Velké pochybnosti vzbuzuje například zakázka na přestavbu řídící věže na pražské Ruzyni za více než 250 milionů korun.

Velké pochybnosti vzbuzuje například zakázka na přestavbu řídící věže na pražské Ruzyni za více než 250 milionů korun. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Řízení letového provozu mrhá penězi, zjistili kontroloři

  • 106
Zaměstnanci Řízení letového provozu se starají o to, aby se nad územím České republiky nikdy žádná letadla nesrazila. Na zemi už ale ve státním podniku zdaleka takový pořádek není. ŘLP čelí velkému poklesu zisku a současně špatně zadává některé velké zakázky nebo umožňuje svým zaměstnancům prodlužovat si služební cesty v dovolené.

Na chyby u státního podniku, jehož zaměstnanci mají v průměru více než stotisícové platy, narazila letos kontrola ministerstva dopravy i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. MF DNES má kontrolní zprávu k dispozici.

Ale generální ředitel podniku Jan Klas se o své křeslo zatím bát nemusí. "Nešlo o tak vážné nedostatky," říká šéf dozorčí rady a senátor za ODS Jiří Nedoma.

Soutěž za čtvrt miliardy: levná nabídka byla vyřazena

Velké pochybnosti vzbuzuje například zakázka na přestavbu řídící věže na pražské Ruzyni za více než 250 milionů korun. Tu nakonec staví sdružení firem Hochtief a akciové společnosti Stavby.

Chyby v zakázce objevil Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který ŘLP přikázal zrušit rozhodnutí o vyřazení jednoho ze zájemců a uhradit ještě třicet tisíc korun za správní řízení. Společnost Unistav byla levnější než konkurence, přesto byla ze soutěže vyřazena.

Podle mluvčího ŘLP Richarda Klímy byly totiž některé položky podhodnocené a Unistav včas nevysvětlil, proč je tak levný.

Stavba se stala nechtěně slavnou i během uplynulého víkendu: v řídící věži, která pochází rekonstrukcí, v sobotu začalo hořet a požár zastavil provoz na celém ruzyňském letišti. Příčinu požáru zatím hasiči vyšetřují. - čtěte Ruzyňské letiště na více než pět hodin ochromil požár v řídící věži

Nejde přitom o jedinou problematickou zakázku. Kontroloři ministerstva dopravy prověřovali během dubna a května některé namátkou vybrané smluvní vztahy a zjistili, že například firma nevypsala na některé práce vůbec soutěž, ačkoliv měla.

Vánoční soutěž Jde konkrétně o pronájem prostor Letecké školy na Ruzyni společnosti FBA. Ta ročně získá od ŘLP více než pět milionů korun za své služby, například za provoz ubytovny. Ale řízení letového provozu na firmu, která by se o takovou činnost starala, nikdy nevypsalo soutěž. "Poptávání služeb prostřednictvím objednávek vystavených každý měsíc je zjevně v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách," uvedli kontroloři.

ŘLP argumentuje tím, že jednotlivé služby, například ostraha či obsluha bufetu, nepřekračují jednotlivě dvoumilionovou hranici nutnou pro vypsání soutěže.

Dovolená za firemní peníze

Podle kontrolorů také státní podnik například v jedné soutěži vybral nabídku, která přišla po termínu, nebo uzavřel smlouvu se zpětnou účinností.

Zpráva Úřadu na ochranu hospodářské soutěže kritizovala i některé náhodně vybrané služební cesty. Například ředitel finanční divize Luboš Hlinovský letěl loni na jaře na konferenci na Nový Zéland, ale odlétal zpět až čtyři dny poté, co konference skončila. ŘLP mu platilo i organizovaný výlet po Novém Zélandě.

Podobné pochybení našli kontroloři například i u cesty do Washingtonu. "Delší pobyt může být nakonec hospodárnější kvůli tomu, že cena letenek v pozdější termín bývá někdy i levnější," obhajuje Klíma. Vnitřní směrnice ŘLP přitom zaměstnancům přikazuje, aby s ohledem na co nejvyšší hospodárnost letěli z cest domů co nejdříve.

Ministerstvo dopravy se ani týden po dotazu MF DNES, zda bude nějak pochybení ve státním podniku personálně řešit, nevyjádřilo.

Řízení letového provozu podle svého mluvčího po chybách přijalo patřičná doporučení.

Zda podnik například vypsal soutěž na služby v Letecké škole a jak konkrétně závady odstranil, už však Klíma nesdělil.

Řízení letového provozu však čelí i jiným problémům. Státnímu podniku loni výrazně klesl zisk na 89 milionů korun, nejméně za posledních šest let. Ještě o rok předtím přitom firma vykázala zisk téměř trojnásobný.

Firma se navíc loni zbavila za více než 130 milionů korun objektů na ruzyňském letišti, které prodala Letišti Praha.

Zástupci ŘLP odmítají, že by hospodařili špatně. Generální ředitel Jan Klas uvedl, že loňský zisk byl dokonce nad plánem. "Hlavní je letecká bezpečnost, ne zisk. Ale dbáme na to, aby stát nemusel firmu dotovat," dodal k tomu senátor Jiří Nedoma.

Méně letadel = méně peněz

Za poklesem zisku byl podle mluvčího Klímy také kurz koruny vůči euru. "Jeho pohyby způsobily nárůst finančních nákladů," uvedl Klíma.

Firma navíc už v závěru roku pociťovala dopady letecké krize a pokles celkového vytížení českého nebe. V letní nejsilnější sezoně přes Česko přelétlo o 4,5 procenta méně letadel.

ŘLP má na řízení letadel po české obloze monopol, ale výši poplatků musí schvalovat mezinárodní asociace aerolinek IATA. Pro příští rok firma přeletové poplatky nechá na letošní úrovni.

Zisk klesne kvůli menšímu provozu i letos – hrubý zisk má dosáhnout 83 milionů korun.