Řecký ministr financí Janis Varukfakis.

Řecký ministr financí Janis Varukfakis. | foto: Reuters

Řecko krok před propastí couvá: nabízí omezení předčasných důchodů

  • 46
Podle ministra financí Janise Varufakise Řecko ustoupilo některým požadavkům svých věřitelů a přiblížilo se tak dohodě. Věřitelé ale dále předpokládají spíše tu variantu, že na pátečním zasedání v Rize jednání nijak významně nepostoupí.

Řecko údajně nabídlo ústupky v některých reformách, které po něm požadují jeho mezinárodní věřitelé výměnou za další peníze ze záchranného programu. Na svém blogu to v pátek zveřejnil řecký ministr financí Janis Varufakis. „Dohodli jsme se s našimi partnery již na mnohém,“ začíná svůj příspěvek řecký politik.

„Stávající neshody s našimi partnery nejsou nepřekonatelné,“ napsal ministr. Řecká vláda je podle něj ochotna racionalizovat penzijní systém, například omezením předčasného důchodu, pokračovat v částečné privatizaci státního majetku, zabývat se nesplácenými pohledávkami, vytvořit nezávislou daňovou komisi a podpořit soukromé podnikání.

Podle dat prezentovaných na konci loňského roku ministrem práce Janisem Vrutsisem, se přibližně tři čtvrtiny Řeků snaží využít zákonných možností odejít do předčasného důchodu před dosažením jedenašedesátého roku.

Je ale otázka, do jaké míry lze ministrův optimismus vztáhnout i na vyjednávací partnery. Evropská komise totiž podle agentury AFP uvedla, že dosavadní pokrok v jednáních je nedostatečný a žádná dohoda se v nejbližší době nečeká.

Případem zadluženého Řecka, kterému dochází hotovost, se přitom budou zabývat ministři financí eurozóny na pátečním jednání v lotyšské Rize. Rozdíly, které přetrvávají, se podle řeckého ministra týkají toho, jak „chápeme vztahy mezi různými reformami a vnějším prostředím“.

Věřitelé si od jednání v Rize si nic neslibují

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). Výměnou za poskytnuté peníze přijaly Atény hospodářské reformy, v zemi se ale pak zvýšila nezaměstnanost a výrazně se snížil hrubý domácí produkt.

Nová řecká vláda letos dosavadní reformní programy zpochybnila. Mezinárodní věřitelé čekají s vyplacením zbývajících 7,2 miliardy eur do zhodnocení nových reformních plánů. Řecko slíbilo, že se s partnery dohodne na komplexním seznamu reforem do konce dubna. Jednání mezi zástupci věřitelů a levicovou řeckou vládou se však zadrhla.

Předseda pracovní skupiny pro jednání ministrů financí eurozóny Thomas Wieser již ve středu řekl, že Řecko v pátek ministrům financí eurozóny seznam hospodářských reforem nepředloží. Možnost dohody během setkání v Rize  vyloučila Evropská komise, podle níž Řecko v jednáních se svými věřiteli neučinilo dostatečný pokrok.

,