(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Největší úpis akcií v historii: Saúdové chtějí privatizovat rafinerie

  • 35
Saúdská Arábie hodlá prodat méně než pět procent státního ropného gigantu Aramco na burze. Úpis ropného gigantu, jehož hodnota může být až 10 bilionů dolarů (240 bilionů korun), bude největší v historii burzy. Prodej akcií a přeměnu ropného gigantu v průmyslový konglomerát v pondělí potvrdil syn saúdskoarabského krále Salmána.

Krok je součástí patnáctiletého plánu reforem, který má pomoci ukončit závislost království na ropě. Podrobnosti z nového programu v pondělí v předtočeném televizním rozhovoru představil zástupce korunního prince Muhammad bin Salmán Saúd, syn saúdskoarabského krále Salmána a druhý v nástupnictví na tamní trůn.

Saúdům dochází peníze. Zdražují a zvažují privatizaci ropného gigantu

Muhammad bin Salmán Saúd podle agentury AP oznámil, že království plánuje prodej podílu v podniku Aramco prostřednictvím primární nabídky akcií na domácí burze cenných papírů a na zahraniční burze, pravděpodobně ve Spojených státech. Hodnotu ropného gigantu odhadl na více než dva biliony dolarů (48 bilionů korun), investorům hodlá Rijád nabídnout méně než pětiprocentní podíl. Na burze budou prodány také dceřiné firmy Aramka, který by se měl přeměnit na holdingovou společnost s volenou radou.

Saúdové chystají megafond

Část výnosu z prodeje půjde na vytvoření nového státního fondu, který má kontrolovat majetek v hodnotě více než dva biliony dolarů. Příjmy fondu budou sloužit na rozvoj saúdskoarabských měst.

Saúdská Arábie plánuje megafond, který má pomoci při řešení ropné krize

Dalším způsobem, kterým chce Rijád zvýšit příjmy z jiných zdrojů než ropa, jsou větší investice do těžby minerálů a podpora domácí kapacity ve výrobě armádní techniky, řekl také bin Salmán Saúd. Saúdská Arábie byla loni třetím největším nákupčím zbraní na světě. Nakoupila jich za více než 87 miliard dolarů.

Království bude rovněž vstřícnější vůči jiným turistům, než jsou muslimští poutníci, kterých na pouti do Mekky a Medíny zavítá každoročně několik milionů. Země chystá nový program rezidenčních víz, který by mohl rovněž zajistit další příjmy do státní kasy.

Nevyhnutelné reformy

Cílem reforem je odstranit problémy s bydlením a nezaměstnaností a zajistit, aby se dodávky vody a energií dostaly těm, kdo je nejvíce potřebují, prohlásil Muhammad bin Salmán Saúd při představování reformního plánu s názvem Vize 2030.

Vláda podle něj kromě jiného zvažuje možnosti na podporu soukromého sektoru. Chce tak pomoci vytvořit pracovní příležitosti pro miliony mladých lidí, kteří se v příštích letech zařadí mezi pracující. Zhruba 70 procent Saúdských Arabů v současnosti pracuje ve státním sektoru.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, kvůli těžkému propadu cen této suroviny jí ale začaly chybět peníze do rozpočtu. Země loni hospodařila s rekordním rozpočtovým schodkem. Vývoz ropy loni tvořil 72 procent veškerých příjmů do státní pokladny.

,