Komerční banka společně s Českou spořitelnou vykázaly za poslední měsíce rekordní zisky.

Komerční banka společně s Českou spořitelnou vykázaly za poslední měsíce rekordní zisky. | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Česká spořitelna a Komerční banka vydělávají víc než jejich „matky“

  • 304
České pobočky rakouské banky Erste a francouzské Société Générale vykazují v posledních měsících rekordní zisky. Ačkoliv česká ekonomika takřka stojí, zisky České spořitelny a Komerční banky rostou tempem přes deset procent. V jiných zemích ne.

Byl to kup desetiletí, mohou si mnout ruce majitelé rakouské banky Erste a francouzské Société Générale nad českými bankami. Výsledky České spořitelny a Komerční banky jsou nejúspěšnější z bank ve všech zemích, kde obě zmíněné skupiny působí.

Pololetní zisk České spořitelny se podepsal na celkovém zisku rakouské Erste třemi čtvrtinami, zisk Komerční banky činí více než polovinu zisku Société Générale.

Jak ve světě usměrňují nadměrné zisky bankČtěte ve čtvrtek, 2. srpna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Je to paradox. Chudší země vykazuje luxusní bankovní výsledky, ať už je to kvůli bankovním poplatkům nebo vyššímu úrokovému výnosu, zatímco jejich matkám výnosy meziročně klesají," říká Patrik Nacher, šéf portálu bankovnipoplatky.com. "Škoda, že nezůstaly v českých rukách," dodává.

Banky vydělávají v Česku hlavně díky tomu, že si krizi odbyly už v 90. letech, kdy je stát kompletně ozdravil. V nynější krizi tak měly mnohem lepší pozici.

Neinvestují tolik v cizině a nemají špatné úvěry, které by musely odepisovat, protože půjčují opatrně. Růst hypoték i vkladů, ale i jednorázový příjem z prodeje podílů v záruční bance ČMZRB jim letos velmi pomohly.

Češi proti vysokým poplatkům nebojují

Jedním z důvodů je však i konzervativní přístup klientů. Češi jsou ochotni platit za úvěry více než jinde a mnozí jsou pohodlní banku měnit. Proto tolerují poplatky a vysoké ceny. "Umíme si všechno spočítat, ale tím to končí," říká Nacher.

"Jsme netypičtí klienti s nízkým sebevědomím, kteří nadávají, ale aktivně něco změnit a vzít za to odpovědnost, to ne. Aspoň můžu nadávat na všechno, a ne sám na sebe," dodává.

I kritizované příjmy z poplatků se však bankám snížily. Zřejmě je to i vlivem nových, menších bank, které nalákaly pár set tisíc lidí na účty bez poplatků. "I kolosy už ten tlak začínají vnímat," míní Zdeněk Bubák, šéfredaktor finančního portálu Finparada.cz.

Podle něj nová konkurence jako mBank, Air Bank, Zuno nebo Fio zanechává viditelnou stopu na chování velkých bank s miliony zákazníků, a to v podobě snížení poplatků za elektronické platby a jiné transakce mimo pobočku.

,