Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Řetězce zlevňují jen zahraniční mléčné výrobky, tvrdí potravináři

  • 159
Kvůli ruskému embargu přijdou tuzemští producenti minimálně o miliardu korun, odhaduje Agrární komora. Další nepřímé ztráty na ně dopadnou kvůli klesajícím cenám mléka. Komora však kritizuje obchodníky, že zlevňují pouze zahraniční mléčné produkty. Cenu domácího másla, mléka a jogurtů prý drží stále vysoko.

Výkupní cena mléka se aktuálně pohybuje kolem sedmi korun za litr. Oproti minulému roku tak poklesla o čtvrtinu. Podle potravinářů tak producenti přijdou minimálně o miliardu korun.

Mléko v akci

Nakupujete rádi mléko v akci? Všechny aktuální letáky a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

„Cena mléka klesá déle než 19 měsíců, došlo k 25procentnímu poklesu ceny. Nižší cena je už jen v Maďarsku a v pobaltských státech,“ říká prezident Agrární komory Miroslav Toman. Důvodem propadu je přebytek produkce na evropském trhu kvůli ruskému embargu na vývoz potravin z EU. Zboží, které by jinak směřovalo na tamní trh, zůstává v Evropě. Vedle toho pociťují chovatelé dopady ukončení režimu mléčných kvót, což byla série regulatorních opatření, která po léta omezovala vývoz, dovoz i produkci (více o konci mléčných kvót).

I když šly výkupní ceny prudce dolů, zákazníci to podle mlékařů dlouho vůbec nepociťovali. Až v posledních měsících začala klesat i cena v obchodech.

Spusťte krizový program

Tisícovky zemědělců z různých evropských zemí v pondělí paralyzovaly okolí evropských institucí v Bruselu. Před odpolední mimořádnou schůzkou ministrů zemědělství osmadvacítky žádají farmáři spuštění krizového programu, který by omezil množství mléka na evropském trhu.

Protesty v okolí sídla Evropské komise a budovy Rady EU, kde se odpoledne ministři sejdou, jsou bouřlivé. Zemědělci se několikrát s traktory pokoušeli prorazit policejní zátarasy, na ulicích zapalují ohně a pneumatiky.

Hlavními požadavky, jak vyplývá z prohlášení European Milk Board (EMB), která protesty svolala, je snaha dorovnat ceny mléka na hodnotu výrobních nákladů a zajištění způsobu, jak financovat dobrovolné omezení výroby mléka.

Zpracovatelé a obchodníci se navzájem napadali z toho, kdo na poklesu více vydělává. „Nejvíce peněz zůstává obchodním řetězcům. Po dlouhou dobu na propad cen vůbec nereagovaly,“ prohlásil Toman. To však obchodníci odmítají a vinu házejí naopak na zpracovatele.

Až v posledních měsících pocítili přebytek mléka i zákazníci. Podle červencových cen zjištěných Českých statistickým úřadem mléko meziročně zlevnilo o 14,7 procenta, sýry o 7,7 a ostatní mléčné výrobky o 4,5 procenta.

Podle Tomana se to však týká výhradně zahraničních produktů. Kritizuje řetězce za to, že zlevňují pouze zboží ze zemí, ze kterých samy pochází a ceny u tuzemského zboží drží vysoko. „Německé značkové máslo se prodává za 32 korun, zatímco české stojí okolo 40 korun,“ říká Toman.