VIDEO: České luxusní žrádlo obědvají psi a kočky v šedesáti zemích

  • 124
Sušený losos, brambory, proteiny, tuk, sušená jablka. Ale také olej, kvasnice, schránky mořských korýšů nebo extrakt z chrupavky. To všechno může být v granulích pro psy. Redakce iDNES.cz navštívila v Chrášťanech u Prahy rodinnou firmu, která krmivo pro zvířata vyrábí a vyváží do 60 zemí světa.

Krmivo pro domácí zvířata vyrábí česká firma Vafo Praha už dvacet let. Roční maximální výrobní kapacita podniku je 120 tisíc tun, což by stačilo k nakrmení všech psů a koček v Česku. Reálná roční produkce je zhruba 48 tisíc tun.

Výrobce prémiového žrádla Brit navíc nemá jedinou továrnu, ale hned tři - kromě Chrášťan jsou další dvě ve Velkém Ratmírově a Chelčicích.

Vafo Praha

  • Česká rodinná firma vznikla v roce 1995. Vyrábí prémiové psí granule. Zpočátku nabízela i levnější granule, postupně se však zaměřila na trh s prémiovým krmivem. V Česku, kde končí 30 procent výroby, dodává zejména do chovatelských potřeb.
  • Vafo Praha zaměstnává 140 lidí ve třech továrnách v tuzemsku. Dosahují obratu kolem 1,8 mld. Kč ročně.
  • Na tuzemském trhu s krmivy pro domácí mazlíčky, který dosahuje sedmi miliard korun, má podíl zhruba deset procent.
  • Šéf firmy Pavel Bouška se stal vítězem soutěže EY Podnikatel roku Prahy a středních Čech pro rok 2011

Češi jsou vášniví pejskaři a „kočičkáři“, podle marketingového ředitele Vafo Prahy je v tuzemsku 1,5 milionu psů a další asi milion koček. Ale jen třicet procent suchého krmiva vyrobeného v této firmě za rok, skončí v miskách českých mazlíčků.

Většina se exportuje do 58 zemí, například i do Malajsie. Ze sedmi miliard korun, které se protočí na tuzemském trhu se žrádlem pro domácí zvířata, si rodinná firma ukousne asi desetinu. Daří se jí růst i ve velké konkurenci, zejména globálních hráčů. I proto, že se zaměřila na prémiové krmivo.

Výroba začíná nadávkováním na velínu, kde počítače řídí chod strojů v továrně. Nejdůležitějším a nejsložitějším je takzvaný extrudér. V jeho útrobách se rozdrcená směs surovin napaří, navlhčí a dál provaří a rozkrájí do podoby granulí.

Nerezový extrudér se tyčí mocně jako raketa na odpalovací rampě až ke stropu. Odvede nejdůležitější práci, granule se však musí ještě vysušit v „sušce“, jak se říká masivní sušárně, která svou velikostí ještě předčí stroj na výrobu krmiva. Na střechách továrny oddechuje několik komínů. Bez strojů, které stály kolem 200 milionů korun, by se firma neobešla.

„Neustále se zvyšuje poptávka po malých baleních kočičích a psích produktů,“ popsala jeden z trendů manažerka vývoje produktů Karolína Čápová.

Firma investovala i do několika plnících linek, které chrlí dva tisíce pytlů krmiva za hodinu. Ještě před zabalením psí a kočičí pochoutka míří do místnosti, kde absorbuje nástřik tuku s příchutí. Voní například po lososu. Granule jsou vyrobeny z jehněčího masa, neobsahují žádné další živočišné proteiny ani rostlinné zdroje škrobu.

Vafo Praha původně luxusní žrádlo vyráběla pod názvem Astor. Zjistila však, že jméno není příliš šťastné pro zboží na export. „Směs byla hodně oblíbená, ale výrobek nebylo možné pod tímto názvem úspěšně vyvážet ven,“ řekla Čápová. Zvolila proto jiné, tentokrát populární psí jméno ve světě Brit.

,