Předseda řecké vlády a šéf hnutí Syriza Alexis Tsipras hraje s Evropskou unií...

Předseda řecké vlády a šéf hnutí Syriza Alexis Tsipras hraje s Evropskou unií nebezpečnou hru. Jeho sliby mohou zemi odříznout od životně důležitých půjček. | foto: AP

Řecké banky jsou v izolaci. S krokem ECB hrozí masový výběr vkladů

  • 720
Řecké banky se od příští středy nedostanou k levným půjčkám v eurech. Přitom už teď mají hotovosti málo. Středeční překvapivý krok ECB tak znamená další komplikaci pro děravou státní kapsu i pro samotné Řeky. „Oznámení může zrychlit run na řecké banky,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Řecký bankovní sektor je stále hodně křehký. Středeční krok Evropské centrální banky, která přestane od komerčních bank brát do zástavy za levné úvěry řecké státní dluhopisy, proto vnímají politici v Aténách jako ránu pod pás. Bankám v Řecku zatarasí přístup k úvěrům. (více čtěte zde)

Opatření ECB by mělo začít platit příští středu. Situace je však vážná už teď. Akcie bank padají o desítky procent a mezi lidmi hrozí panika. Ta může skončit „runem na banky“. Už nyní přitom mnoho Řeků svým bankám přestává věřit. Objem vkladů v řeckých bankách v prosinci klesl o 4 miliardy eur a v lednu o dalších 11 miliard (celkem 350 miliard korun).

„Oznámení může zrychlit run na řecké banky. Lze očekávat, že lidé budou stát ve frontách před řeckými bankami a budou vybírat peníze nebo je budou převádět do zahraničí,“ líčí pravděpodobný scénář hlavní ekonom Deloitte David Marek. Řecko se bude snažit zastavit krvácení svých bank a zřejmě zavede některá opatření. Může jít o zákaz převodu peněz do zahraničí, zavedení limitů na výběr hotovosti, případně i dočasné uzavření bank na několik dní.

Řecko je už příliš rizikové

Středeční krok ECB byl překvapivý. Podle Marka je to signálem, který říká, že Evropská centrální banka už vnímá Řecko jako příliš rizikového partnera na to, aby mu za současné situace půjčovala.

Řecké banky dnes mají pouze dva zdroje financování. Jedním z nich jsou vklady lidí, které však nezadržitelně klesají, druhým je právě ECB, která se však nyní k rizikovým bankám otočila zády. Pro banky ještě zbývá možnost půjčit si od ECB skrze svou centrální banku přes program ELA (Emergency liquidity assistance), to by však vyšlo dráž. „Navíc i tento program se ECB v případě, že se Řecko ocitne na konci února v programovém vakuu, může rozhodnout zrušit,“ míní hlavní ekonomy Ery Jan Bureš.

Řecká vláda, která se koncem ledna zformovala po vítězství radikálně levicového hnutí Syriza, po volbách dává jasně najevo ústup od dřívější poslušné politiky plnění reforem, škrtů a splácení dluhů, naordinované předlužené zemi mezinárodními věřiteli. Řecko se přitom bez finanční pomoci zvenčí stále neobejde.