolezeckého svazu Tomáš Frank. "Je to zavádějící a možná i klamavá reklama."

Bezpečnostní a metodická komise horolezeckého svazu proto společně vydaly prohlášení, ve kterém varují před aplikací firemních doporučení Lanexu. Vedl je k tomu nejen inzerát, ale také špatně udělaný katalog.

"U lana typu Speleo 8 je uveden v technických parametrech údaj 8 pádů - 80 kg - faktor 1. Avšak skutečnost podle návodu k použití jsou pouze dva pády," uvádí se v prohlášení. „Přestože horolezecký svaz na tuto nesrovnalost firmu upozornil již před měsícem, Lanex distribuuje katalogy s chybným údajem dál.

Podle bezpečnostní komise jsou v katalogu i další závažné chyby. U lana Canyon 10 je uveden údaj 10 pádů podle normy EN 1891 (80 kg, pádový faktor 1), ačkoliv na visačkách uvádí Lanex závaží 55 kg. Tím pádem nesplňuje normu. U pomocných šňůr je uvedena v katalogu rovněž šňůra průměr 9 mm, ačkoli tento průměr norma EN 564 nepřipouští. U dynamických lan podle EN 892 je uvedeno logo UIAA, ačkoli nebyla tato lana s největší pravděpodobností testována v laboratoři akreditované Mezinárodní unií horolezeckých svazů.

"Tvrzení o možnosti použít jednoduché lano na horách je naprosto zcestné a jde zcela proti duchu norem na horolezecká lana a všech psaných i nepsaných, celosvětově uznávaných metodicko-bezpečnostních pravidel o jejich správném použití!" uvádí Tomáš Frank.

"Kombinace jednoduchého horolezeckého dynamického lana se statickou šňůrou namísto páru plnohodnotných lan k jištění prvolezce je funkčně nesmyslná, životu nebezpečná a proto zcela nepřípustná."

Špičkový horolezec Leopold Sulovský opravdu podle svých slov při expedici na himalájský Ama-Dablam jednoduché lano použil. "Šel jsem na hranici rizika kvůli snížení váhy lan," přiznává účastník čtrnácti výprav do nejvyššího světového pohoří. Nikomu své způsoby jištění při výstupu však podle vlastních slov nemůže doporučovat.

"Obvykle lezu v kolmých skalách nebo ledu, kde lanu nehrozí přeříznutí o skalní výčnělky a zuby. Na jednodušších cestách takové nebezpečí existuje."

"V inzerátu jsme uveřejnili názor pana Sulovského, ale rozhodně se s ním neztotožňujeme," vysvětluje ředitel Lanexu Rudolf Gregořica. "Jednoduché lano Viper patří na cvičné skály a do hor je vhodné jedině dvojité lano."