Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rekordní úroda tlačí ceny kávových zrn dolů, káva zlevní i kvůli krizi

  • 85
Po několika nepříliš bohatých letech očekávají vietnamští farmáři rekordní úrodu kávy robusta. Ta se používá především k výrobě instantní kávy a espresa. Kvůli nebývale štědré sklizni padají ceny na burze.

Vietnamští obchodníci oslovení agenturou Bloomberg očekávají v ­nastávající sezoně o devět procent vyšší úrodu než letos. Podobné zprávy přicházejí i z Brazílie, která je po Vietnamu druhým největším producenta kávy robusta na světě. Indonéští farmáři počítají, že letošní úroda bude dokonce největší za šestnáct let.

Kromě samotné nadúrody tlačí na cenu kávy také obava z ekonomického zpomalení v Evropě a s ­ním spojený pokles spotřeby. Evropané totiž vypijí 56 procent světové produkce.

"V atmosféře slábnoucí ekonomiky si lidé odpustí jeden šálek kávy denně," odhaduje Abah Ofon, analytik společnosti Standard Chartered. Jeden šálek spolu s nadúrodou může ale v­ příštím roce vytvořit na trhu velký přetlak v nabídce.

Podle společnosti Macquarie Group už v letošní sezoně světová nabídka na trhu převýšila poptávku o 2,5 milionů pytlů, zatímco loni jich ještě na 700 tisíc chybělo.

Ceny už pro tento rok klesly o ­necelých deset procent a pro příští rok počítá s dalším, sedmiprocentním poklesem cen. Klesající ceny kávových zrnek by mohly srazit náklady výrobcům, z nichž největší podíl na trhu drží švýcarská firma Nestlé. Není však jisté, že zpracovatelé sníží i konečné ceny pro zákazníka.

Podle obchodníka s kávou Jaroslava Tučka z pražírny Doubleshot ale nelze počítat s poklesem cen u ­kvalitnější odrůdy arabica. "V­ Guatemale, San Salvadoru a­ v­ Mexiku dva týdny pršelo, což zdecimovalo celou úrodu," říká Tuček. Podle něj navíc roste spotřeba v zemích jako Brazílie nebo Čína, arabiky je proto na trhu méně. Také proto se cenový rozdíl mezi oběma odrůdami podle Bloombergu rozšířil o celou třetinu.

Podle analytiků bude světová produkce kávy robusta stoupat i ­ v­ příštích letech, což bude vyvíjet další tlak na snižování její ceny. U­ arabiky si tak jistí nejsou.