Konec roamingu v EU

Konec roamingu v EU | foto: Profimedia.cz

Na konec roamingu v EU si lidé rychle zvykli. Hitem léta se stal internet

  • 49
Již více než před měsícem museli na základě nařízení Evropské komise všichni operátoři ve všech 28 zemích EU povinně zrušit poplatky za roaming, a umožnit tak lidem volat z ciziny za stejné ceny jako doma. Výsledek je přesně takový, jaký očekávali operátoři i spotřebitelé. Více se volá i datuje.

„Jednoznačným tahákem léta je internet. Zákazníci od začátku roku 2017 přenesli v sítích chorvatských operátorů tolik gigabytů, kolik jinak spotřebovali za celý rok 2016. Rychlost stěhování národů z Česka do Chorvatska je vidět i v nárůstu přenesených dat. Z měsíce na měsíc vyrostl provoz u Jadranu téměř 50násobně,“ uvedla tisková mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Využívání mobilního internetu v posledních letech podle ní roste i bez ohledu na evropskou regulaci, což souvisí i s tím, že celkově narůstá počet zákazníků využívajících chytré telefony a mobilní data i v rámci Česka.

Esemesek se posílá stejně

„Zákazníci T-Mobilu volali za uplynulý měsíc ze zahraničí zhruba třikrát více než vloni. Objem stažených dat byl oproti minulému roku šestinásobný. Pouze SMS bylo přibližně stejně,“ shrnuje měsíc bez poplatků za roaming Tomáš Leixner z tiskového oddělení T-Mobilu.

Pozor na roamingovou past. Vodafone vystrčil Švýcarsko z Evropy

Podobné tendence zaznamenal i Vodafone. „Meziročně má roamingový provoz trvale vzestupnou tendenci, což znamená, že roste jak spotřeba zahraničních turistů v ČR, tak i našich zákazníků v zahraničí,“ uvedla Veronika Exnerová z tiskového oddělení Vodafonu.

Před spuštěním nových pravidel se objevily obavy z toho, že se operátoři budou snažit nařízení EU vyhnout. Příkladem za všechny byl slovenský operátor Orange, který šokoval veřejnost i média, když se rozhodl snížit základní objem dat na 100 MB. V rámci stejného tarifu pak nabídl „bonusy“ dosahující až 6 GB. Mobilní data do tohoto limitu však umožnil používat jen na Slovensku. Nic podobného se zatím v Česku nestalo. „Někteří čeští operátoři s čistě datovými tarify přestali roaming nabízet, ale to je jejich právo. Regulace je v tomto směru neomezuje. Zatím nemáme informace o tom, že by se některý subjekt pokoušel pravidla obejít,“ řekl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martin Drtina.

Zrušení roamingových poplatků v půlce června s sebou přineslo i další trend. Mnoho evropských spotřebitelských skupin a politiků začalo volat po podobné regulaci cen mezinárodních hovorů. „Když můžeme volat za nižší ceny například ze Španělska domů, proč bychom nemohli volat za stejnou cenu z domova do Španělska,“ ptají se.

Evropská komise se v tomto směru ale postavila za operátory, kteří si podle ní potřebují udržet své marže, a koncoví uživatelé mají dostatek alternativ, jako jsou třeba aplikace WhatsApp nebo Viber.

Pozor na Švýcarsko

Někteří evropští operátoři začali zlevňovat data, k čemuž je patrně tlačí ceny konkurence. To je případ třeba litevského operátora Tele2, který slevu na data mimo EU zavedl ani ne měsíc po ukončení roamingových poplatků. V jeho stopách se vydal i český Vodafone.

Operátoři čarují s bezplatným roamingem. Někde zdarma nebude

Ten oznámil, že od 27. července začne v rámci roamingového tarifu World Roaming nabízet výrazně levnější data v zóně 2, tedy v zemích mimo Evropskou unii. Místo nynějších 252 korun bude 1 MB v 58 zemích světa zákazníkům nabízet za 7,70 Kč. Do této zóny patří například USA, Turecko, Tunisko, Egypt nebo Srbsko. Ceny volání, SMS a MMS zůstanou stejné.

Změna se týká i dříve tolik diskutovaného Švýcarska, ve kterém Vodafone po zrušení roamingových poplatků skokově navýšil ceny dat i volání. Příchozí hovor tehdy zdražil z necelých 40 haléřů na 18 korun a 1 MB, který původně stál 1,63 korun, se vyšplhal na neuvěřitelných 252 korun.

Operátor slíbil, že ve druhé polovině roku budou moci levnější datový roaming využívat zákazníci i v dalších státech, kde v současné době za megabyte platí více než 300 korun. T-Mobile ani O2 zatím úpravy nabídky kvůli roamingu neplánují.