Manželé prodali v nouzi klub NBA, vynesl jim rekordních 40 miliard

  • 61
Manželé Sterlingovi měli firmu. On si zničil pověst způsobem, že s nimi nikdo nechtěl obchodovat. A než by o firmu za pár dní přišli v exekuci, ona ji zkusila prodat. Prodej klubu NBA Los Angeles Clippers proběhl během tří dnů. Klub koupil za rekordní dvě miliardy dolarů, v přepočtu 40 miliard korun, bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer.

"Nikdy v historii obchodů ve sportu se nestalo, aby naprosto idiotské chování vedlo k výsledku, který zvedne cenu všech klubů," míní Andy Dolich, manažer se zkušenostmi ze čtyř vrcholových amerických soutěží. "Kdybyste měli stejný byznys plán, skončili byste bankrotem. Pokaždé, když otevřel pusu a vypustil ještě pitomější komentář, vylétla cena do větších výšek. Měli by to začít učit na Harvardu."

Dosavadní majitel klubu Donald Sterling byl zachycen na barvité nahrávce, že si nepřeje, aby jeho přítelkyně vodila na zápasy černochy a ukazovala své fotky s bývalou basketbalovou hvězdou Magikem Johnsonem. Osmdesátiletý realitní magnát situaci následně ještě vyhrotil, což by příští týden vedlo k hlasování o odebrání licence. K nejtvrdšímu trestu za porušení pravidel ligy stačí 23 hlasů z třiceti, výsledek hlasování majitelů klubů by však byl jednomyslný.

Ballmer, který patří do padesátky nejbohatších lidí planety, přebil v aukci s vyvolávací cenou miliarda dolarů další známé zájemce: zakladatele společnosti Oracle Larryho Ellisona či mediální podnikatelku Oprah Winfreyovou. "Jde o trofej. Vzhledem k možným kupcům by mě 1,5 miliardy dolarů nepřekvapilo," říká Chuck Baker, partner specializující se na investice ve sportu u DLA Piper. "Ale oznámené dvě miliardy jsou naprosto šokující suma."

Sterling koupil klub v roce 1981 za 12,5 milionu dolarů

Donald Sterling vlastnící tým napůl s manželkou jej koupil ještě jako San Diego Clippers za 12,5 milionu dolarů v roce 1981. Prodej představuje zhodnocení investice odpovídající vkladu s úrokem 17 procent ročně po dobu 33 let. Předchozí rekordní suma za tým NBA Milwaukee Bucks byla 550 milionů dolarů zaplacených letos v dubnu. Los Angeles je druhým největším a nejlukrativnějším televizním trhem po New Yorku. Ohodnocení společnosti Madison Square Garden, majitele hokejového týmu New York Rangers a basketbalových Knicks, včera na burze vylétlo na 4,2 miliardy dolarů.

"V Americe pokrývají 80 procent příjmů vstupenky a televizní práva," říká zkušený sportovní manažer Jiří Hamza, nový šéf biatlonového svazu, který před lety v Brně vybudoval ženský tým Frisco Sika Brno. Jeho žena Romana působila v ženské NBA v klubu Orlando Miracle. "Chápu, že to v USA může být i výhodná finanční investice se solidní návratností."

Podle Miroslava Jansty, šéfa basketbalového svazu a spolumajitele úspěšného basketbalového klubu v Nymburku, v Česku o investici nejde. "Pro majitele to má spíše citovou hodnotu. Divácky funguje možná fotbal a hokej, ale i tam je to složité," říká. Polovinu svého klubu loni převedl za korunu skupině Sportovní holding Praha. "Prostě jsem potřeboval někoho, kdo by mi pomohl s financováním a rozvojem," říká Jansta, jinak vlivný pražský právník.

,