Revize růstu ekonomiky korunou nepohnula

  • 14
Nový odhad výsledků české ekonomiky v předposledním čtvrtletí minulého roku korunou téměř nepohnul. Měna se po ranním posílení o patnáct haléřů vrátila zpět těsně pod úroveň čtvrtečního závěru 31,45 za euro. Koruna výrazněji neposílila ani přesto, že statistici revidovali svůj odhad růstu HDP o výrazných 1,2 procenta směrem nahoru.

Opravu odhadu růstu HDP ve 3. čtvrtletí 2002 si vyžádala chyba v údajích o zahraničním obchodu. Ekonomika podle zpřesněných čísel rostla o 2,7 namísto zatím očekávaných 1,5 procenta.

"Otázkou je, jaký vliv má zahraniční obchod na kurz koruny. Ukazuje se, že ve střednědobém horizontu významný, krátkodobě ale rozhodují toky velkých bank, které se teď soustřeďují na forint a zlotý," řekl iDNES Josef Jeřicha z ING.

Podle něj velcí investoři v minulých dnech likvidovali své pozice proti koruně, to znamená, že prodávali dříve nakoupené levné koruny a kupovali jiné středoevropské měny.

Nálada se otočila čelem vzad
Čtvrteční revize čísel o zahraničním obchodu přinesla obrat v náladě vůči české měně.

Koruna krátce o jejím zveřejnění posílila skokem z 31,85 až na 31,45 za euro, kde po mírných výkyvech také uzavřela.

"Objemy jsou opravdu veliké, je třeba posílení brát vážně, není to jen výkyv," řekl iDNES Radek Malý ze Citibank.

Spolu s dalšími dealery a analytiky se shoduje, že zhruba poloviční revize schodku zahraničního obchodu z důvodů chybné metodiky vrhá zcela jiné světlo na českou ekonomiku.

Oprava vrátila české ekonomice sílu

Obchod s cizinou kazila chyba statistiků

A také na důvěryhodnost dat z Českého statistického úřadu. "Je to značný problém pro kredibilitu ČSÚ," řekl Malý.

"Revize zásadně mění obraz vývoje domácí ekonomiky. Není důvod proč by koruna měla výrazně oslabovat," dodává k tomu Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Za oslabováním české koruny v poslední době viděli ekonomové právě především špatné výsledky zahraničního obchodu. Investoři se od tuzemské měny odvraceli, ačkoli platidla okolních zemí sílila.

"Tento předpoklad již neplatí. Hlavní důvod oslabování koruny spočívá v nízkých úrokových sazbách, které jsou hluboko pod úrovní sousedních srovnatelných států," upravuje stanovisko Markéta Šichtařová z Volksbank.

Je to podle ní zjištění překvapivé, ale příznivé pro korunu. Může alespoň částečně získat zpět to, co ztratila.

Na druhou stranu ale Šichtařová dodává, že dlouhodobé oslabování se zatím nezastaví. Vyšší úroky u sousedů totiž zatím zůstávají.