Rekordní počet firem je v bankrotu

  • 10
Počet zbankrotovaných firem v Česku každým rokem roste. Po loňsku prochází konkurzem už více než 12,5 tisíce podniků, což je absolutní rekord. "Překvapuje mě, že celá hospodářská sféra nevolá na poplach a spoléhá se, že se situace zlepší sama," říká Vladimíra Papirniková, šéfka české pobočky právní firmy Squire, Senders and Dempsey.

Důvodem velkého počtu firem v bankrotu je hlavně to, že se vyřizování konkurzů značně táhne. Sám loňský rok totiž přinesl dva tisíce konkurzů nových, přes deset tisíc jich přibylo z minulých let. Ze statistiky ministerstva spravedlnosti vyplývá, že asi dvanáct set bankrotů trvá už pět až sedm let, a více než osm set běží dokonce více než sedm let.

Kromě bankrotů také přibývá firem, které končí v likvidaci, což obrázek o stavu ekonomiky ještě zhoršuje, říká Anna Klosová, viceprezidentka Komory specialistů pro krizové řízení a insolvenci, která sdružuje správce konkurzů a likvidátory. "Současný počet konkurzů vypovídá o tom, že podniky nejsou zdravé. A pak jsou tu ještě likvidace podniků," říká Klosová.

V likvidaci je ještě více podniků než v konkurzu a tento stav má také výrazný vliv na ztrátu pracovních míst. Jen mezi lety 1997 až 2001 tak podle studie jednoho z členů komory vzaly likvidace a bankroty práci více než čtvrt milionu lidí.

Velkým optimismem experti nehýří ani do budoucna. Ratingová agentura Dun and Bredstreet, která hodnotí finanční spolehlivost asi pěti tisíc českých podniků, oznámila, že u více než sedmi procent z nich je reálná možnost bankrotu. "Největší skupinu tvoří podniky z oblasti obchodu," uvedl mluvčí firmy Václav Křišta. Následují firmy ze strojírenství a textilní podniky.

Zlepšení situace s průtahy bankrotů by měl přinést zcela nový zákon o konkurzu, který se připravuje několik let a v nejbližších dnech má jít do připomínkového řízení a poté do vlády.

Nově by se v něm měla objevit například kapitola, která by umožnila reorganizaci podniku za chodu, aniž by tak konkurz jako doposud znamenal v podstatě automaticky likvidaci. Zákon by měl platit už od začátku příštího roku.

"Zákon sice díky jednoznačnosti svého výkladu přispěje k urychlení konkurzního řízení, ale sám o sobě situaci nevyřeší. Jde o to, že se musí zlepšit kultura podnikání, kvalita správců majetku a také musí odeznít důsledky neúspěšných privatizací, které se právě v dlouhotrvajících konkurzech řeší," uvedla Klosová.